Trdo in pusto piščančje meso

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

tema odprta - 9. maj 2005 14:04 | ogledi: 10.911 | odgovori: 23

Vprašanje za izkušene kuharice, ki jih na tej strani kar mrgoli.

Nekaj let sem bila vegetarjanka, potem sem po sili razmer začela jesti meso. Seveda v majhnih količinah in nikoli ga nisem sama pripravljala. Moj življenjski sopotnik pa bi vsake toliko jedel meso (v majhnih količinah), kar pomeni, da se šele dobro uvajam v skrivnosti priprave mesa. Dobro mi gredo od rok jedi, kjer je mesa le za vzorec (lazanja, musaka, rižota itd.) Ker sem načelno proti ocvrti hrani, dunajski ali pariški zrezki odpadejo. Najljubši so mi kakšni naravni zrezki v omaki, saj zraven pašejo široki rezanci. Tu pa se začne moj problem. Nekajkrat sem jih naredila po različnih receptih (tudi po teh iz baze), kjer sem včasih goveje ali svinjsko meso zamenjala za piščančje (na primer burgundska govedina ali file stroganov). Ugotovila sem, da je piščančje meso, če se nekaj časa kuha v omaki, trdo. Da je dobro, če je na hitro popečeno, sicer postane trdo in pusto. Imam prav ali delam kaj drugega napačno. Za vsak namig glede uporabe mesa v jedeh, kot so file stroganov, bo zelo hvaležna. Se opravičujem za osebno “mesno” zgodbo.

mimika

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

9. maj 2005 15:02

Pozdrav, za moj okus so poščančji zrezki najboljši, če jih pripraviš posebej kot omako. Opereš jih, posušiš, dodaš veliiiiko različnih začimb in nekaj kapljic olivnega olja. nato jih opečeš v dobro razgreti teflonki z obeh strani. posodne ne smeš pokriti, ker drugače spustijo tekočino in se dušijo, ne pečejo. Posebej pripraviš omako in jo potem šele na krožniku preliješ preko zrezka. Ali pa daš zrezke v omako tik preden postrežeš. Meni so taki zrezki najboljši. Okus po "kuhanem" mesu mi ni ravno najboljši, zato se dušenju zrezkov izogibam. Lep pozdravček, S.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

9. maj 2005 15:42

Lahko pa piščančji file prerežeš na pol in tako stanjšaš, meso bo manj suho, sploh če ga pred pečenjem mariniraš v olju in začimbah. Lahko pa tik preden meso vzameš iz ponve čezenj daš rezino sira in ko se ta zmehča vzameš meso iz ponve in postrežeš. Ali pa vzemi namesto fileja piščančja bedra brez kosti - to meso je veliko bolj sočno od belega mesa, lahko pa ga uporabiš povsem enako. Kaj pa če poskusiš tako, da file narežeš na koščke, velike za grižljaj, jih opečeš na olivnem olju, obilno potreseš z ingverjem in česnom, še nekoliko zapečeš, potem pa preliješ s sladko smetano, dobro premešaš in sočna jed je gotova. Za prilogo lahko dodaš široke rezance, njoke, kuskus, riž...Mamamia mamamia

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

9. maj 2005 15:45

jaz kombiniram oboje: najprej mariniram zrezke in potem popečem, dam na ogret krožnik, ki se greje nad loncem, v katerm kuham prilogo (riž, testenine,...) in naredim omakico. Tik pred serviranjem dam zrezke nazaj not v omako in ponudim vse skup. Delam pa tudi jaz v gl. samo perutnino (purana ali piščanca). Veri

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

9. maj 2005 16:49

Če sem vas dobro razumela, ni nikakršne potrebe, da se piščančje meso kakorkoli kuha v omaki? Da se samo na hitro popeče, prelije z omako in to je to?

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

9. maj 2005 17:07

Ja, tako nekako, Mimika - ni nujno, da ga pripravljamo v omaki, ni pa nič narobe, če je meso v njej od začetka do konca priprave. Odvisno od recepta, je pa res, da zaradi kuhanja v omaki file ne bo nič bolj sočen. Mamamia mamamia

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

10. maj 2005 20:49

mamamia, varianta z ingverjem je zelo dobra, jaz imam rada začinjeno hrano. Seveda je treba tudi soliti, kar je jasno. Bo še na jedilniku, danes je bila kar s kruhom, je bilo najbolj na hitro. rimljanka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

16. maj 2005 17:00

Kaj pa če poskusiš tako, da file narežeš na koščke, velike za grižljaj, jih opečeš na olivnem olju, obilno potreseš z ingverjem in česnom, še nekoliko zapečeš, potem pa preliješ s sladko smetano, dobro premešaš in sočna jed je gotova. Za prilogo lahko dodaš široke rezance, njoke, kuskus, riž...Mamamia Priporočam zgornji recept, "dodelala" sem ga tako, da sem najprej na malo oljčnega olja opekla rezinice neolupljenih bučk, le toliko, da so ostale še trdikaste. Pobrala v posodo, nadaljevala z receptom mamamie, na koncu dodala še popečene bučke. (približna količina 2 ali 3 bučke na 1 piščančji file). S kuhanim basmati rižem je bilo več kot odlično. Pa še zelena solata. , dober tek rimljanka

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

16. maj 2005 19:11

Očitno si ljubiteljica zelenjave, zato ti predlagam na koščke narezan piščančji file - predhodno mariniran samo lepo prepečeš in z vesoljno zelenjavo narediš v solati. Lahko pa meso samo skuhaš in ponudiš z zelenjavo ali pa v juhi, ki ji namesto zakuhe dodaš jušno zelenjavo. Narediš lahko obaro z cmoki ali pa ajdovimi žganci. To so zelo lahke jedi in tudi dosti zelenjave je - tako boš ugodila moževi želji, pa tudi ti prideš na svoj račun. Lumpica

danilof  

član od: 21.2.2014

sporočila: 1

2. mar 2014 18:47

Pozdrav...

ko pečem piščančje kose mesa v pečici ali v ponvi je meso zelo kompaktno, trdo...sicer pečeno, naročam domače piščance, kje je težava... v mojem kuhanju ali v piščancih. prej ko sem jih pripravljal je bili meso sočno, mehko, kupil pa sem jih v austriji - ohne gen? kje je težava... so mogoče prestari ali je to zaradi drugačne prehrane pišekov?

 

hvala

danilof

ibiza  

član od: 4.10.2005

sporočila: 688

2. mar 2014 19:10

Ja, domači piščanci se velikokrat pečejo dlje, pa še tako ni nujno, da bodo mehki. Poizkusi na manjši temperaturi in dlje časa. Je pa res, da okus zamenja vso mehkobo in sočnost... Meni se zdijo piščanci s farme takooooooooooooooooobrez okusa...so pa mehki, in sočni, to pa! Baje je to zaradi prehrane, tudi logično se mi zdi.

peter

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti