Basmati riž

hamer  

član od: 30.10.2002

sporočila: 27

1. maj 2005 20:36

Hvala za pojasnila o basmati rižu. Zdaj ga bom zagotovo kupila in poskusila.Če pa imate kakšen recept pa ga bom tudi zelo vesela. Lp Valči valči

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

2. maj 2005 23:05

Ena pripomba v zvezi z divjim rižem, ki to pravzaprav ni. Glej spodnji citat iz Med.Over.Net DIVJI RIŽ Namesto “navadnega” riža lahko uporabljamo tudi DIVJI RIŽ. Divji riž pravzaprav ni pravi riž, ampak je seme vodne trave, ki raste v Kanadi. Ima izreden, specifičen okus in vsebuje veliko mineralov. V zrnju je veliko škroba, v kalčku pa beljakovine, vitamine in minerale. Divji riž lahko kalimo tudi sami, doma. No, z malo zlobe lahko rečemo, da je tudi riž pravzaprav vodna trava. Sodi med trave in raste v vodi. Basmati je pa tudi meni najbolj okusen. In seveda dišeč. Hamer, čimprej v nabavo in dober tek! rimljanka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. maj 2005 12:00

Glede pranja in namakanja riža: jasminovega in basmati riž vedno zgolj perem pod tekočo vodo, na cedilki, dokler voda ni bistra, potem ga dam kuhat. Če pa delam rižote, potem riža nikakor ne namakam, ampak ga suhega opražim na maščobi in ko postekleni, delam dalje, kot pač zahteva recept. Nad divjim rižem pa nismo navdušeni. Mamamia mamamia

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

11. maj 2005 7:33

Za vse ljubitelje kitajske hrane: riž se pred kuhanjem nikakor ne namaka. POmembno pa je temeljito pranje. Kitajci ga sperejo 7x, kar ne pomeni, da cedilo 7x zavrtijo pod tekočo vodo, pač pa da imajo riž v posodi, dodajo vodo, dobre premešajo, odlijejo, dolijejo novo vodi itd. tako intenzivno pranje sem imela večkrat priliko videti in situ. Sedaj pa k vrstam riža. Meni je h kitajski hrani najbolj pasal riž Šaman. Bil ja do sedaj najboljši riž. Iz Južne Amerike so ga uvažale Živila in potem, ko so šle zu grund, Najboljši sosed. Vse do našega vstopa v EU. Carina na neevropsko blago je zelo draga in ta riž bi bil predrag za slovenskega kupca. Tako mi je rekel uvoznik. Mimogrede, zato so se tudi banane podražile. Do vstopa v EU smo imeli dobre trgovinske sporazume z nekaterimi eksotičnimi državami. Zadnjič sem po nasvetu s tega foruma prvič kupila basmati riž. Navdušena sem. Ta aroma, struktura. Mislim, da bo po novem to riž za h kitajski hrani. Kupila sem ga v šparu, in sicer v neugledni embalaži in bil je poceni. Si predstavljam, da mora bit še mnogo boljši, če bi bil dražji.

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

11. maj 2005 16:45

Basmati riž sem kupila v Hardiju po ceni 350 SIT za kg, je itallijanski, brez glutena. NIsem pa ga še preizkusila. Ko bom, bom sporočila. Ali kdo pozna ta riž? riba-ribica

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

12. maj 2005 16:58

Sporočam, da je bil riž zelo dober, bom še šla po njega. riba-ribica

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

13. maj 2005 7:37

Včeraj je bis spet kitajski večer (tokratna kombinacija je bila: meso, gobe bukov ostrigar, kalčki fižola mungo) in je bil torej tudi riž basmati. Skoraj sem ga preveč skuhala. Ugotovila sem, da je zelo zelo hitro kuhan. Mnogo prej kot Zlato polje parboiled. Saj se ni razkuhal, ker se ne razkuha, ni bil pa al dente, kakršnega imam rada. Suzana, če uporabljaš basmati tudi za rižioto, a ga prav tako popražiš na začetku? mimika Sporočilo je spremenil(a) mimika dne 13. maj 2005 07:40:00

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

13. maj 2005 10:00

Ko kuham basmati ali jasminov riž, ga vedno skuham toliko, da še ostane, in ga potem naslednji dan pripravim kot pečen riž. Za tega mora riž tako ali tako kuhan stati vso noč v hladilniku, da je potem "pravi" pečen riž, z ododatki ali brez. Prav danes imamo pri meni doma spet "tečaj" tajske kuhinje in ena od jedi, ki jih bomo skupaj pripravljali, bo tudi pečen riž na enega od načinov, kot jih pripravljajo na Tajskem. Koriander na vrtu in v lončkih je že lepo zrasel in se olistal, tako da ne bo težav s to, za tajske jedi tako značilno začimbo. Mamamia mamamia

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

17. maj 2005 21:26

Zadnje čase dajem kuhat opran riž v mrzlo vodo in ki jo počasi zavrem. Se prav lepo skuha... LP Ps.. mamamia, kako se navadiš vonja koriandra? Men še zmeraj smrdi po šuštarju-vrsta stenice... Še Nemci mu pravijo wanzenpflanze.... A se pri kuhanju vonj kaj spremeni?..Sem ga sejala lani, uporabit pa ga nekako nisem mogla.... juhica Sporočilo je spremenil(a) juhica101 dne 17. maj 2005 21:29:28

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

18. maj 2005 7:13

mamamia, kako pripraviš pečne riž?

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti