Zeliščno žganje

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

tema odprta - 7. maj 2005 12:42 | ogledi: 35.609 | odgovori: 12

Lep pozdrav vsem,

iz dobrega slivovega žganja bi rad pripravil zeliščno žganje. Zanima me katera zelišča je primerno dodati v žganje in za koliko časa?

Hvala za odgovore,

Miroslav Vulović

Temo je spremenil(a) sarabande dne 07. maj 2005 12:42:31

Temo je spremenil(a) sarabande dne 07. maj 2005 12:42:45

terlikar 1  

član od: 10.3.2005

sporočila: 994

7. maj 2005 15:32

Uh,teh je pa kar nekaj:pelin,encijanova korenina,luštrek,smrekovi vršički(zoper prehlad),pa še kaj bi bilo,ampak vseh se sedaj ne spomnim.Bom vprašala še mamo,ona je namreč expert za to.No to pa vem da morajo biti zelišča namočena vsaj ene dva meseca da"izpustijo"vse svoje učinkovine.LP Bernarda

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

8. maj 2005 11:36

Sarabande, o tej temi smo že govorili. Poišči malo. Namakati se da takorekoč vse. Z nekaterimi omejitvami seveda. Povej mi, v katero smer te zanima. Katera zelišča. Za kakšnem namen? Ali tudi sadje. V letih namakanja sem zbrala lepo zbirko receptov. Če mi napišeš mejl naslov (lahko ga pošlješ v privatni predal), ti bom poslala vse te recepte. Zagotovo boš našel kaj dobrega oziroma uporabnega. Tukaj pa samo toliko, da je z zelišči treba biti previden. Tista, ki so najbolj koristna, so lahko tudi nevarna. Mimika

jesen  

član od: 5.10.2004

sporočila: 410

28. jul 2005 10:50

Pozdravljeni! Ali mogoče kdo ve kako se naredi PELINKOVEC? Na vrtu imam ogromen grm pelina,pa ne vem kaj bi z njim. Lep dan vsem skupaj jesen

santina  

član od: 30.7.2003

sporočila: 227

28. jul 2005 11:15

Tudi mene zanima, če ima kdo recept. V bazi ga ni, sem že iskala! Vnaprej hvala in lepo se imejte.

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

28. jul 2005 11:58

No, ravno o pelinkovcu je bilo zadnjič govora v 1. letniku gozdarske fakultete. Baje so ugotovili, da je strupen. Sama o tem sicer nimam pojma, mi je prenesla nečakinja. Jaz sem letos namočila vinsko rutico, vendar še nisem poskusila. Baje tudi ni preveč zdrava. Sicer pa, v velikih količinah tako ni nič zdravo.. Tina

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

28. jul 2005 18:01

Pelin, tako kot vinska rutica, predvsem nista priporočljiva za nosečnice (nevarnost splava), sicer si pa lahko o mnogih rastlinicah, ki jih radi namakamo v šnops ali iz njih kuhamo čajčke, preberete na zanimivi spletni strani: http://193.2.99.131/etolja/naslov.htm oz. urejeno po abecedi: http://193.2.99.131/etolja/slovensko.htm hehe...da se boste lažje odločili, kaj namočiti za prijatelje in kaj za nepovabljene goste Vinska rutica pa je zelo okusna, če v lepo steklenico z žganjem namočimo vejico, dodamo sladkor in "pajcamo" na soncu, dokler tekočina ne pozeleni in se sladkor raztopi. Vejica ostane lepo zelena in zelo dekorativno deluje. Na zdravje! V.

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

29. jul 2005 10:04

v ponedeljek vam napišem recept za pelinkovec, ki ni strupen. Sicer je res strupen zaradi živčnega strupa tujona (vsebuje ga tudi žajbelj). SLO je ena redkih držav, kjer je pelinkovec dovoljen. Zaradi njega si je Van Gogh odrezal uho. V njegovem času je bil v boemskih krogih nadvse moderen in pili so ga v velikih količinah. Velja v ponedeljek. Danes sem na internetnem priključku prek modema, v ponedeljek bom na cenejšem. Lp Mimika

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

1. avg 2005 7:39

Evo, obljubljeno o pelinkovcu. Res je pelinkovec strupen, zato je v mnogihevropskih državah prepovedan. Van Goghu se je menda zmešalo, ker ga je pil. Vendar ni tako hudo, kot se je tole slišalo. Z vsemi zelišči je treba biti previden. Tudi žajbelj, ki je eno najbolj zdravih zelišč, je rahlo strupen. Enako lipa in še mnoga druga. Treba je imeti pamet in ne pretiravat. kar je pa itak stara modrost. Problem je tujon, ki je živčni plin (vsebuje ga tudi žajbelj) in ta tujon se topi v alkoholu, v vodi pa ne. Tako da sem pred leti izdelala svojo različico pelinkovca, in sicer tako, da skuham močan čaj (čaj skuham tako, da pelin dam v vrelo vodo in ga potem namakam še kakšne pol ure). Nato precedim. Nato izmerim, koliko je čaja (na 2,5 dcl čaja dam 1 liter žganja in 30 dag sladkorja). Karameliziram sladkor, dolijem čaj in kuham toliko časa, da se sladkor stopi, nato prilijem alkohol. Prelijem v steklenice in čakam, da se malo uleži. Tako narejen pelinkovec ni problematičen. Seveda v zmernih količinah.

urko71  

član od: 26.11.2003

sporočila: 3

18. dec 2007 23:43

Kar se tiče vinske rutice se lahko pozanimate v Žički kartuziji, kjer jo ponujajo (0,3) če vas boli glava. Baje ublaži ali celo odpravi tudi migrenske glavobole. Uroš Vidrih

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti