Kitajska kuhinja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

15. apr 2005 10:17

Oyster sauce piše na steklenici, v angleščini torej, nemškega napisa še nisem zasledila niti v D ni v A trgovinah. Mamamia mamamia

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

15. apr 2005 11:52

nemško je Austersosse, verjetno pa bo na steklenici pisalo po angleško, ker te stvari dobijo nekje iz daljne Azije. Mimika

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

19. apr 2005 22:50

živjo! pa sem spet poskušala s kitajcem. tokrat sem imela malo več sestavin (ostrigina omaka, sezamovo olje, ingver + zelenjava + kitajski rezanci), vendar okus še vedno ni isti kot v kitajski restavraciji. razmišljam, če je krivda v voku oz. v mojem primeru v ponvi? voka namreč nimam. nimamo plina, ampak električne plošče in se mi zdi, da se vok ne bi obnesel. hm? kupila sem tudi kitajsko mešanico petih začimb, vendar ima zelo izrazit vonj po janežu, zato je nisem dodajala. zdelo se mi je, da je jed premalo pikantna. bi morala dodati še sojine in ostrigine omake? v nekih receptih sem zasledila tudi rižev kis - ga uporablja kdo? jutri bom vajo ponovila. upam, da bo bolj ratalo kot nocoj. čeprav moram reči, da je gledena prve poskuse bilo zdaj precej bolje! sara

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

20. apr 2005 9:16

Rižev kis uporabljam, tudi five spice powder, sploh pa sojino omako. Kitajci oz. azijske kuhinje rade dodajajo rjavi sladkor ali med v skoraj vse - najprej se ti bo zdelo čudno, ampak paše tudi k mesu, zagotavljam! Skrivnost kitajske kuhinje je v tem, da najprej vse pripraviš, prepražiš meso in zelenjavo in na koncu daš vse skup in še zaliješ z že pripravljeno omako, čisto na koncu pa kaneš not še malo sezamovega olja, da se omaka lepo sveti, pa tudi fajn okus da - ampak na tem ne peči! Ne zdrži visoke temperature! Zgostiš pa lahko omako s škrobom, koruzno, riževo ali tapijokino moko - malo pokuhaš, pa je - ampak res malo! Koliko je odvisno od tega, katero od teh stvari uporabiš. Za pravi okus iz kitajske restavracije, ne smeš šparat pri olju, njihove jedi so precej mastne, čeprav dobre, da se razumemo:) In pa kupi si glutamat (sol Ai shio ali nekaj takega, saj piše v sestavinah monoglutamat). To je prehrambeni dodatek, zeloooo močna iz zeloooo slana začimba, ki pa da tisti njihov okus. Jaz je sicer še nisem nabavila in se mi nič ne mudi, ker imam rada druge začimbe bolj kot to. Za eno res dobro kitajsko jed pa ti predlagam tale recept: http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=4482 Nam je še boljše kot v kitajski - celo bratu je všeč, ki kitajske restavracije sploh ne mara! pa je kitarjski recept. če pa nimaš vseh sestavin, se lahko znajdeš z mojim prirejenim receptom: http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=4483 Okus je neverjetno podoben! Povej, če boš probala, če kaj ne bo šlo ali če ti bo všeč;) Veri

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

20. apr 2005 11:56

Sara, že nekajkrat sem na tem forumu pisala, da je doma skoraj nemogoče dobiti pravi okus kitajske kuhinje. Tega žal ni niti v restavracijah po Evropi. Med svojim večmesečnim potepanjem po Kitajski se ugotovila sledeče: uporabljajo milijon nekih stvari, za katere sploh ne veš, kaj so. Pa zelenjava ima drug okus, pa voda je druga itd. Ugotovila sem, da si ne bom več prizadevala, da bi dosegla prvinski okus, pač pa okus, narejen z nekaterimi kitajskimi sestavinami in po kitajskim podobnih postopkih.

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

20. apr 2005 19:50

Pozdravljeni vsi skupaj! Ob prebiranju tega foruma se mi kar sline cedijo...zelo ste mi pomagali pri pečenem rižu oz. rezancih po kitajsko, vendar bi jaz še vedno rada dobila recept za sladko-kislo omako, ki jo je mogoče naročiti v kitajskih restavracijah, to omako zelo obožujem. Bi mi lahko kdo pomagal s kakšnim receptom? Lp, Katjuška.

ddarinka  

član od: 9.12.2004

sporočila: 158

20. apr 2005 22:01

Jaz pa sem začela delati prve kitajske kuharske korake, ko pri nas še ni bilo nobene kitajske restavracije in sicer po knjigi Marinke Pečjak Kuharska umetnost Azije. Mnogo receptov iz te knjige sem posvojila, nekatere jedi so še vedno na jedilniku (prav danes je bila ocvrta svinina z orehi, pikantna solata iz belušev in riž s sojino omako), čeprav manj, odkar so Kitajci tu. Ampak prizma gledanja je obrnjena . Le naj skuhajo tako kot jaz, če znajo! ddarinka

gregorm  

član od: 4.10.2001

sporočila: 35

21. apr 2005 8:31

ZDRAVO SLADKO KISLA OMAKA ( OMAKA SE SERVIRA POSEBEJ - ZA JEDI Z RIŽEM + ZELENJAVA / MESO ) 3 DCL MARELIČNE MARMELADE 2 STISNJENA STROK ČESNA 1 ŽLICA NARIBANEGA INGVERJA ( ALI 1 ŽLIČKA INGVERJA V PRAHU) 3 ŽLICE SOJINE OMAKE 1 ŽLIČKA CURRY-A ZAČIMBE V PRAHU 6 ŽLIC RIŽEV KIS ( ALI VINSKI) VSE SKUPAJ SE DA V PONEV NA LAHEN OGENJ ZA 5 MINUT ( MEŠAJ DA SE NE PRISMODI ) TER PRELIJE V SERVIRNO POSODO. JED SE POSTREŽE HLADNO IN SE JO PRED SERVIRANJEM PREMEŠA lp MEXO

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

21. apr 2005 11:31

ojla! še eno vprašanje imam glede mojega "kitajca". zanima me, če je nujno uporabiti sveži in gver in ga naribati, ali bo vredu tudi tisti v prahu? če bo tisti v prahu ok, koliko naj bi ga dala? sara

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

21. apr 2005 12:06

Jaz uporabljam kar posušenega. Samo zame in za mojega namreč ne bi nikoli porabila cele korenine, stran mi jo je škoda metat, tako da pač dam tistega iz kozarčka. Glede količine ti pa ne znam pomagat - jaz delam kar tako, po občutku in na oko. In vedno usujem malo več, kot se mi zdi dovolj, pa je bilo še vsakokrat uredu. Tjas

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti