Muškatne buče?

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

tema odprta - 7. maj 2005 23:14 | ogledi: 12.523 | odgovori: 21

Lani sem jih prvič poizkusila. Letos bi jih posadila. Se da kupiti semena? Jih kdo goji doma, kakšne so izkušnje? Bila bi hvaležna za vsakršno pomoč...

Temo je spremenil(a) lidka dne 08. maj 2005 22:46:46

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

9. maj 2005 12:38

seme dobiš v vrtnariji Reš v Mošnjah pri Radovljici. posadila sem jih lani, ni jih bilo veliko, bile pa so zajetne. Se precej razrastejo, tako da jim je treba nameniti veliko prostora. Lisa

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

9. maj 2005 20:12

Dobi se seme ali sadike? Jaz o vrtičkarstvu še nimam pojma, sadila bi jih pri mami na vrtu. Zaenkrat živimo še v bloku... Hvala za informacijo. lp, lidka

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

10. maj 2005 8:48

Mislim, da se dobi oboje. Vrtnarija je namreč znana po bučah, napisali so tudi kuharsko knjigo na to temo. Sicer je pa muškatnih buč več vrst, meni je bila najbolj všeč butternut, ki je res sladkasta in lepo diši. Provansalska pa je zrasla ooogromna - to pa potem težko porabiš, razen če imaš veliko prijateljev. Lisa

Szdenka  

član od: 22.10.2003

sporočila: 220

10. maj 2005 17:49

Kakšne so muškatne buče? Jaz sem iz semena posejala buče Hokaido, bomo videli, kakšne so. Na sliki so bile oranžne, velike. Pozdrav. Zdenka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

10. maj 2005 20:01

Hokaido bučke so KRASNE!!! Že ko so mlade in z mehko lupino velike toliko, da jih spravimo med dve dlani z razprtimi prsti, jih cele, neolupljene narežem na prst debelo, popečem na oljčnem olju, solim, malo bazilike, po želji še poper. In se pojejo. Tudi dunajsko ocvrte so neprimerno boljše od navadnih. Sladkaste, krasne, Prav nič vodene! Ko odrastejo, jih potrgamo, damo na sonce, vsake nekaj dni obrnemo, da lupina iz vseh strani čimbolj otrdi. Take lahko hranimo do aprila, vendar obvezno na toplem, priporočajo okoli 15 st.C. Jaz jih imam (no, sem jih imela) kar v košari v dnevni sobi, ki je res bolj malo kurjena, ker je skoraj ne uporabljam. Če je za uporabo ena naenkrat preveč, višek spravim v zamrzovalnik. Semena so seveda uporabna kot od ostalih. Posoljena in pečena, vsak Celjan ve, o čem govorim, pa drugi Štajerci tudi, za ostale ne vem. Praviloma se ne lupijo, če so pretrde, pa jih jaz olupim (pozor, previdnost velja, ker nož hitro zdrsne). Na kose narezane skuham, skupaj z nekaj zrni česna, s paličnjakom spiriram, dolijem malo sladke (lahko tudi kisle) smetane, dodam malo bazilike, namočene v olju, tudi popra; fino je, če je juha kar gosta. To je vse. Preverjeno je veliko boljša, če malo stoji - lahko tudi kar nekaj ur. Postrežem z opečenimi kruhovimi kockami, s fritati, tudi zlate kroglece (če nimajo lastnega okusa) so OK. Ali pa z ničemer. To je zame (potrjujejo tudi kolegice, ki so jo jedle predlani, pa še ne pozabile) ena od najboljših juh. Možnosti je še obilo. Priporočam eno od knjig avtoric Reš (imena se ne spomnim- knjižica z recepti)in Ruth Podgornik Reš - opisi množice sort buč, s fotkami in obilo recepti. Avtorici sta sicer sestri. Še o velikosti buč: odrasle so nekje velike kot rokometna žoga, proti peclju malo podaljšane. Rastlina naredi dolge vreže. Če se razraste preveč, konce vrež potrgamo in iz zalistij na vrežah zrastejo stranski poganjki. Žal bo na prve plodove treba še počakati. Bodo pa potem bolj teknile. Še za konec: jaz imam še zdaj eno v hladilniku in ji še nič ne manjka, če verjamete ali ne. Uspešno vzgojo bučk in lep pozdrav. rimljanka

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

10. maj 2005 20:38

Rimljanka in vsi ostali, probajte jih narezati kot krompir za pomfri in jih ocvrite -še boljše kot pomfri . lp Marta

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

10. maj 2005 20:51

Bom, ko pridem do hladilnika z bučko. Je namreč na vikend lokaciji, potem sporočim. rimljanka

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

10. maj 2005 22:24

A ima katera od vas kaj semen odveč? Jaz sem trenutno zelo nemobilna in na porodniški, tako sem prosila mojo mami, da naj pogleda za semena ali sadike... se je sicer strinjala, ne vem pa, če bo kupila prave. Če ne bo sploh pozabila. Jaz bi pa tako rada jeseni že kaj novega preizkusila... Lep pozdrav, lidka

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

11. maj 2005 8:43

Ja, z bučami lahko narediš marsikaj. Pri nas so najbolj navdušeni nad juho, sama pa imam rada tudi žličnike. hokaido buče pa jeseni naredim tudi pekoče na žaru - rezine povaljam v mešanici soli, popra, mletega česna, čebule in kajenskega popra, dam na pekač in pokapljam z oljem - sem si naredila take lušte, da mi je žal, ker nimam NOBENE več! semen žal nimam več, ampak sem prepričana, da vsaj za hokaido buče obstajajo v vsaki normalni vrtnarski trgovini. Morda na vrečki ne bo pisalo hokaido, ker je to bolj "ljudsko" ime, ampak nekaj japonsko zvenečega (pribl. isiki kuri, ali nekaj takega), a Kalia zaenkrat prodaja seme samo teh buč, tako da ni frke. Kaj pa če bi poklicala na vrtnarijo REŠ, morda bi pa bili tako prijazni in bi ti poslali seme za hokaido in Butternut? Tel št. trgovine je 04/530 90 60. Lisa

Szdenka  

član od: 22.10.2003

sporočila: 220

11. maj 2005 10:01

Hvala za te odgovore. Ampak jaz še vedno ne vem, kaj so to muškatne buče. Glede semen za Hokaido buče - jaz sem jih kupila kar v trgovini. So od Semenarne. V vrečki pa je bilo le devet semen. Sem jih tako pazila?!! Upam da bodo obrodile, da bo več semen. Lep dan. Zdenka Sporočilo je spremenil(a) Szdenka dne 11. maj 2005 10:01:55

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti