"sparglji"...?

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

12. apr 2005 19:36

To je navadni bljušč (Tamus communis), veliko slikc je na spodnjem naslovu. Se mi je zdelo že pri prvem odgovoru, pa sem mislila, da je preveč eksotika. Plodovi so rdeči in strupeni (ime kaj pove, ne bljušč - bljuvati). Sploh priporočam Google, Images (slike), praviloma se da najti dobre slikce - če seveda vemo, kaj iskati. Boljša so latinska imena, seveda. http://images.google.com/images?svnum=100&hl=en&lr=lan Še odgovor Luniki: divji hmelj raste marsikje, samo, ko ga je lahko prepoznati (če ga prej ne poznamo), so poganjki že neužitni. Svetujem torej spoznavanje, ko bo odrasel - čez kak mesec ali dva, pozneje pa, torej prihodnje leto tudi z mladim ne bo več težav. Takile mladi poganjki so lahko težko prepoznavni za nebotanično podkovane in, vsaj načeloma, lahko tudi nevarni. Malo previdnosti torej ne bo škodilo. rimljanka

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

12. apr 2005 20:21

Lunika in Lumpica lepa hvala. Bom drug teden skocila malo pogledat. Upam da kaj naberem. lp Vesna Vesna Milek Recko

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

12. apr 2005 21:27

Vesna sigurno boš, čeprav pravijo da moraš za gobe in šparglje "uč ". Mojega predragega raje pustim pri avtu, da mi vsega ne pomendra. Slon pač. Lumpica

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

12. apr 2005 22:49

rimljanka, iz prve roke ti lahko pritrdim in potrdim, da je nepoznavanje botanike lahko zelo neprijetno beri, strupeno! mami je na morju dobila od ene istrijanke ene take divje šparglje, po katerih smo vsi bruhali ko vidre! Moram priznat, da še zdaj zelo sumničavo jem njene šparglje - saj veste - osel gre samo 1x na led... Veri

Irena19  

član od: 5.1.2004

sporočila: 319

13. apr 2005 7:19

Lunika, iz prve roke, ki te poganjke nabira na svoji parceli v okolici Pule, ti lahko povem, da so užitni. Točno to, kar si poslikala, nabiram jaz vsako jutro po meji svoje parcele, nato se oblečem in odhlačam še v hosto, da naberem "šparuge", kot jim istrani pravijo. Moja soseda, rojena domačinka, mi je že leta 1987 pokazala tude te "ponarejene" šparuge, ki jih ravno tako natrgam in podušim in dodam jajček. Tiste šparuge, ki jih naberem v gozdu in so malo bolj kompaktni, pa naredim v rižoti, z jajcem, če jih imam več, jim malo poblanširam in dam v skrinjo, trše konce pa, da jih ne vržem stran, jih posušim in skuham čaj. Zelo dober je za čiščenje ledvic in sečil. Vsem ostalim pa, ki jih želite nabirati, povem, da se z nabiranjem šparugov tako "zasvojiš" kot s prebiranjem kulinarike. Letos še nisem uspela na morje, ker sem se selila, a komaj čakam, da jih začnem nabirati. Ko se jih navadiš "opaziti" jih vidiš vsepovsod. Rastejo ob cestah, potem po hosti, med travo, pod drevesi, vzpenjajo se ob grmovju. Skratka, pazit moraš, da jih ne pohodiš. Rastejo precej hitro, jaz jih, ko sem tam, vsako jutro naberem v uri toliko, da jih z obema rokama težko držim. In povem vam, nora sem nanje, zato jih naberem toliko, da jih imam še v skrinji za kakšno pikico vdrt, ko nisem na morju. Dober tek Irena Šušteršič

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

13. apr 2005 9:54

No, potem pa tako šparuge kot šparglje malo blanširamo, ohladimo in zavijemo v pršut, ali pa jih, blanširane seveda, narežemo na šest, sedem cm velike kose in ovijemo s pečenim, na sredi še malo rožnatim roastbeefom. Tekne. Mamamia mamamia

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

13. apr 2005 10:19

Kaj tekne, za prste polizat. Odlicen predlog! julia

barbara***  

član od: 1.7.2004

sporočila: 62

13. apr 2005 10:46

Pri nas bo danes za kosilo rižota s šparglji in bluščem. Včeraj sem to nabrala. barbara

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

13. apr 2005 14:18

Odlocitev je padla. V torek bo srecni dan, pa ce padajo uspicene prekle. Potem bo tudi pri nas rizota. lp Vesna Vesna Milek Recko

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

13. apr 2005 14:47

Ja, srečkoti ste vi primorci, ko vam šparuge kar po hosti rastejo .... pri nas v zasavju jih lahko samo kupiš po pregrešno dragi ceni ali pa izkoplješ tisti poganjek ali dva asparagusa, ki ti raste na vrtičku. no, za enkrat za juhico ga je že, kaj več pa ....Bo treba kaj na primorski konec začeti hodit ... Lep pozdravček, S.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti