Žajbelj

neznan uporabnik
tema odprta - 3. avg 2001 9:13 | ogledi: 3.420 | odgovori: 1

Zadnje čase vidim vse več receptov z žajbljem, poskusila pa sem že ocvrte listke in puranji zrezek z žajbljem, na strani Dober Tek-a je recept za piščanca z žajbljem.

Ta žajbelj pa je drugačen od običajnega; nima dlačic in ima večje liste. Primorci mu pravijo salvija in ga menda ponekod sadijo po vinogradih.

Ali kdo ve, kje se dobi tak žajbelj, kakšen dober recept ali s čim bi ga nadomestila?

neznan uporabnik

8. avg 2001 10:53

Salvia je latinsko ime za žajbelj. Kot skoraj vsaka rastlina obstaja v različnih variantah - nekatere so pač umetni križanci. Moja mama ima neke salvije kot rožice. Po cvetovih so bolj podobne lavandi, listi pa tudi niso za prehrano. Na svojem balkonu imam dve sorti žajblja, eden je bolj kosmat s suličastimi listi, eden pa bolj kompakten. Po okusu sta si zelo podobna, zato mislim da je tudi za tvoje recepte vseeno. Manj arome imajo okrasne rumeno/zelene ali belo/zelene variante. Te tudi redko cvetijo. Rastlinice žajblja kupiš v večjih cvetličarnah/semenanah/vrtnarijah. Bolj verjetno spomladi, zdaj jim je ostala le še kakšna neprodana reč. Baje poln okus rastlina razvije šele drugo leto. Lepo uspeva tudi v lončku. Aja, male sadikice začimb sem nedavno opazila v merkatorjevih trgovinah pri zelenjavi. Morda je med njimi tudi žajbelj...

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti