Želatina

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

19. apr 2005 9:48

agarja daš 15 g na 1 liter, vsaj če je čist, laboratorijski (ki je užiten). Če pa ga kupuješ v kaki "zdravi" trgovinici, je pa bogve kako razredečen in bi po vseh pravilih in zakonih moralo pisat na vrečki. Veri

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

19. apr 2005 10:27

Evo linka za šarloto, ki se je meni ponesrečila. Ampak - ko smo z vrha posneli tanko, rahlo plast penasto sesirjene mase, se je spodaj prikazala okusna dvobarvna krema. Le da ni bila tako penasta kot mora biti šarlota, ampak taka gladka, kompaktna krema. Smo seveda pojedli, jaz pa sem prispevala še en neponovljiv recept... <http://www.med.over.net/phorum/read.php?f=21&i=42209&> No, na tem linku je recept za šarloto, ki se je meni ponesrečila, tako da bo znova treba k pecu ali Šikerju... mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

19. apr 2005 10:29

Da se ne boste matrale in iskale prave šarlote (zgornji link je za varianto s sladko smetano, sicer od iste avtorice, ampak to ni tista šarlota, o kateri sem načela debato) - sem kar recept skopirala, in ta spodaj je ta pravi. Mamamia njeno kraljestvo: ŠARLOTA (odlična, da te kap) Avtor: Nika33 Datum: 19-10-04 09:54 Dragi forumovci! Tokrat prilagam en odličen recept s štajerskega konca, katerega avtorica je gospa, ki je nekoč bila kuharica na Železničarskem domu. Mariborčani ta recept in šarloto poznajo predvsem če zahajajo v gostilne Šiker, k Pecu ali Veroniki. Te tri gostilne imajo ta recept predvsem zato, ker je ta gospa razkrila ta recept svojim trem učenkam, ki sedaj delajo v teh gostilnah. Sicer pa je recept star več kot 50 let in je naravnost božanski. Naj vas zapletenost ne prestarši, trud bo z odličnostjo saladice več kot poplačan. In verjemite mi, takšne šarlote ne jeste nikjer na svetu! ŠARLOTA (za 8-10 oseb) 8 rumenjakov 10 dag sladkorja 2 vanili sladkorja penasto umešaš. Nato dodaš: 0,25 vrelega mleka (3,2 mastno!!!) Vse skupaj mešaš nad soparo, dokler se ne zgosti. Ko se zgosti, dodaš namočeno in ožeto želatino iz 8 lističev. Mešaš, dokler ni krema lepo gosta, nato jo popolnoma ohladiš. 8 beljakov ; stepeš trd sneg. 20 dag sladkorja raztopi v 0,5 dl vode in zavreš. Ko se na površini pričnejo delati mehurčki, namoči vilice in pihni skoznje. Če se naredi mehurček je sladkor kuhan do 5. stopnje. Takrat ga priliješ v stepen sneg in previdno premešaša. Nato v sneg rahlo vmešaš še kremo. Kremo razdeli na 3 dele: 1. del; vmešaš 8 dag topljene čokolade 2. del; dodaš jagodni ekstrakt; ampak le za rožnato barvo 3. del; ostane rumen. Lešnike, orehe ali mandlje grobo narežeš in opražiš. Vzameš 20 dag biskvita in ga narežeš na večje kocke (3 x 3 cm) in jih prepojiš z 1 dcl vanili likerja. Potrebuješ tudi srednje veliko pločevinko ananasovega ali breskovega kompota - tudi to sadje narežeš na kocke. Sestavljanej šarlote: Model za šarloto (= model za šarkelj) namažeš z maslom. Nato na dno daš vsako po 1 zajemalko krem. Nanjo potreseš ananas in oreščke, nato biskvit. NAto ves postopek ponavljaš do vrha posode. Na vrhu mora biti krema kot zadnja plast. ŠArloto daš čez noč v hladilnik, oz. minimalno 2-3 ure v zamrzovalnik. Strnjeno šarloto namočiš v vrelo vodo in zvrnnneš na pladenj. Okrasiš z 0.25 dcl sladke smetane. Dober tek in javite svoj uspeh! lp Nika mamamia

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

19. apr 2005 12:18

joj joj joj mamamia To sem iskala ze tako dolgo! Hvala. Naredim jo cez vikend! julia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

19. apr 2005 12:55

Julia, in prosim poročaj o dogajanu. Jaz jo bom naslednjič delala iz polovičnih količin, da ne bo preveč romalo v smeti, hehe Mamamia mamamia

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

21. apr 2005 17:27

Ali i,ma kdo izkušnje z agarjem?So podobne težave kot pri želatini?Enkrat sem delala sadno torto po receptu in želatino nadomestila z agarjem in je ratalo nekaj za na žlico.Pojma nimam kaj je bilo narobe,mogoče to o čemer ste pisali na teh dveh straneh,morda pa so potrebne večje količine ? Prosim za odgovor.LP Aki

gogad  

član od: 28.4.2004

sporočila: 3697

21. apr 2005 17:44

Veri jaz bi rada vedela kakšen je sladoled čačača.Mi zaupaš recept lp goga

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

22. apr 2005 10:25

Aki jaz imam dobre izkušnje z agarjem pri panna coti ki mi ga je zaupala marta tukaj na kulinariki, sem pa malo zbegana ker mislim sedaj prvič delati pito iz skute in mi ni ravno jasno kako naj naredim, na vrečki piše 1 kg sadja ali soka damo 2 vrečki agarja, v mojem primeru pa je 3 dl smetane, 400 g skute - fine, 600 g jagod...pa sem mi res vse ustavi pri tej logiki seštevanja...ne bi pa rada imela poca...aja pa še 2 jajci sta... ima kdo kak drug preizkušen recept za pito s skuto ali jogurtom in jagodami???Agar je že doma, jagode tudi... p, maja

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

22. apr 2005 10:50

Z agarjem veliko izkusenj:) Sicer bolj profesionalne, ampak se enako dela - kuha:) Ga je treba dat v hladno vodo in nekaj casa pustit ali pa zelo pocasi segrevat, da se ima čas napet. Agarja daš 14g/liter, vsaj tega, tehničnega, ki pa je tudi užiten, saj nima nobenih primesi. Kje ste pa kupile ta agar v vrečkah? zakaj pa vam je agar bolj všeč kot želatina, ste vege ali samo sprobavate različne stvari? Ker kemije je v enem in drugem približno enako... gogad, čačača je čokoladni sladoled: je narejen na osnovi tele jajčne kreme, v katero daš čokolado! Meni je ful dober! Bom napisala, moram najt recept, spomni me - če mi ne rata ta teden, me potem nekaj časa ni doma, ampak me pobezaj čez kakih 14 dni, če še vedno ne bo nič, ok? Ker nočem bit nesramna, ampak lahko pozabim. Veri

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

22. apr 2005 11:12

Veri, lepo prosim, kje se dobi tehnični agar, predvidevam, da je to ta, ki se uporablja kot podlaga za gojišče v farmaciji, biologiji ipd. in je zato zelo čist. lp vlado

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti