Mehiška hrana - tortilije

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

19. maj 2005 9:36

Mamamia, hvala za razlago, recept me pa tudi zanima. stana

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

19. maj 2005 12:43

Evo recepta za pečen in potem pasiran fižol (iz mehiške kuharske knjige) 450 g temno rjavega fižola dve drobno sesekljani čebuli 10 strokov česna, sesekljanega lovorjev list dve do štiri serrano chili paprike (lahko uporabimo čili, če dobimo svežega, ali pa naše feferone, če ni drugega) tri jedilne žlice olivnega olja (ali druge maščobe, lahko tudi masti) paradižnik (odstranimo koščice in ga na drobno narežemo) sol in poper Fižol dobro operemo in ga preberemo. Denemo ga v posodo in prelijemo z vodo, da je pokrit, dodamo polovico sesekljane čebule, polovico strokov česna, lovorjev list in čilje oziroma feferone. Posodo pokrijemo in damo kuhat. Ko zavre, dodamo žlico maščobe, znižamo temperaturo in kuhamo, da se fižol zmehča. Vmes po potrebi dodajamo vodo. Kuhanje lahko traja tudi več ur, saj fižola prej ne namakamo. Ko je fižol kuhan, ga po okusu solimo in na majhnem ognju pustimo še pol ure, v tem času ne dodajamo vode. Ostanek čebule in česna popražimo na preostanku maščobe, dodamo paradižnik in malo dušimo.Dodamo del kuhanega fižola s preostalo tekočino vred in zmečkamo. Če želimo ves fižol ponuditi pasiran, zmečkamo ves fižol, v Mehiki pa ga običajno postrežejo tako, da ga spasirajo samo del, del pa pustijo v celem. Oboje premešajo v isti posodi in postrežejo, tako da je med pasiranim fižolom tudi nekaj tistega v zrnju. Mamamia mamamia

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

19. maj 2005 13:23

Mamamia, se lahko uporabi tudi fižol iz pločevinke pa potem malo priredim recept? Za tiste dni ko ni veliko časa? lp, Marija

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

19. maj 2005 15:20

Seveda lahko tudi fižol iz pločevinke, še kuhanje si prihraniš. Mogoče to potem ni do pikice kot tam v Mehiki, ampak tudi jaz sem že goljufala in delala s fižolom iz pločevinke. Kdo pa bo štiri ali pet ur kuhal fižol... Le na začimbe moraš paziti, da jih vse dodaš. Mi lahko tega pojemo do onemoglosti. Mamamia mamamia

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

19. maj 2005 15:30

Super, najbrž bo še ta teden na jedilniku. Skupaj s tortiljami... lp, Marija

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

19. maj 2005 15:40

Poročaj, prosim, o uspehu, povratna informacija je zelo pomembna! Mamamia mamamia

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

19. maj 2005 15:54

Bom poročala imam pa samo še eno vprašanje. Ali veste mogoče kje bi se dalo kupit sveže čilije? Ker povsod v trgovinah zasledim samo feferone ampak to vseeno ni isto. lp, Marija

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

19. maj 2005 16:37

Sveže čilije imajo - vem za Maribor, ker sem od tam - v tistem kiosku pri Merkurju, pred vrtom gostilne Štajerc. Videla sem jih že tudi v Intersparju, za Mercator pa se ne spomnim. Sem pa videla pri nas tudi že vložene čilije in se jih da uporabiti. Svež čili, zelenga in rdečega - si običajno kupim v Avstriji, kjer jih imajo vedno na zalogi, potem pa jih dam v zamrzovalnik in uporabljam po potrebi.Veliko namreč kuhamo tajskih in mehiških jedi, pa mora biti čili vedno pri roki. Pozdrav, Mamamia mamamia

ligojna  

član od: 22.12.2003

sporočila: 1501

19. maj 2005 23:36

Če se ne motim je čili in okrasna paprika eno in isto.Semena se dobi skoraj v vsaki semenarni.Za setev pa je žal že prepozno. l.p. Vesna Leben

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti