Basmati riž

hamer  

član od: 30.10.2002

sporočila: 27

tema odprta - 26. apr 2005 10:20 | ogledi: 31.873 | odgovori: 38

Pozdravljeni!

Že v večih receptih sem zasledila, da se uporablja basmati riž. Zanima me posebnost tega riža, saj na oko je čisto navadni riž. Prosim za vaše izkušnje in mnenja.

valči

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

26. apr 2005 10:43

Prijateljica Sunita, Indijka, bi se zgrozila, ce bi prebrala, da je basmati kot ostali rizi...Ja, tudi jaz kupujem v glavnem samo basmati riz, izjema je kadar delam rizoto, ker takrat uporabljam riz za rizote. Naucila me je, kako ga pripravljati in je povedala, da je basmati najbolj cenjen riz v Indiji, vsaj v tistem predelu, kjer je zivela. Zaradi teksture, zaradi okusa, zrnca se ne zlepijo in je najbolj "flufi" ali puhast. Je riz 1.kvalitete. Nam se res zdi, da je riz riz, vendar za ljudi, ki jedo riz vsak dan, nekajkrat na dan, riz ni rizu enak. julia Sporočilo je spremenil(a) julia dne 26. apr 2005 10:48:09

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

26. apr 2005 11:18

Basmati riž je bolj kakovosten oz. manj predelan. Lep pozdravček, S.

zima  

član od: 16.1.2004

sporočila: 574

26. apr 2005 12:43

Popolnoma se strinjam z julio. Tudi sama kuham večinoma z Basmati rižem, ker ostane nerazkuhan in je res kakovosten. Le za paello uporabim okroglozrnatega. ZIMA

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

26. apr 2005 13:17

Basmati je pojem, ki se nanaša na značilnosti določenih vrst riža, ki jih gojijo na severu Indije in v Pakistanu. Vsekakor to ni riž kot vsak drug riž. Basmati riž ima dolga in ozka zrna, ki se med kuhanjem še podaljšajo in ima močno aromo. Miroslav Vulovic

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

26. apr 2005 13:22

Hamerju naj bo odpuščeno, saj je napisala, da je zgolj na oko basmati riž riž kot vsak drugi, čeprav tudi na oko ni, vsaj v primerjavi s tistimi okrogzrnatimi sortami. Ampka ni za zamerit, vsi pač uporabe nekaterih živil ne poznamo tako dobro kot drugi. Zato pa imamo ta forum, da se še kaj naučimo, spomnimo se samo, koliko navdušencev smo pridobili za kitajske jedi, da je bilo celo potrebno pdpreti nov forum. In če bo šlo tako dalje, bomo dobili še enega privrženca kvalitetnega riža, da ne bomo h kitajskim, indijskim oziroma nasploh vzhodnjaškim jedem prilagali okroglozrnatega italijanskega riža. Ki pa je za rižote in mlečni riž seveda neprekosljiv. Pozdravček, Mamamia mamamia

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

26. apr 2005 13:55

No mamamia, potem se pa lahko pohvalim, da pravilno "delam" ker h kitajskim jedem vedno pripravljam basmati riž. V bistvu je logično, da naj ne bi poleg sojinih in račjih omak pasal italijanski riž, samo pomislila pa na to še nisem. Tudi meni je dober, ima drugačen okus. Uporabljati sem ga začela, ker naj bi bil bolj zdrav kot "navaden" rižek. Na sploh je meni riž najboljša priloga, pa tudi kot samostojna jed je prva liga. Lep pozdravček, S.

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

26. apr 2005 15:03

Jaz sem pa že par let prešaltala na polnozrnat riž, tisti bolj rjavkast. Priznam, da sem začela z njim zaradi hudih problemov s prebavo (čisto preprosto ustavila se je. Nič več ni predelala, vse se je kar ustavilo tam njekje na pol poti in sem morala en cajt jesti same vlaknine in semena.). Ampak, ko se navadiš, je pa to to. Je sicer drugalen, ampak dober. Tjas

limona  

član od: 27.8.2003

sporočila: 231

26. apr 2005 16:05

Tudi jaz že dolgo uporabljam samo Basmati riž in resnično je najboljši. Zrnca se ne zlepijo in tudi zelo okusen je. Vedno sem kupovala Basmati v škatli oranžne barve, vendar se že dalj časa ne dobi več. Imajo ga le v modri škatli, ampak ta mi ni tako dober. LP limona

barbara***  

član od: 1.7.2004

sporočila: 62

26. apr 2005 18:11

Basmati riž poznam in mi je njegov okus zelo všeč, vendar za rižote še vedno uporabljam italijanski riž. Zanima pa me, kakšne sorte je jasminov riž, kakšen okus ima? barbara

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

26. apr 2005 18:45

V Intersparum sem videla tudi divji riž, bil je precej temen, cena je bila blizu tisočaka. Zanima me, če kdo uporablja tudi ta riž, saj je cena kar visoka. Razumem, da so kvalitetnejše stvari dražje, ampak želim vedeti, kaj plačujem. Pozdrav! riba-ribica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti