Roštilj

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

tema odprta - 9. maj 2005 18:20 | ogledi: 8.310 | odgovori: 34

Sezona piknikov in priprav jedi na žaru je v polnem zamahu. Kaj če bi malo izmenjali izkušnje, kaj in kako vse pripravljamo na žaru, kaj dodajamo jedem, da gredo še bolj v slast, kakšne priloge ponujamo zraven in omake. Naj začnem morda z nasvetom, kako si mi čevapčiče (čeprav so na našem žaru v manjšini) naredimo še bolj sočne in okusne. Ko so pečeni, jih vedno položim na čisto tanko narezano čebulo in prelijem z nekoliko belega olja. Tako smo pač videli, da delajo tam, kjer smo jedli dober "roštilj", pa prakso nadaljujejmo tudi doma. Je pa res, da so doma včasih še boljši, oziroma čebula pod njimi, ker v posodi včasih malo čakajo, da začnemo jesti in se potem čebula tako lepo prepoji s sokom...

Mojstri žara, kje ste? Mamamia

mamamia

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

10. maj 2005 17:23

Se bom pa jaz opogumila. Pri nas raje kakor meso, pripravljamo ribe. Zraven obvezno pripravim smetanovo omakco (kislo smetano, stisnjen česen, naribana čebula, veliko drobnjaka in svežih zelišč, veeeliko limoninega soka) in zelenjavne ražnjiče. Zelenjavni ražnjiči se mi zdijo super pogruntavščina. Na nabodala, najraje ošiljene rožmarinove vejice, ki jim na koncu pistim repek, nabadam čimveč različne zelenjave: 3 barve paprike, gobice, male paradižničke, melancane, bučke, čebulo itd. Vse skupaj potresem z rožmarinom, solim, popram premažem z olivnim oljem in limoninim sokom potem pa na žar! Na osebo računam približno tri ražnjiče. Če imam čas in voljo se lotim še lepinj iz baze. Če pa se lotimo mesnega piknika, poleg čevapčičev, kotletov, perutničk... ne sme manjkati čebula v kisli smetani pa ajvar, gorčica in majoneza. In čimveč sveže solate. Najbolje paradižnikove ali grške. K jedem na žaru zelo paše tudi tzaziki ali pa kumarice v jogurtu. Pa zelo pomembno se mi zdi, da se da meso prej v marinado. Šele potem se mi zdi zares okusno. Marniado ponavadi pripravim iz česna, soli, popra in raznih zelišč. V vaskem primeru pa so pikniki zakon! Vse kar se dogaja okoli pečenja in priprave hrane je zabavno in nudi možnost za druženje. To pa je tisto, kar je glavno. P.S. Ali tudi pri vas na žaru vedno pečejo moški?

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

10. maj 2005 17:52

Naj začnem na koncu: pri nas je žar domena mojega svaka, revež pride potem vedno zadnji k mizi. Zato pa mu jaz pridno nosim pijačo. No, zadnje čase sem se opogumila tudi jaz in se malo menjavava. Tudi mi pečemo ribe na žaru, a pretežno na morju. Še posebej radi imamo arbune, pa polnjene lignje (s pršutom in lovkami ter začimbami, brez sira). Zjutraj torej na tržnico, potem na pijačo, pa domov pripravljat za zvečer. In med peko ribe vedno mažemo z rožmarinovo vejico, namočeno v olivno olje. Kot prilogo pripravimo rukolo v olivnem olju: rukolo samo blanširam in sesekljam, potem pa jo še mlačno prelijem z marinado iz olivnega olja, vina, balsamičnega kisa, soli, česna in popra. Ohladim in čez noč pustim v hladilniku. Poleg tega pečemo na žaru tudi na kolobarje narezane jajčevce in bučke - oboje premažemo z olivnim oljem in malo potresem z vegeto, potem pa si po želji vsak še preliva z olivnim oljem in česnom. Pa rdeč treviški radič na žaru je tudi fantastična priloga, še bolj kot k ribam k mesnim jedem z žara. In seveda omake, kot si jih naštela. Razen klasičneih jedi z žara imamo radi tudi biftek na ta način, pa svinjsko ribico, zavito v slanino, ali piščančja jetra v slanini. Vsako meso pa obvezno mariniram, sploh kotlete in ražnjiče ter seveda biftek. Za ražnjiče na koščke narezano svinjino dobro premešam z veliko olja, s oljo, poprom in strtim česnom, zavijem v folijo in pustim če noč. Tako pripravljeni so res sočni. Kotlete prav tako začinim s česnom, soljo in poprom, dodam pa tudi kakšno mešanico že pripravljenih začimb (argenitna steak, hudičeva poprova mešanica in podobno). Potem jih dobro premešam še z oljem in dodam še Grill oil all around (to sem odkrila v Avstriji in je kar v redu za poživitev okusa), ter prav tako pustim čez noč. Še tako pust kotlet po takšnem mariniranju ne more biti suh. MAriniram tudi perutnice, olju, v katerem namakam biftek, pa dodam tudi nekaj sojine omake. Te marinade ne solim, biftek tudi v primeru, ko ga pečemo na žaru, solimo ob koncu priprave. Namesto pljučne uporaljam za žar velikokrat tudi bržolo ali kos iz podplečja (ne vem, kako se mu reče, mesarju vedno pokažem, kaj hočem). Naslednjič bomo poskusili z zelenjavnimi ražnjici na rožmarinovi vejici, ideja je super. Aja - mi čebuli v kisli smetani dodamo še bučno olje. Upam, da se bo glede žara opogumil še kdo in nama z d. natrosil idej. Mamamia mamamia

santina  

član od: 30.7.2003

sporočila: 227

10. maj 2005 19:22

Poleti veliko uporabljamo žar. Peče seveda mož, pripravim pa jaz. Kar nekaj dobrih idej ste že napisali, pa sem se odločila, da še jaz malo dodam. Na tanke rezine narežite bučke, jih popecite na eni strani, obrnite in na vsako dosajte košček gorgonzole (najbolje na plošči). Enako gredo tudi šampinjoni - repke potrgajte in jih napolnite z gorgonzolo, specite. Če ste ljubitelji školjk pa lahko pečete na žaru tudi dagnje. V posodo nalijte malo olivnega olja, dodajte školjke in pokrite kuhajte približno 10 min (da se odprejo). Razpolovite jih in dajte mesno polovico na žar, (prazno zavrzite) v vsako pa dodajte 1 žl. tržaške omake.

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

11. maj 2005 10:14

Dobre ideje! Tale z rukolo je meni pisana na kožo. Hecno! Trevisiana se še nikoli nisem spomnila peči na žaru! Dagnje na žaru pa so tudi super. Mi smo jih enkrat pekli kar tako. Brez kuhanja, samo vrgli smo jih na žar. Pa so bile dobre. Ampak tale varianta zna biti super, zato, ker dobijo školjke skorjico! Recept za zelenavne ražnjiče skupaj s fotografijo pa sem poslala v bazo. Kje pa so vsi žaropeki?

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

11. maj 2005 14:23

Zdravo! No, mi smo zadnjič zelenjavnim ražnjičem dodali še ovčji sir in "luleke", razrezane na manjše kolute ter vse skupaj zavito v folijo ter pečeno. Pri nas gre na piknikih najbolj v promet mlad pečen krompir (čakamo domačega) - ga vržemo v ogromno kozico z oljem, da "zacvrči". Glede "ogrevanja" na piknikih so super enolončnice iz kotliča - golaž, obare.. Glede peka pa sva z možem enakovredna partnerja. Ker imava vedno veliko gostov, imava vsak svoje delo - eden peče na plošči, drugi na žaru. Ker pa je zunaj tako grozno mrzlo, se ne spomnim ničesar drugega. V bližnji prihodnosti me čaka piknik za približno 40 oseb, pa me zanima, kako se pripravi čebula v kisli smetani. LP Tina

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

11. maj 2005 14:49

Mi jo pripravimo tako, da jo narežem na tanke polmesece, jo malo posolim in popram, zmešam s kislo smetano ter dodam tudi žlico bučnega olja. Mamamia mamamia

matpre  

član od: 10.5.2005

sporočila: 7

11. maj 2005 20:20

Čevapčiči in pleskavice so najboljši, če jih narediš sam. Kupiš meso, ga zmelješ, dodaš začimbe in oblikuješ v ˝pimplne˝. Ko jih daš na žar je najboljš, če jih poliješ s pivom...nisem pivo patriot, tako da je vseeno, ali je union ali laško. Zraven se prileže malencan...tega na tanko narežeš in popečeš. Vzameš še ajvar, kečap, majonez, zenf, ali pa karkoli za prilogo. Ob obroku se obvezno pije pivo. matpre Sporočilo je spremenil(a) matpre dne 11. maj 2005 20:20:26

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

12. maj 2005 6:28

Če ste tudi eden izmed tistih ,ki na pikniku ne morete brez krompirja -pomfrija- za spremembo ocvrite langaš -50 dak moke ,1žličko sladkorja ,3 dak kvasa ,1 žličko soli ,20 dak kuhanaga in pretlačenega krompirja in 2-3 dl mlačne vode- omesimo ,testo razdelimo na kroglice v velikosti mandarine ,pustimo vzhajati potem jih ročno ali kar z roko razpotegnemo in hrustljavo ocvremo -vsak si potem da gor polivko ,ki jo naredimo iz vode, soli in česna -testo ne sme biti premehko omešeno. lp Marta

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

12. maj 2005 10:03

prekmurka, vaši prekmurski langaši so suuuuuuper! Jedla na eni zabavi (takrat sicer brez krompirja in tudi brez jogurta) in od takrat tudi že parkrat naredila - s krompirjem ali z jogurtom:) Na zabavi smo pa kar trgali vzhajano testo iz sklede in ga razvlekli sami (gostje), očitno se gostitelju ni dalo delat kroglic:) Testo lahko v hladilniku tudi par dni stoji, baje - nisem probala, ker vedno vse takoj požremo:) Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

12. maj 2005 10:05

hec, ker sem ravno mislila predlagat kruhovo testo, zvaljano v daljše kačice, ovite okoli palčk in pečene na žaru, pa si me prehitela z langaši, ki so nekaj podobnega, samo da so ocvrti, ne pečeni. Veri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti