Sočna pečenka

Szdenka  

član od: 22.10.2003

sporočila: 220

tema odprta - 5. maj 2005 11:40 | ogledi: 40.501 | odgovori: 41

Zakaj moja pečenka ni nikoli tako sočna, da bi se kar v ustih topila? Tudi če jo pripravljam v pečici, jo zavlivam, prelivam in ne vem kaj še vse, pa se mi zdi, da ni "ta prava" Koko jo pripravljate vi?

Hvala za odgovore

Zdenka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

5. maj 2005 11:46

Telečjo pečenko vedno prelijem z vrelim oljem, preden jo dam v pečico. Meso tako zakrkne (teletina ima veliko vode) in sok ostane v njem. In jo potem seveda vneto zalivam s toplo tekočino (voda, mešanica vode, vina in začimb ali zgolj nekoliko razredčena juha), pa seveda s sokom, ki se nabira v pekaču. Govejo pečenko vedno prej opečem na vročem olju v ponvi, z vseh strani, da je lepo rjavo zapečena in jo dam šele potem v pečico. Naprej pa enako kot vsako drugo: večkratno zalivanje s toplo tekočino. Poleg tega dam na pakeč vedno narezano čebulo, česen, korenje, papriko, paradižnik, por in različna zelišča, pa potem med zalivanjem s sokom pečenke čez meso dam tudi nekaj te zelenjave. Pomembno je, da je tekočina, s katero zalivaš, vedno dovolj topla, da se zaradi mrzlega ne spreminja temperatura v pečici. Upam, da bodo moje izkušnje kaj koristile. Mamamia mamamia

suzanar  

član od: 29.1.2004

sporočila: 458

5. maj 2005 11:50

Jaz pečenko vedno najprej na hitro popečem, nato pa podlivam, kot mamamia. Kaj pa tiste vrečke za pečenje? Nisem jih še poskusila, a baje, da so v redu. Suzana

galja  

član od: 6.7.2004

sporočila: 1351

5. maj 2005 12:07

Tudi moje pečenke so vedno trde in žilave, nič kaj sočne, zato jih ne pečem več! Bom pa res enkrat porobala tako kot mamamia, bom prej popekla iz vseh strani, tega še nisem počela. Pa še nikoli se nisem spomnila, da bi vprašala za nasvet. Szdenka, dobro vprašanje! LP! Galja

ajetam  

član od: 28.6.2004

sporočila: 272

5. maj 2005 12:29

Če pečem manjši kos svinjskega mesa, ga pečem kar na električni plošči in sicer v pokriti posodi. Olja dam le za vzorec, zalivam pa z vodo. Meso pred pečenjem solim in natrem s sesekljanim česnom in kumino. V posodi pečena pečenka je dosti bolj sočna kot pečena v pečici, se pa prav tako lepo zapeče. lp ajetam

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

5. maj 2005 12:54

Sama sicer pečenke v foliji še nisem pekla, je pa moja mamam navdušena nad tem načinom. Ko ob nedeljah jemo pri njej pa navdušenju pritrjujem tudi jaz - meso je lepo zapečeno in sočno, pečica pa čista. Razen če se ne zgodi kot tej moji isti mami, ko je folijo narobe obrnila, pa jo je razneslo. Mamamia mamamia

lisička  

član od: 21.7.2003

sporočila: 588

5. maj 2005 14:40

Kos mesa, ki ga hočem speči kot pečenko, najprej popečem z vseh strani v ekonom loncu. Potem malo zalijem (toliko da se ne prime),dodam zelenjavo, zaprem pokrov in počasi dušim v loncu. Odvisno od velikosti mesa, kuham toliko časa, da je skoraj skuhano. Nato preložim meso v pekač, prelijem z vročim oljem in pečem, da dobi meso lepo skorjico. Če pa zmanjka tekočine, porabim tisto iz lonca. Tako tudi suhi kremenatli ostanejo sočni, pa še elektrike se manj porabi. Imaš pa seveda en lonec več za pomit. Gobica

simonasovre  

član od: 8.8.2002

sporočila: 101

5. maj 2005 14:47

Zdenka, Jaz večkrat pečem kose pečenk kar v ognjevarni - stekleni posodi v pečici. Paziti je treba le pri odpiranju pokrova te posode, da se ne opečeš. Zelo so uporabne tudi vrečke za pečenje, lahko pa pokriješ pekač enostavno z alu-folijo in vse bo ostalo lepo sočno. Simona

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

5. maj 2005 14:48

Moj način za peko pečenk je tak (svinjska, telečja ali goveja pečenka): dan prej meso dobro natrem s soljo, vegeto, poprom, prelijem z malo olivnega olja zraven dam par režnja česna, lovor in pustim pečenko pokrito v posodi v hladilniku. Pečenko dam v pekač s pokrovom, zraven dodam razno zelenjavo (lahko tudi brez): čebulo, papriko, korenček in dolijem 1 - 2 dcl vode ter dam pečenko v pečico. Vsakih 15-20 minut zalivam s sokom, ki se naredi v pekaču, ko soka zmanjka podlivam z juho, malo vina ali malo piva. Itak se s pečenke cedi maščoba. (Pečenka ne sme ostati brez tekočine - soka). NIKAKOR PA PEČENKE NE PREPIKAJTE Z VILICO, KER POTEM SOK IZTEČE IN JE MESO SUHO - PUSTO, ŽILAVO! Pečenko pečem približno 1 - 1,5 ure (odvisno od velikosti). Ko je pečeno pustim da odstoji vsaj 30 minut, potem režem. Če imam manjši kos pečenke, pečem kar na plošči zgoraj. Potem kos pečenke na hitro prepražim na vroči maščobi, da "zakrkne", potem pa pečem v pokriti posodi naprej in sproti podlivam. Velikokrat pečem tudi v foliji. Ta pečenka je pa še posebej dobra. Meso, ki je čez noč odstalo dam v folijo, zavežem, z iglo parkrat prepikam folijo in dam v pečico. (Pečica ostane čista!) Pozdravček!

Szdenka  

član od: 22.10.2003

sporočila: 220

5. maj 2005 15:51

Hvala punce! Toliko nasveto, pa ni vrag, da bo moja naslednja pečenka sočna. Lep dan s Primorske od Korošice. Zdenka

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

5. maj 2005 16:46

Po moje je pa problem v tem, da jo prehitro zrežeš - meso mora vsaj 15-20min po pečenju počivati, da se sokovi "umirijo". Druge napake pa pri vsej tvoji skrbnosti ne vidim. Lisa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti