Sočna pečenka

malakatja  

član od: 13.12.2011

sporočila: 23

26. okt 2014 20:35

elaphus dvomim. Preberi recepte za govejo pečenko, nihče ne peče tako dolgo kot si napisal. In tudi povsod piše-dlje, kot se peče bolj trdo meso postaja.

 

naor, verjamem, da vsak kos mesa ni za vse. Zato sem se dobro pozanimala preden sem kupila kaj je za kaj. Najboljši del je pljučna pečenka, če ne to (ki je kar drag) je drugi najboljši kos mesa hrbet (šimbas ali nizka ledja, ramstek-križni del ali bržola - visoki hrbet). Deli govejega mesa so lepo prikazani tukaj: http://www.mesarstvo-petrin.si/content/7-govedina

 

Pljučna pečenka ali file je najbolj cenjen in najdražji kos govejega mesa. Povsem brez slabe vesti ga nadomestimo s cenejšim govejim hrbtom. Tega mesarji razdelijo na več delov: bržolo (visoki hrbet ali zarebrnica), šimbas (nizki hrbet ali ledja) in križni del (križ ali ramstek). Vsi ti deli so primerni za pečenko, zato hrbtu v celoti pogovorno pravimo »rostbif« (angl. roastbeef, meso za peko). Kosi z veliko več tkiva, kot so stegno, pleče, podplečje in golen (bočnik), niso primerni za pečenko, ampak za daljše kuhanje v omaki, denimo za golaž ali zrezke v pikantni omaki, res tanke trakove stegna, ki jih le na hitro opečemo, pa okusno uporabimo v tortiljah.

vir: http://www.delo.si/druzba/odprta-kuhinja/ponedel

 

Stegno torej sigurno ni primeren del za pečenko.

malakatja

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

26. okt 2014 21:15

pleče je meni najljubše za dolgo cmarjenje. hrbet meni osebno ni primeren za takšen način priprave, ampak bolj na hitro. križ oz rumpsteak oz  ramstejk spada pod stegno. 



Sporočilo je spremenil(a) bannanna dne 26.okt 2014 21:16

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

26. okt 2014 21:16

Stegno je tako različne sestave, da ga je skoraj nemogoče poenotiti glede priprave. Škoda. 

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

26. okt 2014 21:17

Malakatja, mirne duše lahko dvomiš. Se ne bom sekirala, pa tudi brala ne bom nič. Ti praviš, da si vse prebrala, pa ti goveja pečenka ni uspela tako, kot si želiš. Jaz nisem nič brala, razen na kulinariki, pečem na načina, kot sem napisala in vedno dobim iz pečice tisto, kar sem želela.

lp

cervus

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

26. okt 2014 21:17

Katja, vidim, da si se pozanimala. Se dobro spomnim, ko je moj mož nekoč pekel govedino kot pečenko, mimogrede, bila je gumijasta pečenka, nikoli več se je nismo lotili. Stegno je vsekakor prepusto za pečenko, tako da, žal nimam pametnega nasveta.

 

naor

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

26. okt 2014 21:43

Kakorkoli obračamo, dejstvo je, da brez primernega časa peke in dobrega kosa mesa ne bo sočne pečenke.

Jaz še vedno prisegam na podplečje, tudi ko gre za peko na žaru ali spodoben kos mesa, pečen v ponvi (ko že ni biftek). 

mamamia

malakatja  

član od: 13.12.2011

sporočila: 23

26. okt 2014 21:56

Ok, torej zaključek je, pečenka ni bila mehka, ker se je pekla premalo časa? Nobenemu ne želim soliti pameti, edino pač res se mi zdi čudno, da v skoraj vseh receptih je čas pečenja tam do ene ure....

Pa res mi ne gre v glavo, ker tudi kos mesa je bil mehek (šimbas naj bi spadal med mehkejše meso zato je tudi dražji kot ostali) ko ga spečeš pa za žvečit.... Res sem bila nezadovoljna. :( Mislite, da obstaja možnost, da sem dobila kak star kos mesa?

p.s.: pečenka pa je sicer bila sočna, s tem nismo imeli problema



malakatja



Sporočilo je spremenil(a) malakatja dne 26.okt 2014 21:57

Sporočilo je spremenil(a) malakatja dne 26.okt 2014 21:58

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

26. okt 2014 22:04

Šimbasa se ne prepeče. Speče se ga kot angleški rostbif in je super sočen

malakatja  

član od: 13.12.2011

sporočila: 23

26. okt 2014 22:11

Je bil spečen kot angleški (čeprav dejansko ni bil naš namen ker imamo rajši dobro pečeno) ker je bil še rožnat in ven se je malo cedil tist rdečkast sok in je tudi bilo sočno vse skupaj. Edino gumijasto, to je bil problem.

malakatja

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

26. okt 2014 22:13

malo maščobe - malo muzike :D 

ni vedno okus pogojen s ceno. za dolgo cmarjenje je fini tudi bočnik, vrat, kot ossobuco odrezan bočnik, rebra,... in okusi so božanski!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti