Rabarbara

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

tema odprta - 7. maj 2005 19:41 | ogledi: 20.969 | odgovori: 24

Lani sem dobila korenino rabarbare in potem dolgo ni hotelo nič odgnati. Danes sva šli z mami v grič po šmarnice in sem zagledala tisto korenino, ki je ratala pravi grm. Mislim, da je napočil čass žetve. Zdaj me pa zanima, kako naj se zadeve lotim - kje steblo odrežem, list verjetno vržem stran in kaj naredim potem s steblom, ali ga je potrebno olupiti ali samo oprati???

Recept sem že zbrala.

Loni Makaroni

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

7. maj 2005 20:56

Loni, daj ga prosim posreduj se meni, ker imamo res veliko rabarbare in poleg tega jo imamo zelo radi. julia

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

7. maj 2005 22:50

Sama jo običajno olupim, pa spodaj tisti del, ki je malo odebeljen odrežem. Za revmatike in ledvične bolnike ni preveč priporočljiva, ker vsebuje precej oksalne kisline. LP

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

8. maj 2005 14:01

Kdaj se lahko začne rezati rabarbara....jaz jo imam zelo rada. Imam en recept ko stebla rabarbare skuhaš v rdečem vinu s sladkorjem, cimetom, lim. lupino in jih naložiš na pečen biskvit, premažeš s sladkim beljakom in še malo zapečeš...že dolgo ga nisem delala ampak vem da je bil dober, drugače pa je fina v kompotu pa tudi med marmelado.... ANJA

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

8. maj 2005 19:42

Loni, stebla ne odreži, ampak rahlo zavij in odtrgaj, je manj poškodb za rastlino. Jaz stebla olupim, narežem na kratke koščke in zamrznem. Uporabno za kompot, zavitke (štrudlle) in še kaj. Morda še pripomba: rabarbara vsebuje veliko oksalne kisline! rimljanka

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

9. maj 2005 7:24

Rimljanka! A zamrzneš surove ali jih prej kaj poblanširaš??? Loni Makaroni

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

9. maj 2005 9:58

Rimljanka, zakaj rabarbaro olupis? Jaz jo samo operem. lp julia

Ančka  

član od: 29.1.2005

sporočila: 18

10. maj 2005 21:20

Z rabarbaro je potrebno kar pazljivo. Večkrat kot 2-3 na teden ni primerna za uživanje. Deluje odvajalno. Pri nas na vrtu raste že vrsto let. Vedno steblo spulim, ker če odrežeš. lahko pozročiš gnitje preostanka debelca. Steblo olupiš in ga uporabiš: za kompot - enkratno pri shujsevalni dieti, seveda brez sladkorja, dodam malo cimeta in klinčkov. Krasna pa je tudi pita. Rabarbaro "potenstam" na surovem maslu, da se razpusti, dodam zaćimbe: cimet, klinčke, ingver in po potrebi, če je vse skupaj bolj redko, piškotne drobtine in nredim naprej kot navadno jabolčno pito. Lahko pa uporabiš rabarbarin nadev tudi v zvitkih. Včasih pokombiniram tudi z jabolki, ni tako hudičevo kislo. lp Ančka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

10. maj 2005 21:58

Loni, rabarbare ne blanširam. (nobenega sadja nikoli ne). Olupim jo, ker ne uporabljam vedno le zelo mladih stebel, zrastejo pa tudi brez kakega pokrivanja in podobno. Imam rabarbaro, katere listi zrastejo zelo veliki, listne ploskve so večje od pekača za klasično pečico, stebla pa so debela tudi kake 5x5 cm in ustrezno dolga. Povrhnjica stebel je debela in res ne vem, zakaj je ne bi olupila. Rabarbaro uporabljam - ji trgam, pravzaprav pulim - liste vsaj do konca avgusta. Rastline nisem nikoli (kake 8 let jo imam) presadila niti omembe vredno pognojila. Je ogromna. Ker je gospe, ki mi je dala sadiko (zrasla je iz naključno zasejanega semena na njenem vrtu), njena rastlina "prišla preč", sem ji aprila hotela dati del moje rastline. Pa ni bilo nobenega rudarja zraven, da bi jo odkopal. Tako čaka na avgust/september, ko je drugi rok za presajanje. Sem že zmenjena z bratrancem, ki je bil rudar. Se res ne hecam. Kak meter naokoli ne bom sadila nič, da bo izkop sploh možen. Ima pa ta moja rastlina še to dobro lastnost, da ni tako peklensko kisla, kot so lahko nekatere. Ravno zdajle kuham jabolčno-rabarbarin kompot. Tako se da porabiti tudi jabolka, ki niso več posebej okusna. Se pa strinjam z Ančko in še enim zapisom zgoraj. Rabarbara sodi v isto družino kot kislice in vsebuje veliko oksalne kisline (pa še kakšne) in res ni treba pretiravati z uporabo. Zaloge v zamrzovalniku se pa preko celega leta že počasi porabijo. Tudi štrudl, kjer jabolkom dodamo rabarbaro, pa skuto in smetano tudi, seveda, ni od muh. Zdaj so jabolka že kašasta in rabarbara jih čudežno naredi okusna (ker prispeva sok in kislino). Ali pa poleti, ko delamo štrudl iz naribanih buč, ki jim je tudi treba dodati kislino. Namesto limone pač stebelca rabarbare. Uf, dosti nakladanja. Julia, upam, da sem stvari razjasnila. Se mi zdi, da pri vas rabarbaro kupujete in ta bi znala biti siljena, taka pa je seveda z zelo mehko povrhnjico. Tako nekako, kot solata iz rastlinjaka, če jo primerjamo s tako, zraslo pod (ne)milim sončnim in deževnim nebom nekje na nekem vrtu. O primerjavi okusov obeh pa kdaj drugič. Pozdrav. rimljanka

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

11. maj 2005 15:16

Smo pri nas tudi soglasno sklenili, da bomo jedli kar jabolčno-rabarbarin štrudel, pa nekaj receptov sem videla, kjer je v kombinaciji z jagodami. Letina bo pa verjetno tudi pri nas obilna. Moja mama jo je najprej zakopala v sadovnjak k viljamovkam, a jo je zaradi korenin kmalu preselila na travnik, se je ustrašila za hruške. Ideja za kombinacijo buč in rabrbare je pa tudi super. Loni Makaroni

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti