Zelenjavne juhe za vroce poletne dni

neznan uporabnik
tema odprta - 7. avg 2001 17:23 | ogledi: 9.384 | odgovori: 20

V teh vrocih dneh se najbolje prilezejo lahka kosila in vecerje - pri nas imamo najraje zelenjavne juhe ali kaj podobnega... Ima kdo kaksen nasvet/recept?

Hvala.

neznan uporabnik

7. avg 2001 20:07

Zivjo! Zelo preprosta, hitra in hudo okusna jed je iz buck. Neolupljene bucke narezes na 1/2 cm debele kolobarje, jih posujes z vegeto in pustis da spustijo vodo. Nato jih na hitro (na vsaki strani 2-3 minute) speces na na olivnem olju, prelozis v pekac na rezine polozis na tanko narezane rezine kmeckega sira in das v pecico na 140 C za 5 minut, da se sir stopi. Preden ponudis po vrhu posujes se z sesekljano svezo baziliko in sesekljanim cesnom. Zraven ponudimo zelenjavni riz ali v kosckihkuhan krompir. Lep pozdrav Peter

neznan uporabnik

7. avg 2001 20:27

Lep vecer vsem Kaj pa rdeca pesa? Iz nje se dajo narediti dobre juhce: 1 kg rdece pese, 1 l mesne juhe (consomé), 2,5 dcl)sladke smetane, 10 skampov, svezi koper Naredi se takole: R.peso skuhati v slani vodi (ne vec kor 45 do 60 minut (v ekonomu 12 min.), izlijete vodo, nato v mrzli vodi splahniti, olupiti in narezati na koscke. Nato v lonec in z juho preliti. Z mikserjem na fino purirati. Nato dodate smetano, ter s soljo primerno osoliti. Vse na "majhnem ognju" kuhlati. Skampe ocistiti: t.j. potegniti iz oklepa, izvleci crevo, in v ponvi z olivnim oljem 3-4 min. peci (ne prevroce) nato posoliti in poporati. Purirano juhco iz rdece pese v globok kroznik, skampe noter in malo stolcene sladke smetane (zlicka) ter potresti s svezim koprom. Dober tek Henri

neznan uporabnik

13. avg 2001 17:30

Jaz naredim zelenjavno juho kar po občutku: narežem vse vrste zelenjave, ki jih moj hladilnik premore (krompir, korenje, grah, cvetača, melancani,...) in jo dam kuhat v vodo. Dodam eno kocko za zelenjavno juho, malo vegete, soli, majaron in svež peteršilj s korenom vred. Nato pa še pol paradižnika (za okus in barvo). Kuham tako dolgo, da se zelenjava zmehča. Ko je kuhano, paradižnik stisnem ob stene lonca, da spusti sok. Je hitro, enpstavno in popolnoma brez maščob. V poletnih dneh je aktualen tudi žar. Na njem spečem olupljene in tanko narezane melancane (predhodno jih povaljam v vegeti) ali bučke. Lahko pa pripravite tudi zelenjavne ražnjiče: na palčke nataknete poljubno zelenjavo (obvezno pa papriko za okus in vonj!). Lep pozdrav, Beti.

neznan uporabnik

14. avg 2001 16:31

Jaz naredim zelenjavno juho takole: na maščobi prepražim čebulo, dodam narezano zelenjavo (stročji fižol, korenček, grah), začimbe (sol, česen, lovor), malo paradižnikove mezge. Nato zalijem s čiso malo vode in kuham do mehkega. Juho nato zgostim z malo moke, dolijem vodo. Posebej skuham testenine in že kuhane dam v juho. Pred serviranjem pa potrosim še s sesekljanim peteršiljem(Obvezno)in dodam nekaj žlic belega vina (ni nujno). Namesto testenin dam včasih tudi riž (če mi ostane od prejšnjega dne in ne vem kaj z njim). Za desert pa ponudim palačinke z marelično marmelado ali skutine palačinek popečene v pečici. Lep pozdrav Špela

neznan uporabnik

14. avg 2001 18:25

Poskusite sadno juho, ki jo lahko postrežete kot juho ali sladico: jagode zmečkajte s paličnim mešalnikom, jih sladkajte in dodajte cimet. V malo vode stresite sadno kašo, jo malo pokuhajte in na koncu zalijte s sladko smetano in na kratko povrite. Ohladite in ponudite- juha naj bo res ledeno hladna! Anja

neznan uporabnik

18. avg 2001 10:33

Pa še nekaj dobrih receptov iz knjige Z zdravo prehrano v pozna leta! Hladna sadna juha - 0,2 l vode - žlička škroba - 0,5 l pretlačenega sadja - 1 do 2 dl vina - žlička sladkorja - 10 dkg na kocke narezanega sadja V vodi skuhamo škrob (2 do 3 minute). Ko se kuhana zmes ohladi, dodamo sadje, vino in sladkor ter dobro premešamo. Juho nalijemo v kozarce in jo dobro ohladimo. Tik preden jo ponudimo, jo izboljšamo s kockami narezanega sadja. Mlečna juha s sirom - 4 rezine črnega kruha - 30 dkg sira (ementalca) - 7 dcl mleka - žlica masla - muškatni orešček Kruh opečemo in ga nadrobimo v štiri jušne skodelice. Nanj potresemo nariban sir. Mleko z maslom zavremo, začinimo z muškatnim oreščkom in zlijemo v skodelice. Zelenjavna juha - 0,5 kg poljubne očiščene zelenjave (korenje, grah, koleraba, stročji fižol, cvetača) - 1 l vode ali juhe iz kocke - 2 dkg olja (približno 1 žlička) - žlička moke - sol, poper, žlička paradižnikove mezge, muškatni orešček, sesekljan peteršilj Zelenjavo očistimo in jo zrežemo na koščke. Stresemo v lonec in z vodo ali juho kuhamo do mehkega. Posebej prepražimo žličko moke na olju, dodamo mezgo in mešanico stresemo h kuhani zelenjavi. Dodamo začimbe, prekuhamo in takoj ponudimo. Zdaj je sezona bučk, zato še kratek recept za bučke s kislo smetano: - 1 kg bučk olupimo in naribamo (ali narežemo na kocke). V kozico damo olje, bučke in na kocke narezan paradižnik. Začinimo in dušimo do mehkega. Malo pred koncem dušenja dodamo še sesekljan peteršilj in česen ter kislo smetano. Dober tek! Beti

neznan uporabnik

19. avg 2001 3:57

Pozdravcki, dobila sem kar nekaj novih idej, tako da jih v naslednjih dneh preizkusim. Najlepsa hvala za vse prispevke! Upam da z zdravo prehrano res pridem v pozna leta, tako kot obeta zadnja kuharska knjiga - za mene so se dalec...

neznan uporabnik

19. avg 2001 21:22

Tudi zame so daleč, odveč pa vendarle ni, če človek že v mladih letih misli na zdravje in dobro počutje. Saj veste, kaj pravijo:"Grehe mladosti nosimo v starosti." Veliko kulinaričnih užitkov, Beti.

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

7. jul 2004 19:47

Ponovno odpiram to temo, ki je (poletje) spet aktualna. Jaz sem danes naredila grahovo juho: V slan krop sem dala svež oluščen grah, čez 15 min pa dodala še na kocke narezan krompir in riž. Dodala sem še malo prežganja - olje, čebula, moka - in sol, poper, peteršilj, muškatni orešček... Kuhala sem še pol ure in postregla s palačinkami. Kakšna zelenjavne juhice pa pripravljate ostali? LP, Stanka

TanjaG.  

član od: 6.7.2002

sporočila: 509

8. jul 2004 10:27

Morda je vredno poskusiti gazpacho. To je hladna juha, brez kuhanja, iz svežih zrelih paradižnikov, kumar in paprik, zmiksanih skupaj s kruhom (suh), doda se žlico vinskega kisa, žlico olivnega olja, sol, poper. V krožnike se položi kocke ledu in čez se polije juho. Je posebna. Stvar okusa, seveda. Vsekakor se prileže v poletni vročini, pa tudi sestavine so tipično poletne in jih bo kmalu poln vrt. TanjaG.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti