Artičoke

mc maya  

član od: 28.11.2001

sporočila: 474

tema odprta - 14. apr 2005 23:36 | ogledi: 16.921 | odgovori: 26

Hojla,

kako pripravljate artičoke? Lahko so sveže, še bolj me pa zanima za tiste, vložene v slanici ali olju. Aja, pa prednost imajo recepti brez mesa.

Zadnjič sem namreč kupila en lonček artičok v olju, pa nikjer nisem našla pametnega recepta, kako bi jih uporabila. Pa sem kar nekaj po svoje scoprala...

hvala za nasvete,

maja

majdad  

član od: 29.12.2004

sporočila: 72

15. apr 2005 7:47

Prepraži malo (res malo) čebule na olju ali maslu.Dodaj česen, da zadiši. Dodaj odcejene in na 4 dele razrezane artičoke in zalij z malo vode. Posoli in popopraj in kuhaj kot omako.Na koncu zgosti z rumenjakom (jaz ga ne uporabljam) in s kislo ali sladko smetano - odvisno od okusa. Seveda dodaj še ribani parmezan in malo peteršilja....In to je to - omaka za testenine. Parmezan ne sme manjkati tudi, ko serviraš na krožnike. In še recept za mesojedce: Ob čebulici prepraži na koščke ali kockice narezan pršut, šunko, panceto... in zalij s pol kozarca belega vina in vode po potrebi. Vse ostalo je isto. Uporabiš lahko tudi zmrznjene ali sveže artičoke. Kuhaš ji toliko časa, da so mehki. Pri svežih uporabiš seveda samo mehki srček. Na enak način pripraviš lahko tudi omako s šparglji ( gojenimi ali divjimi). Recept je iz italijanske kuhinje, žal nimam količin, delam vse po občutku, je pa zelo dobro. Majdad majdad

akurin  

član od: 11.4.2003

sporočila: 153

15. apr 2005 7:50

ker so v slanici ali v olju že skuhani, so najboljši, da jih ješ kar tako kot olive na primer. Lahko pa jih daš na pico ali pa na pito. Lp anita

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

15. apr 2005 9:47

lahko jih tudi polniš. Veri

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

15. apr 2005 9:50

Ja, jaz sem jih polnila s kruhovim nadevom (drobtine, belo vino, jajce, zacimbe).Za vsak list das pol zlicke nadeva in ko articoko napolnis, jo dusis, da se listi zmehcajo. julia

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

15. apr 2005 9:55

Mc maya, naš zelo rpiljubljen recept je tale - tudi omaka za testenine, čisto lahka, taka poletna :) Paše pa ob vsakem letnem času ;) Količnine so za 3 osebe: - 1 pločevika artičok v slanici - sesekljan česen (3 stroki) - 2 pločevinki paradižnika v koščkih (Vallfrutta je daleč najbolj okusen od vseh) - 3 žlice kaper - olivno olje (recimo 3 ali 4 žlice)origano, bazilika - po želji črne olive (brez koščic), narezane na kolobarčke - po želji tuna iz pločevinke - 1 ali 2 pločevinki (v tem primeru jaz ne dajam dodatnega olivnega olja, ampak ga odlijem iz konzerve direktno v ponev, ga segrejem in prepražim česen, nato dodam vse ostalo, tuno pa ČISTO NA KONCU, ker drugače postane trda, če se preveč kuha) Prepražiš česen na olivnem olju, da zadiši, dodaš sesekljane kapre in narezane artičoke (ne preveč na fino, recimo da jih narežeš na osmine :)) Malo prepražiš, nato dodaš paradižnik v koščkih, in črne olive, narezane na kolobarčke in žličko origana. Dušiš okoli 10 minut. Postrežeš s kuhanimi dolgimi testninami (najboljše za to omako so bavette, navadni špageti, ali pa ozki rezanci-tagliattelle). Kuhane testenine daš na velik, glabok in ogret krožnik. Preliješ z omako, nato pa potrezeš z listki sveže, z roko "nacufane" bazilike, in potreseš s parmezanom. VIOLA! :) Super jed je na mizi! Zelo priporočam, nam je izredno všeč! :))) Če boš poskusila, sporoči, kako ti je všeč! LP Zala

mc maya  

član od: 28.11.2001

sporočila: 474

16. apr 2005 22:30

hvala za nasvete, bo treba poskusit maja

cheleste  

član od: 9.8.2007

sporočila: 238

4. jan 2011 16:58

mi lahko kdo napiše,kje kupite artičoke v slanici? v kar nekaj trgovinah sem jih iskala,našla sem jih samo v mercatorju,pa še to vložene v kisu. hvala za odgovore...lp cheleste

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

4. jan 2011 17:01

EuroSpin, recimo, jih zagotovo ima, če ne v slanici, pa v olju.

rimljanka

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

4. jan 2011 18:25

Hofer tudi.

Blanchy

cheleste  

član od: 9.8.2007

sporočila: 238

4. jan 2011 23:16

v Hoferju sem gledala,pa jih ni bilo...mogoče ravno takrat,bom šla še pogledat. v EuroSpin bom pa tudi šla pogledat... sem "sprobala" recept iz "ljubezen skozi želodec"-solata iz artičok,pinjol in mocarele...zelo dobro,samo vložene artičoke so prekisle,kljub temu,da sem jih prej oplaknila z vodo. hvala,lp cheleste

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti