Suh kvas

silky  

član od: 26.11.2004

sporočila: 24

tema odprta - 10. apr 2005 13:24 | ogledi: 52.358 | odgovori: 14

Pečem veliko stvari in nisem novinka na tem področju, me pa zanima o kvasu, ker ko pečem stvari v katerem je kvas se mi pojavi vprašanje. Pri nas uporabljamo kvas v kocki (4,2dkg) v mnogih receptih pa je napisan suh kvas. Zdaj pa me zanima:

Lahko namesto suhega kvasa uporabljam navaden kvas(v kocki) ne vem če se mu reče namočen ali kako drugače?

Koliko "navadnega" kvasa moram uporabiti, če je napisan suh kvas. Kolikšen je "pretvornik". npr. če je napisano 3dkg suhega kvasa(ne vem, če je to sploh možno) koliko navadnega v kocki (po 4,2dkg)

moram uporabit.

P.s.to me zanima ker imamo doma ponavadi samo navaden kvas.

silky

Anze_Svajger_SCRM  

član od: 2.12.2001

sporočila: 151

10. apr 2005 13:35

Sam sem pri receptu za lepinje uporabil navaden kvas, namesto suhega, ki ga recept zahteva, pa so bile ravno tako okusne, če ne še celo bolj. Pretvornik pa mislim, da je nekako takole... Pol vrečke suhega kvasa je nekje pol kocke, ki jo omenjaš. No ja, jst drugače vedno delam na približno, tako da ne vem točno. Mogoče ima kdo drugačne izkušnje s tem.

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

10. apr 2005 13:35

Na vrečki suhega kvasa dr. Oetker piše: 7 g suhega pekovskega kvasa ustreza 25 g svežega kvasa. Pozdrav! riba-ribica

galja  

član od: 6.7.2004

sporočila: 1351

10. apr 2005 14:27

sillky, jaz pa imam slabe izkušnje s suhim kvasom, tako, da uporabljam vedno svežega. Je pa res, da moraš eno kocko kvasa nadomestiti z dvema vrečicama suhega, pri kruhu sem namreč opazila, da mi lepše vzhaja s svežim kvasom, pa tudi pri buhteljnih je tako, pri potici pa si niti slučajno še nisem probala delati s suhim kvasom, ker me enostavno pusti na cedilu. To so moje izkušnje! LP! Galja

bc  

član od: 25.1.2005

sporočila: 50

10. apr 2005 14:31

Ja, vrečica suheha kvasa je načeloma za 0,5 kg moke, kocka vsežega pa za 1 kg moke. Meni je suh boljši, kruh mi prej in bolj vzhaja, če dam ta kvas, pa še predhodno vzhajanje (kvasec) ni potrebno. bc

Szdenka  

član od: 22.10.2003

sporočila: 220

10. apr 2005 16:36

Tudi jaz sem bila tista trda kuharica, ki prisega na sveži kvas, potem pa se je "zgodil" kruhomat, ki ga uporabljam skoraj vsak dan, pa sem pričela uporabljati suhi kvas, kot piše v navodilih. Moja izkušnja je takšna, da za cca 800 g moke dam 3/4 vrečke suhega kvasa. Če dam celo vrečico mi "pade skupaj". Za druge namene pa ne uporabljam suhi kvas - Še ne upam. Verjetno bo prišlo tudi to! Pozdrav! Zdenka

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

10. apr 2005 19:30

Jaz imam z njim dobre izkušnje, seveda lahko nadomestiš praktično vedno navadni sveži in suhi kvas en z drugim. Svežega kvasa rabiš 42 g za 1 kg moke, suhega pa cca 14 g - pazi, vrečke za suhi kvas dveh različnih proizvajalcev so različno težke - Gorimpex ima 10 g (za 700 g moke) in se cenovno bolj splača, deluje enako dobro in ima nenevaren dodatek E 472, Di-go in Dr.Oetker pa sta pakirana po 7 g in di-go ima drug E, ki ni tako zelo nedolžen, če se kdo mora temu izogibat. Jaz uporabljam vse, kar mi pride pod roke in za enkrat nimamo problemov, večkrat pa kupim Gorimpex, ker je cenejši in bolj "naš":) Če bo kruh dolgo vzhajal, rabi manj kvasa! Enako če dodaš droži. torej 42 g svežega = 14 g suhega ali 21-25 g svežega = 7 g suhega, kar se navadno smatra pod 1 vrečko. Sicer se ravnaj po količini moke, pa bo lažje. Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

10. apr 2005 19:35

Aja, suhega kvasa ni treba zmešat v kvasni nastavek, samo zmešaš v moko in normalno zamesiš testo. Če pa želiš, ga seveda lahko zmešaš s tekočino prej, ampak res ni potrebe, ker se lepo vmeša. Si hitreje gotova. Super za kako morje in za železno rezervo, ker se kvas pač pokvari in ga ne kupujem no zalogo. Jaz sem bila totalno srečna, ko je prišel k nam suhi kvas, saj lahko zdaj na morju pečem kruh in kvašeno pecivo, pice, itd..., na kar prej nismo mogli niti pomislit, ker se na tistem zabačenem otoku nič ne dobi! Veri

uharica  

član od: 20.12.2004

sporočila: 137

10. apr 2005 21:13

Imam vprašanje: kako lahko doma pripraviš droži oz. ali se ga da kupit? (No, raje bi ga doma pripravila ...) uharica

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

11. apr 2005 8:57

Juhu! Jaz prisegam na sveži kvas. Suhega se nikakor ne morem navaditi, sploh nimam občutka za količino. Enkrat sem ga uporabila tudi v kruhomatu - poraz. Najbrž ta navada izhaja iz gnezda - niti mami niti mama ne marata slišati za suhega. Sem pa opazila, da suhi kvas tudi po pečenju nima tako močnega vonja kot sveži. Lep pozdravček, S.

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

11. apr 2005 9:19

uharica, seveda lahko to narediš doma, pri nas celo niti ne moreš kupit; recepte za droži in kislo testo sem dala na forum aparat za peko kruha, moji so nekje okoli 50-60 strani, po mojem, eni drugi so pa na 6. strani. Veri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti