Kitajska kuhinja

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

tema odprta - 12. apr 2005 22:55 | ogledi: 56.465 | odgovori: 242

zivjo vsem eksotom!

strašno rada imam kitajsko hrano in sem jo poskusila pripraviti doma, vendar mi ni preveč uspelo. skuhala sem kitajske rezance (rumene), kar v ponvi, ker nimam voka, podušila mešanico kitajske zelenjave s tofujem, dodala malo sojine omake in primešala kuhane rezance. izgledalo je še nekako, okus pa ni bil podoben tistemu iz kitajske restavracije - zdelo se mi je, da jed smrdi po starem pohištvu.

prosila bi za kakšen trik in res preizkušen ter dober recept.

sara

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

13. apr 2005 9:27

Sara, niproblema, bomo pomagali. Pod prvo: ko v ponev (če že nimaš voka) dodajaš kuhane rezance, morajo biti ti popolnoma hladni. In dodajati jih moraš malo po malo, ne vseh naenkrat. Tako kot riž, ko pripravljaš pečenega. Kitajski način priprave hrane zahteva zgolj in samo svežo zelenjavo. Zamrznjene mešanice niso tisto ta pravo, ker spustijo sok, zelenjava uplahni, uzgubi barvo in to ni potem niti podobno pravi hrani. Tudi samo sojina omaka je premalo, za značilen okus kitajske hrane je potrebno dodati tudi malo ostrigine ali hoisinove omake (prvo dobiš pri nas, drugo tudi, a ne vselej). Poleg tega vedno najprej segrej ponev brez maščobe. Ko se iz ponve začne kaditi, dodaj olje, mešanico belega in sezamovega (tudi sezamovo olje prispeva značilen okus kitajske hrane), in tako malo strtega česna in ingverja. Hitro premešaj in dodaj meso, če ne delaš z mesom pa tofu ali zelenjavo. Mešaj vedno z leseno žlico ali kuhalnico. meso praži, dokler ni lepo rjavo in ga potem daj na toplo, dodaj še malo maščobe in potem zelenjavo. Na koncu znova dodaj meso ali tofu, pa sojino omako in potem še rezance, če delaš jed z njimi. Vse skupaj na štedilniku ne sme trajati več kot deset minut, sicer bo zelenjava preveč mehka in se okusi porazgubijo. Na koncu jed prelij še z malo sezamovega olja, da se bo lepo svetila, pa še čisto posebno aromo dobi. Če delaš jed z omako, v skodelici zmešaj riževo moko z ostrigino omako in dodatkom sojine ter malo vode, raztepi z metlico in dodaj na koncu, tako da samo enkrat malo zavre, preden jed postrežeš. Jaz nikoli ne kupim pripravljene mešanice, sploh ne zamrznjene. Če imaš doma papriko, korenje, por, brokoli, bučko, jajčevce, sojine kalčke, pa v konzervi še bambusove vršičke in vodni kostanj, imaš vso zelenjavo, ki jo potrebuješ za osnovne kitajske jedi. In če jed na koncu potreseš še z narezano blado čebulo, ki je Kitajci res veliko uporabljajo, si na konju. Če hočeš, ti bom na direktni mail poslal kaj receptov, samo sporoči, ali naj bodo z mesom ali brez. Lep pozdrav, Mamamia mamamia

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

13. apr 2005 10:39

hvala, mamamia, hvala!!! mrzli rezanci morajo biti! mogoče je bil zato vonj tako čuden - jaz sem seveda dala vroče, pravkar skuhane. pa še vse te dodatne stvari (ostrigina omaka, ingver, sezamovo olje...), ki jih nisem imela. bom vsekakor še poskušala in upoštevala, kar si napisala! za recepte se toplo priporočam. sama mesa ne jem, imam pa kar nekaj kandidatov zanj, tako da bi prišli oboji zelo prav. mogoče bi jih lahko kar tukaj objavila - bo še komu drugemu koristilo. še enkrat hvala in lep pozdrav! sara

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

13. apr 2005 10:58

Tudi pri nas pogosto poje vok. Najraje pripravljam različno zelenjavo in meso z rižem. Riž (ponavadi basmati) skuham, v posebni posodici na olju popražim gorčična semena, dodam še naribano limonino lupinico in malo curryija, še malo popražim in to zlijem čez riž, potem pa še sok ene liomone in to je to. Limonin riž po Jamijevo. Meni je super! Potem pa se lotim voka. Vedno vse pripravim, zrežem, naribam že vaprej. Vedno uporabim česen in ingver (oboje kar naribam), ki ju popražim na olju skupaj s posušenimi čiliji. Potem dodam meso (prej ga mariniram v sojini omaki, različnih eksotičnih začimbah, limonovem soku, ingverju,... kar pa imam), ponavadi piščančje ali goveje narezano na rezance. Vse skupaj popečem in nič ne umaknem ampak kar dodajam zelenjavo. Veliko čebule (razrezane na kolobarje), en por, korenček (razrezan na trakove), kakšno bučko, včasih tudi kakšen cvetek brokolija ali cvetače in kar je še takega (ni pa primeren recimo malancan-meni nikakor ne paše sem). Če imaš konzervirane bambusove vršičke, vložene kalčke,... na plan z njimi! Mogoče se ti bo zdelo zelenjave veliko, ampak itak malo pade skupaj. To pražim nekaj minut in nenehno mešam, potem pa dodam različne začimbe. Imam mešanico "five spice blend", potem mleto kumino, koriander, kurkumo, curry, pač po svoji izbiri in okusu, samo pazi, da ne boš dodajala začimb, ki jih uporabljaš vsakodneveno (recimo baziliko, timijan, majaron,...) jed ne bo imela pravega okusa. Na koncu še zmešam eno žlico tapiokine moke z vodo (eno šalčko), polijem čez zelenjavo, dodam še žlico sladkorja in limonin sok pa sojino omako (sladko in navadno). Na krožnik dam riž, zraven pa tole zadevo. Nam je super! Mogoče se sliši zakomplicirano, ampak v resnici ni. Jaz prav uživam ob mešanju in dodajanju začimb. Res pa je, da si jih moraš nabaviti, ampak to bo strošek samo prvič, ker ti potem vse skupaj res dolgo ostane. Nikakor pa ni dovolj samo zelenjava in sojina omaka. Sploh pa, res nikoli ne uporabljaj zamrznjene zelenjave, kot je rekla že mamamia. Meni se sicer ne zdi, da bi bil okus moje kitajsk podoben tistemu iz restavracij, je kvečjemu boljši in bolj zdrav. Naši "kitajci" uporabljajo veliko ojačevalcev okusa in kar dosti olja, kolikor jaz vem. Ti pa eksperimentiraj in preizkušaj okuse in boš videla, kaj ti najbolj ustreza! Če pa imaš še kakšno vprašanje se kar oglasi. LP ===

Ebonlass  

član od: 25.8.2002

sporočila: 242

13. apr 2005 12:07

mammamia tudi sama rada copram kitajske zadeve, sicer samo zase ker ostali tega tudi pokusit nočjo, se pa priporočam za kakršne koli recepte :) Hvala lepa Marjeta Žniderčič

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

13. apr 2005 12:07

JAz za kitajske jedi ne uporabljam ne kurkume ne curryja, to bolj pri burmanskih. V pečen riž obvezno dodam na rezance narezano jajčno omleto, riž pa vedno uporabim zgolj jasminov. Tudi jajčevcem ne dajem v te jedi, jih pa pripravim posebej, narezane in z začimbami pečene v voku. Prašek petih začimb pa včasih premešam z malo moke in v tem povaljam na tanke rezine narezano govedino in to potem opečem na olju, v katerem sem prej prepražila česen in ingver. Zalijem z mešanico riževe (ali tapiokine) moke in ostrigine omake, pa nekaj kapljic slivovega vina ali česa podobnega, če je že pri roki, in čudovito meso v omaki je gotovo. Plus bel jasminov riž ali pečeni rezanci. Sicer pa, kot je rekla d., na osnovah, ki smo jih napisale, začni eksperimentirati sama. Zlata pravila: vse setavine zreži in pripravi, preden začneš z delom na štedilniku; omako, če jo boš prelivala čez jed, pripravi prej; če delaš za več ljudi, meso peči po porcijah, saj se prevelika količina naenkrat ne bo lepo zapekla; osnvnoe začimbe: čebula, česen, ingver, sojina omaka, ostrigina omaka plus tisto, kar sama ugotoviš, da ti ustreza. Jaz pa jutri prispevam še kakšen recept brez mesa. Mamamia mamamia

Ebonlass  

član od: 25.8.2002

sporočila: 242

13. apr 2005 12:15

hmm nekako mi je ratal double post :( Sporočilo je spremenil(a) Ebonlass dne 13. apr 2005 12:16:43

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

13. apr 2005 12:55

Ma, ja...jaz ne ločujem prav striktno med različnimi vrstami azijskih kuhinja, ker jih po pravici povedano niti ne poznam toliko. Zaenkrat se še seznanjam. Poznam pa indijsko, recimo tajsko pa indonezijsko. A je kdo že jedel njihov nasi goreng? Mnjamsi! Ko pa delam v voku, ponavadi rečem, da bomo danes jedli kitajsko. Če bi me slišali kitajci...pa ne vem, kaj bi rekli :) Veliko užitkov pri pripravi pa poročajte, kako vam uspeva! LP ===

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

13. apr 2005 14:05

Pa kaj, če malo zmešaš, kakor komu paše. Mene te reči pač tako zelo zanimajo, da ločim začimbe in druge malenkosti, vezane na določeno kuhinjo. Kitajci na primer ne uporabljajo ribje omake, ki je zakon za tajsko in tudi burmansko in vietnamsko kuhinjo, razlika je tudi v uporabi nekaterih zelišč. Tako se kitajska in tajska hrana kar precej razlikujeta v okusih, kitajska je tudi manj pikantna, medtem ko je tajska kuhinja pretežno "šarf". Skupno pa jim je kombiniranje vrst mesa in zelenjave v voku. Kitajci tudi ne uporabljajo kokosa, medtem ko ga Tajci in Burmanci na primer dajejo v kar številne jedi, sploh v curryje. Sem pa tudi jaz že mešala stvari čisto po svoje, tako da bomo kmalu imeli iz voka še kakšno slovensko jed. Mamamia mamamia

miran67  

član od: 23.2.2005

sporočila: 10

13. apr 2005 15:33

Mamamia - eno vprašanje!! V čem je hec lesene žlice oz. kuhalnice? Kaj je lahko drugače oz. zakaj plastična ni dobra? Hvala za nasvete! LP Miran miran67

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

13. apr 2005 16:00

mamamia, HVALA!!!! Tudi sama sicer eksperimentiram na slepo z vokom in doslej mi je sicer še kar uspevalo, ampak vse, kar si danes tule napisala, je pa pravi zaklad informacij! Komaj čakam vikend, da bo spet čas za kuhanje kosila, da bom lahko sprobala tvoje nasvete! Lp, Tjas

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti