Basmati riž

rene  

član od: 6.11.2001

sporočila: 99

18. maj 2005 9:29

Tudi meni svež koriander neznosno diši. Ko sem ga postrigla so mi roke še dva dni smrdele , pa sem jih lahko umivala in umivala... Tako mi je smrdelo da sem potem vse skupaj vrgla stran. Res ne vem kako se lahko na ta vonj človek navadi. Tudi mene zanima kako je pa z vonjem ko ga kuhaš. Zakaj je treba riž spirati z vodo? A je tako umazan ali zaradi česa drugega. Jaz ga nikoli ne spiram pa se mi pri kuhanju nikoli ne sprime.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

18. maj 2005 9:58

S koriandrom je pač tako, da sta vonj in okus tako specifična, da vsakomur nista všeč. Korenino uporabljam pri določenihtajskih jedeh in se kuha, vedno je dodam čisto malo, da okus ne prevlada nad drugimi. Listje pa uporabljam pretežno samo za okras oziroma jed potresem, tik preden jo postrežem. Aroma se sprosti in jed ima prijeten vonj; piščančja kokosova juha brez koriandra ni tisto ta pravo, pa še kakšna druga jed. Je pa to seveda stvar okusa. Pre kuhanjem je jasminov riž potrebno spirati, tako so mi povedali na Tajskem, zakaj pravzaprav pa sem pozabila. Lahko pa pogledam v kakšno knjigo, gotovo mora biti kak razlog. Pečen riž pa pripravljam tako, da riž skuham dan prej in ga čez noč pustim v hladilniku. Če ga delam pečenega brez dodatkov, ga po obrokih dodajam na dobro razgreto maščobo in mešam, da se zrna ločijo, na koncu dodam sojimo omako. Praviloma pa ga pripravljam z zelenjavo ali z mesom ali z obojim, pa z dodatkom jajca. Iz jajca spečem omleto in jo razrežem na trakove ter pustim na toplem. Na maščobi opražim česen in ingver, dodam meso in ga pražim, da je porjavi, potem dodajam na koščke zrezano zelenjavo. Potem pride na vrsto riž, po obrokih seveda, da vsako zrno vpije maščobo oziroma sokove, ki so jih pustili meso in zelenjava. Vmes dodam še sojino omako (za kitajsko varianto) ali ribjo omako (tajska varianta). Čisto na koncu dodam razrezano omleto in narezano mlado čebulo, če gre za kitajsko varianto pečenega riža lahko dodamo tudi na kocke narezano šunko, za tajsko pa sušene rakove repke. Če delamo pečem riž zgolj z zelenjavo, prav tako začnemo s česnom in ingverjem, lahko dodamo tudi na polmesece zrezano čebulo, potem pa zelenjavo, kot si jo izberemo. V vsakem primeru pa naj bo v pečenem rižu mlada čebula. Sicer pa je variant tooiko, kot je kuharic. Edino železno pravilo za pripravo pečenega riža je, da mora biti ta prej kuhan in ga hladnega dodajamo v razgreto maščobo. Mamamia mamamia

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

18. maj 2005 18:59

Če se prav spomnim, dodajajo brušenemu rižu smukec....ali pa je kaj drugega...ne me držat za besedo... Sploh pa, nikoli ne veš, kje je reč bila, preden je prišla v posodo...Malo zlobe: nekaj v razmislek, ko naročite hrano v restavraciji....hehehe lp juhica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

19. maj 2005 9:23

Ko naročam v restavraciji o tem sploh ne razmišljam. Na koncu koncev, če je hrana toplotno obdelana, tako vse "pocrka". Tisti, ki so se kdaj klatili pa Aziji in jedli na ulicah, seveda ob določenih varnostnih ukrepih (viski na tešče in pred spanjem, pa nobenega sadja brez olupka, voda le iz steklenice), o opranem rižu v naših restavracijah res ne razmišljamo. Mamamia mamamia

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

20. maj 2005 21:52

Nisem imela v mislih le riža..... Drugače pa folk komplicira že, če solato (velikooooo skledo le te) zmešam z rokam.....Tako kot da sem jo pa v hkm,,,,,stroju prala... lp juhica

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

23. maj 2005 14:45

Hihi, juhica, na to sem že jaz večkrat pomislila! Nekateri ljudje se zgražajo, če bi jim dal kos torte tako, da si pomagaš z rokam, da ti ne pade, recimoi:), hrati pa v isti sapi jejo kroglice ki si jih seveda z istimi rokami povaljal:):):) Hec, ne? Veri

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

23. maj 2005 15:31

Jaz solato - zeleno, motovilec, radič - zmeraj mešam z rokami. Mi ne tekne, če je samo malo premešana z vilicami. Pa zelje tudi. Le paradižnik, kumare in podobno mešam s posebnimi solatnimi vilicami. Moji doma so navajeni, tudi gospa, ki nam hodi kuhat (in je bila včasih poklica kuharica) pravi, da se zelena solata le z rokami lahko dobro premeša, da je "ta prava". Meni je to dovolj, a jem solato tudi pri tašči, ki prisega zgolj na vilice. Kaj čemo, stvar navade. Je pa res, da v lokalih dobimo marsikaj, a če bi človek vedno mislil zgolj na to, tako nikamor ne bi šel. Jaz mislim optimistično, da je torej vse ok. Ampak v gostilno, kjer sem v solati našla gumico z lasmi, pa ne grem nikdar več, to je pa tudi res. Mamamia mamamia

kordelina  

član od: 21.11.2005

sporočila: 223

2. mar 2013 8:01

Pozdravljeni

V Šparu sem včeraj kupila Šparov basmati bio riž od njihove natur pur linije. Cena za pol kile je okrog 1,8 evra.

Kupila sem ga predvsem zato ker je bio da bi naši malčici skuhala kot prvi riž za uvajanje. Najbrž zato ni primeren ker sem iskala riž ki se razkuha, da bi se lahko lepo zmečkal,  pa na tem ni bilo nič označeno. Ker z možem obožujeva kitajsko hrano nama bo najbrž všeč in bova ga midva pojedla če ne bo dober za našo malčico :)

Lilypie - Personal pictureLilypie Fi</div>


</article>				
                      
   
<p class=Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti