Kitajska kuhinja

SUZANAZ  

član od: 11.6.2003

sporočila: 878

13. apr 2005 16:34

Se mi zdi da je najbolj pomembno, da daš meso v paco: narezano meso, sojina omaka, riževa moka, sladkor, sol, različne začimbe začimbe. In da zelenjavo res samo prepražiš, da ostane hrustjava. Suzi

ivonja  

član od: 26.2.2005

sporočila: 523

13. apr 2005 17:21

A mogoče kdo ve kako kitajci skuhajo riž - baje je skuhan na pari. Sama tega še nisem poskusila, je že kdo poskusil? ivonja

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

13. apr 2005 17:32

Miran, mislim, da je štos v tem, da z leseno ne popraskaš zorjenega voka. ===

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

13. apr 2005 18:05

D. ima prav, les je bolj primeren zato, da ne poškoduje voka. Če se poškoduje, lahko iz spodnjih plasti pridejo ven nekakšni strupi. Poleg tega pa bi kovinska žlica po tistih pravih, tolčenih voki, prav glasno tolkla. Kitajci menda res kuhajo riž na pari, jaz tega še nisem počela. Če ga delam kot prilogo, torej samo riž brez dodatkov, potem vzamem jasminovega. Na cedilu ga perem tako dolgo, da je voda čisto prozorna, potem ga stresem v posodo in zalijem s toliko vode, da je riž kak cm pokrit. Dodam še nekaj kapljic olja in dam na ogenj. Ko zavre, temperaturo zmanjšam in pokrito kuham, dokler riž ne vsrka vse vode. Solim ga ne, ker je dovolj slana druga hrana, h kateri go ponudim. Tako pripravljen riž je ravno prav lepljiv, da ga lahko jemo s palčkami, ni pa pocast. mamamia

ivonja  

član od: 26.2.2005

sporočila: 523

13. apr 2005 20:51

Ja, to je v bistvu dušen riž. Jaz delam enako. Razmerje je pa 1:2, riž:voda. Tudi jaz ga ne solim. ...Še to sem se spomnila; na policah z eksotiko večkrat vidim tapiokino moko, pa do sedaj še nisem nikjer zasledila za kaj in kako se uporablja. Mamamia, ti boš to gotovo vedela!! LP ivonja

Dusano  

član od: 29.9.2001

sporočila: 322

13. apr 2005 21:23

mene pa zanima kje se dobijo vse te zaćimbe , pa tut za kak recept bi se priporočal , sej do sedaj kar sem delal sem uporabljal samo sojno omako in domače začimbe in vidim da delam napako .... Lep dan še naprej Dušan Sporočilo je spremenil(a) Dusano dne 13. apr 2005 21:25:48

miran67  

član od: 23.2.2005

sporočila: 10

13. apr 2005 22:11

Na mogoče poškodbe posode pa res nisem pomislil. Hvala ! LP Miran miran67

lejčy  

član od: 18.3.2004

sporočila: 95

13. apr 2005 22:11

Jaz in vsi moji tudi obožujemo kitajsko hrano, pa ne tisto v kitajskih restavracijah, ki še malo ni podobna moji domači. Vedno, ko smo prišli domov iz kitajske restavracije, je bilo enemu slabo. Saj ne rečem, da je povsod eneko, a nam ni pasalo. Zato mi ni preostalo drugega, kot da se za to specializiramo doma. Pripravljam jo na vse mogoče načine, kar je trenutno na razpolago, kot je že omenila Mamamia in d.. Največkrat jo jemo z rižem, jaz pa uporabljam riž perboild Bali, včasih pa tudi z rezanci, najbolj všeč so nam špinačni ali pa sojini. Kitajska hrana se mi zdi res zdrava, še posebno če jo pripravim s svežo zelenjavo, pa čeprav jo priredim malo po slovensko. Lejčy

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

14. apr 2005 10:22

Dusano, začimbe dobiš v bolje založenih supermarketih - Mercator in Spar ter Tuš, v Mariboru tudi v Cash&carry na Tržaški cesti, na policah s pripomočki za eksotično kuhinjo. Za kitajsko hrano potrebuješ sojino omako, ostrigino omako (ta je sicer nekoliko dražja, okoli 1700 tolarjev stane steklenica, a dolgo traja, saj jo uporabljamo po žlicah), česen, čebulo, ingver, sojine kalčke in mlado čebulo. Če imaš to vedno pri roki, pa svežo zelenjavo in meso, je kitajski obrok tako rekoč nared. (Če pogledaš moja prejšnja prispevka na tem forumu imaš tudi recept za prvo silo že pri roki) Tapiokia moko ali riževo moko uporabljamo za zgostitev omak ali za nekatera testa za žepke in podobne reči, ki jih poznajo vzhodnjaki. Malo moke zmešamo s katero od prej omenjenih omak, dodamo malo vode, sladkorja ali medu, riževega vina, če ga imamo, ter v tem bodisi mariniramo meso ali pa omako na koncu zlijemo v vok. Je pa res, da je samo sojina omaka premalo, da bi jed dobila kitajski priokus, sploh če uporabljamo naše začimbe. Oni pač uporabljajo druge in zato tudi razlika. Bom pobrskala še za kakšnimi recepti, najprej bolj preprostimi, potem pa tudi kaj bolj zahtevnega. Upam, da boste poročali o uspehih v voku. Mamamia mamamia

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

14. apr 2005 11:17

Pri tapiokini moki mi je všeč, ker z njo lahko dosežem tisto ta pravo, malo sluzasto omakico. ===

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti