Roštilj

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

10. jun 2010 23:13

Hvala, punce, sem pravkar končala s pacanjem za danes :)

Ja, sadje obvezno, sem našla ene zanimive ražnjiče z bananami in puranom, tale Vanjina ideja z grapefruitm mi je tudi všeč :)

In seveda krompir, pa melancane sem skoraj pozabila... Za krompir na žaru se vedno stepemo :)

Vanja, a sadje kar "natur" namečeš na žar, ali kako? Kakšne začimbe, omakce? Mi je všeč ideja :)

jasna

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

11. jun 2010 0:07

Jasna, ananas malo posipam s cimetom.

Grapefruit prerežem na pol in zarežem krhlje, posujem z rjavim sladkorjem. Potem ga dam z narezano stranjo navzdol na zalu folijo in popečem. (Tole sem jedla v NYC zadnjič, zdaj delam doma in se mi kar sline cedijo ob samem pisanju ) Sladkor karamelizira. Lahko popečeš tudi v pečici s tem, da prižgeš samo zgornje grelce. Ali pa v litoželezni posodi na plošči štedilnika.

Jabolka lahko izdolbeš in napolniš s poljubnimi nadevi in daš na mesto v pečico na žar. Enako s hruškami.Kakršnakoli mešanica cimeta, muškatnih oreščkov in klinčkov je odlična.

Slive prav tako zložiš na alu folijo, če imaš pa ta velike, tiste, ki so kot breskve, pa ni treba.

Lahko uporabiš kakšno čokoladno polivko, ampak meni je to v poletnih mesecih odveč.

 

Upam, da sem ti dala kakšno dobro idejo.

 

Vanja

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

11. jun 2010 11:55

Žar mazat s sadjem, greh brez primere :)

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

11. jun 2010 12:26

Vanja, če se ne motim, a nismo skupaj jedle tistega grašpefruita v New Yorku? Pullino's???

 

Jasna1, za prilogo za žar so odličnio jajčevci s sojino omako. Jajčevce, kar neolupljene, narežeš na kocke in jih popečeš na sezamovem olju (ali pa olivnem, belem, vseeno). Ko so zalto rjavo zapačeni, jih shraniš na toplem. Na maščobi od jajčevcev (če jo vpijejo, dodaš pač v ponev malo nove) prepražiš sesekljan česen, zaliješ s sojino omako in riževim kisom (ali vinom), dodaš rjavi sladkor in ko prevre, vrneš v posodo jajčevce. Premešaš in pustiš, da se ohladi, potem pa potreseš s sesekljanim korinadrom ali peteršiljem.

 

K žaru gre lepo tudi koruza cs curryjem. Na olivnem olju segreješ koruzo iz kontzerve, soliš in popraš, dodaš malo masla, kakšno žlico vina. Ko to izpari, obilno potreseš s curryjem, premeša in ko je koruza mlačna, vmešaš še kislo smetano.

 

Ali pa zrežeš čebulo, jo premešaš s soljo, zaliješ z bučnim oljem in dodaš kislo smetano.

 

Tudi radič popečen na žaru je odlična priloga, pa paprika v več barvah, zrezana na široke trakove. Če zemenjava z žara ostane, jo jaz naslednji dan prelijem z malo kisa in začimbami in je že nekakšna solata. Ali pa hladna priloga.

 

mamamia

 

zzak, meni žara ni žal mazati s sadjem. Ananas s čilijem na žaru, pa grenivka s cimetom in še kaj se najde, so čisto ok spremljava. Jaz sem sicer tudi dokajšenj tradicionalist, sploh ko gre za žar in ribe, a kakšna sprememba včasih le dobro dene.

mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

11. jun 2010 12:34

Sladko za zvečer:

Če imaš pekač za muffine: naredi običajno biskvitno testo. Iz treh jajc je dovolj za pekač z 12 modelčki. Stepeš kar cela jajca s sladkorjem, dodaš moko in sneg. Vliješ v modelčke - najbolje,d a daš v modelčke papirnate košarice, potem lažje vzameš testo ven. dD polovice naj bodo polni. Spečeš.

Premažeš z mešanico kakega soka in ruma, samo s sokom, lahko tui zgolj s zelo redko staljeno čoklado. Odvisno, kaj daš gor.

Kakšno sadje zdušiš na malo vina, dodaš cimet, vanilijo. Uporabiš slive, jabolka, marelice, češnje... karkoli pač. To nadevaš na biskvit, okrasiš s sladko smetano ali pa preliješ z želatino in osvežujoča poletna sladica je nared.

 

mamamia

 

mamamia

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

11. jun 2010 14:49

Jao, mamamia in Vanja_v_ZDA, kakšne ideje!!! Hvala lepa !

A veš, mamamia, točno takšno pecivo imam rada, pa se ga nisem nikoli niti poskusila lotit. No, zdaj se ga bom :)

Vanja, oprosti, ampak tole z greapfruitom mi ne gre iz glave (sem zapela, ker ga obožujem). A ga olupiš, preden ga daš na pol? Ali nastane takšna rožica in potem grizeš stran meso? Si ne znam predstavljat, ampak v najslabšem primeru, hej, oktobra grem v NYC. Seveda bom takrat dodobra zatežila, hehe.

 

Aja, mamamia, tvojo koruzo s currijem imam v beležki, jaz buča. Pa čebulo z bučnim oljem bom tudi naredila...

Lep vikend vsem :D

jasna

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

11. jun 2010 15:18

Jasna, Ideja sicer ni zrastla na mojem zelniku , tale grapefruit je izgledal pa takole. Prerežeš ga na pol, potem pa  z ostrim nožkom notranjost zarežeš. Krhlji se morajo še vedno držati lupine, ker ti bodo sicer padli ven, ko ga boš s plosko stranjo položila na žar. Ampak le tako ga je enostavno jesti. Joj, ta zadeva je meni res tako dobra!

Mamamia: Ja, Pulino's na Houston in Bowery

Vanja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

11. jun 2010 15:29

jasna1 je napisal/a:

Jao, mamamia in Vanja_v_ZDA, kakšne ideje!!! Hvala lepa !

A veš, mamamia, točno takšno pecivo imam rada, pa se ga nisem nikoli niti poskusila lotit. No, zdaj se ga bom :)

Vanja, oprosti, ampak tole z greapfruitom mi ne gre iz glave (sem zapela, ker ga obožujem). A ga olupiš, preden ga daš na pol? Ali nastane takšna rožica in potem grizeš stran meso? Si ne znam predstavljat, ampak v najslabšem primeru, hej, oktobra grem v NYC. Seveda bom takrat dodobra zatežila, hehe.

 

Aja, mamamia, tvojo koruzo s currijem imam v beležki, jaz buča. Pa čebulo z bučnim oljem bom tudi naredila...

Lep vikend vsem :D

jasna

 

Oktobra sem kak dan tudi jaz v NYc, Jasna1, v začetku meseca.

Grapefruit na žaru pa smo jedle tam, ja, kjer je Vanja napisala, in nekaj ur za nami je tja prijadral po kos pice Jude Law. Nas je dečko zamudil , še danes mu je žal , nam pa niti ne toliko, ker smo se itak lepo imele.

mamamia

 

mamamia

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

11. jun 2010 19:07

Dekleta, tole kar vam teče iz ekrana je moja slina ob branju tehle vaših receptov.Pa še po šesti uri ne jem, razen jogurta.Nehajte za danes, no!! naor

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

11. jun 2010 19:15

naor je napisal/a:
Dekleta, tole kar vam teče iz ekrana je moja slina ob branju tehle vaših receptov.Pa še po šesti uri ne jem, razen jogurta.Nehajte za danes, no!! naor

 

PO čem ti slina teče? Jude Law-u ali grapefruitu?

Vanja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti