"sparglji"...?

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

13. apr 2005 20:55

Anomis, pa vsaj po čemaž stopi v kako zasavsko hosto. Je prav okusen. Zdaj je ravno pravi čas zanj. Npr. kremna juha s krompirjem in smetano, ali pa s krompirjem (kot blitva),... Da bodo Primorci zavidali tudi Zasavcem. Kaj pa koprive, tudi te niso za odmet. Pa zdajle bi bil čas, ko naj bi po bregovih rek rasli mavrahi (smrčki). A jih letos še zebe? Sem danes videla štorkljo v Ljubljani pri Brdu, ob obvoznici, pomlad je torej res na višku. rimljanka

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

17. apr 2005 20:21

Mavrahi so že(dobro, no-bil je samo eden). LP cervus

ddarinka  

član od: 9.12.2004

sporočila: 158

17. apr 2005 21:39

Moj soprog je šel v petek na lov in ulovljeno (beri: nabrane divje šparglje) sem pripravila z jajci, regratom in svežimi zelišči. Danes sva pa kupila gojene zelene šparglje, iz katerih je nastala rižota. Eno in drugo je bilo odlično. ddarinka

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

18. apr 2005 8:07

Hojla! jaz bom šparglje kupila ta teden an tržnici v LJ...se še odločam med divjimi in tistimi "belimi" :) In to zato, ker smo enkrat že kuhali bele, in ne vem kaj je bilo narobe, ampak ostali so čisto leseni :) Saj smo jih lupili, res pa je da bolj tanko....ker pač nismo želeli uničiti preveč! Kupili smo jih pri najboljšem sosedu, res pa je tudi da na koroškem nismo ravno mojstri v pripravi špargljevih jedi :)) zato bi prosila za kakšen nasvet, na kaj moram biti pri nakupu pozorna, in kaj res dobrega se da iz njih pripravit - ddarinka, bi lahko napisalarecept za divje šparglje z jajcem, regratom in zelišči?? Prosim!!! Nismo ravno lubitelji rižot, zelo pa so nam všeč šparglji s kuhanim maslenim krompirjem in holadsko omako (to smo jedli enkrat pri kolegih v nemčiji in potem čisto navdušeni to hoteli naredit še doma in smo jedli "lesene" šparglje") :))) LP Zala

ssilva  

član od: 23.2.2005

sporočila: 428

18. apr 2005 22:32

Živijo. Pa še en ultra preprost recept za pripravo špargljev. Snop špargljev (vseeno katerih, boljši pa so malo bolj debeli) postavimo pokonci v slan krop za par minut. Če imamo večjo posodo, je najbolje, da ji kar malce povežemo, da lepo stojijo pokonci. Šparglje odcedimo, ohladimo in jih lepo zlagamo v posodo enega poleg drugega, malce še posolimo, popopramo, potresemo s strtim česnom in sesekljanim peteršiljem in pokapljamo z olivnim oljem. Postopek nadaljujemo, dokler nam vsega ne zmanjka::)). Posodo dobro pokrijemo in vse skupaj postavimo v hladilnik vsaj za en dan, da se okusi pošteno prepletejo. Zelo dobri so kot priloga k mesu, s kakšnim dobrim domačim kruhom pa so odlična samostojna jed. Komur se zdijo preveč "dolgočasni", lahko poleg česna in peteršilja lahko doda še na majcene koščke narezano slanino ali pršut. Tudi to je odlično! ssilva

Irena19  

član od: 5.1.2004

sporočila: 319

19. apr 2005 7:21

Divje šparglje nalomim s prsti na cca. 2cm dolge paličice do tam, ko so še mehki. V ponev dam malo olivca, na hladnega stresem šparglje in jih z malce vode dušim. Po nekaj minutah dodam sol, česen in razžvrkljano jajce. Zase še popopram ali dodam kajenski poper. Za rižoto jih pa tudi malo podušim oz. blanširam. LP Irena

ddarinka  

član od: 9.12.2004

sporočila: 158

19. apr 2005 10:57

Hoj! Ker je čas špargljev, se tudi jaz še enkrat oglašam, čeprav se z njimi srečujem šele zadnjih 8 let, odkar hodim po vikendih na Obalo. V začetku sem začudeno opazovala čudake, ki so aprila lazili po grmovju ali vanj nepremično buljili. Domačini so mi stvari razjasnili, povedali pa so mi tudi, kako divje šparglje pripravljajo: največkrat z jajci, to je jed, ki jo v Istri imenujejo fritaja. Fritaj je nešteto, saj lahko različno zelenjavo, lahko pa tudi pršut, gobe, mešanico vsega... podušimo na olivnem olju, prelijemo s stepenimi jajci in to je to. Fritaja z divjimi šparglji torej: na olivnem olju dušimo šparglje tako, kot je napisala Irena19. Ko so mehki, jih zalijemo z jajcem. Irena jih je začinila s česnom in poprom, jaz pa poleg popra dodam nekaj svežih zelišč (timijan, žajbelj, kraški šetraj, zelo se prilega tudi drobnjak itd.). Ker zadnjič ulov ni bil ravno obilen, sem, ko so bili šparglji že nekoliko mehki, dodala še malo regrata, naslednjič bom regrat zamenjala z divjo rukolo, ki je že začela poganjati. Domišljija in občutek za kuhanje sta zelo dobrodošla. Na Obali pa sem se srečala tudi s pridelovalci špargljev, torej z gojenimi šparglji, iz katerih pripravljam juhe, rižote, odlični pa so tudi marinirani z vinskim kisom (uporabljam domačega refoškovega), domačim olivnim oljem (zame je še vedno olivno, čeprav me tudi izraz "oljčno" ne moti), česnom in peteršiljem. Za juhe in rižote uporabljam v glavnem zelene, za marinirane pa bele šparglje. Rižota: na olivcu dušim malo čebule, dodam na kolobarčke narezane olupljene šparglje. Ker so spodnji deli trši, jih dušim malo dlje, dodam narezane zgornje dele s cvetki, še malo dušim, dodam riž, premešam, začinim, zalijem z vodo in skuham do mehkega. Da bo rižota nekaj posebnega, priporočam mešanico žit 3 cereali, lahko pa tudi Riso e grano (sedaj se dobi tudi pri nas), ki da res bogat okus. Pri nas samega riža praktično več ne uporabljamo. Prepričana sem, da bodo v tej jedi uživali tudi tisti, ki niso ravno rižoto-feni. Še eno pomembno opozorilo! Šparglji so leseni, če niso sveži. Že naslednji po nabiranju dan so trši, po nekaj dneh pa neužitni. Lesenost gre od spodaj navzgor, zato del stebla pač zavržemo. In še nekaj: po špargljih bomo zelo smrdljivo lulali. Nič hudega, saj nam čistijo ledvice, menda raztapljajo ledvične kamne, ampak pretiravati pa z njimi vendarle ne gre! Malo sem se razpisala, a nisem vam imela namena soliti pameti, le deliti z vami svoje špargljevske izkušnje! ddarinka Sporočilo je spremenil(a) ddarinka dne 19. apr 2005 11:01:59

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti