Trpotčev sirup

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

28. maj 2011 17:59

Ali ne bi s prevrevanjem uničili zdravilne snovi. Ali lahko tak sirup še vedno naredimo, čeprav tropotec že veselo cveti in ali je pravi ozkolistni ali širokolistni ali pa celo oba.

Hvala za odgovore

tedyka

andreja m  

član od: 12.10.2010

sporočila: 1114

28. maj 2011 19:53

Tudi jaz to tuhtam,ma bom  vprašala v lekarni,če mi bodo znali povedati.

Me pa zanima,ve ženske,ki ste že delale ta sirup,kaj mislite ve o tem?

 

Po mojem se ga še lahko nabira,je pa pomembno,da ga nabiraš pri vročem soncu in če je dež ,moraš počakati 2 dni-glede zdravilnih snovi.

andreja m

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

28. maj 2011 20:48

Delam ga že cca 30 let, spremla me na vseh potovanjih, z niim se je zdravil cel vod ko bil sin pri vojakih, uživajo ga "ulčni" otroci in tudi prijateljice iz zdravniške stroke me vedno prosijo za kako stekleničko, ko ga potrebujejo.

( Pomaga ! Sploh, če naredim že omenjeno mešanico. )

Tako, da res ne vem, če se s kuhanjem uničijo zdravilne snovi.

Navsezadnje, nekatere snovi z gretjem, oz. kuhanjem šele spremenijo strukturo, izluščijo sluz ...., in zdravilno učunkujejo.

Tako tudi šipek  s kuhanjem ne izgubi vitamin C, korenček ne vitamina A ....

kobra 1

andreja m  

član od: 12.10.2010

sporočila: 1114

28. maj 2011 21:01

Ja,ker tudi česen(sem poslušala po TV)surov,da ima ene zdravilne lastnosti,kuhan pa druge.

andreja m

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

28. maj 2011 21:20

kobra 1 je napisal/a:

Tako tudi šipek  s kuhanjem ne izgubi vitamin C ....



kobra 1

 

A res ????  Prvič slišim .... a ni tako, da bi naj vročina uničila vitamin C .... zakaj je pa pri šipku drugače?

katjushka

antonija7  

član od: 11.5.2011

sporočila: 219

29. maj 2011 16:38

verjetno se ne uniči ,če ga na kratko prevremo mislim trpotčev.Slišala sem tudi ,da nekatere delajo enako z bezgom,pri tem uporabijo samo cvetje in sladkor.te dajo na sonce in pustijo okoli 30 dni na okenski polici.Nato ga precedijo in shranijo v hladilnik.Za časen pa sem brala,da bi ga moral ko ga ulupiš pustiti še par minut,da pridejo ene zdravilne stvari do izraza .Če pa ga kuhaš pa ga moraš samo kratek čas,da ne uničiš zdravilnosti v njem.

antonija7

pujskova 5tbanda  

član od: 14.4.2014

sporočila: 1

14. apr 2014 16:25

Mene pa zanima če je katera že probavala tropotčevemu sirupu primešati še kakšne druge rožce??

pujskova banda

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

23. jul 2017 20:32

Pri nas že vrsto let delamo trpotčev (pa tudi timijanov) sirup tako, da v kozarec medu narežemo liste suličastega trpotca (ima največ zdravilnih učinkovin), kozarec zavijemo v časopis ter postavimo za 3 tedne na sonce (ne opoldansko). Ker listki priplavajo na vrh, je treba kozarec sem ter tja obračati. Potem se tekočina precedi in to je to. Zelo pomaga proti kašlju.

 

Danes sem slišala, da na enak način lahko pripraviš tudi materino dušico. Mmm ...

tulka

Mygrace

sporočila: 6506

24. jul 2017 12:09

Mal mim ampak vseen.... zdajle ne vem z glave ampak za tiste zadeve, ki ne rabijo svetlobe, je super fajn, da jih zakopljes v zemljo, je tam idealna konstantna temperatura (no ja, vsaj vcasih je bilo tako)

 

Mygrace

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti