Buhteljni

ribica  

član od: 31.10.2002

sporočila: 525

tema odprta - 3. apr 2005 21:31 | ogledi: 11.996 | odgovori: 30

Pozdravljeni,

ze veckrat sem v zadnjih tednih naredila buhteljne z marmelado, vendar mi marmelada vsakokrat med pecenjem stece ven. Kako bi lahko svoje buhteljne zavijala, da bi se mi to ne dogajalo vec? Ali pa ima prav moj oce, ki trdi, da jih postavljam prevec na tesno v pekac in da potem, ko narastejo, iztisnejo marmelado iz sebe?

Prosim za pomoc in nasvete,

ribica

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

3. apr 2005 22:16

Po mojem to ni to. Jaz jih vedno postavim zelo tesno skupaj, pa mi marmelada ne steče. A premažeš kvadratek testa z jajcem, predno daš nanj žličko marmelade? Potem se robovi zelo dobro sprimejo in ti nebi smela marmelada "uhajat". Jaz narežem testo na kvadratke, potem pa najprej stisnem skupaj dva nasprotna vogalčka in nato k "špički", ki jo dobiš, prilepiš še druga dva vogalčka. Robove fino stisneš skupaj, da dobiš kot nekakšen povštrček. V pekaš jih položiš tako, da so stisnjeni robovi na spodnji strani. Pozdravčke!

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

4. apr 2005 7:56

po mojih izkušnjah je zelo pomembno, da je marmelada zelo zelo gosta. Ob neki drugi priložnosti sem napisala, da pri nas kuhamo marmelade različnih trdotnih stopenj. Najtrša mora biti za buhteljne. Potem ni treba nobenih robom s ničemer mazati. Mimika

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

4. apr 2005 8:57

Buhtlje delam tako, da testo oblikujem v kroglico, nato naredim luknjico in nadevam z gosto marmelado. Luknjico "zaprem" in še malo oblikujem. Se pravi, nekako tako kot češpljeve cmoke. Testa sploh ne valjam. Dosti bolj enostavno, hitreje in - marmelada res ne teče ven! LP, Stanka

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

4. apr 2005 10:36

jaz sem do zdaj delala tako, da sem zvaljala testo,nič nisem mazala robov, n akvadratke sem dala domačo mamelado, je bolj gosta, ampak ne čisto trda, potem pa fino stisnila robove in naredila iz buhtlja kroglico, ki sem jih dokaj skup naložila na pekač, so se dotikali. marmelada ni nikoli šla ven. Mami jih je samo zgoraj malo stisnila v culico in ni delala kroglice in jih je položila z zgornjim delom gor - tako da je culica gledala iz pekača - jaz naredim kroglico in položim tako, da je stisnjeni del spodaj, če se še da spoznat, da je zgroaj lep. Meni je moj način bolj všeč, saj so buhtlji lepši in nimajo trdih in včasih preveč zapečenih robov testa, ki je pri mami štrlelo iz culice. Ampak lahko probaš oboje. Bom pa probala še druge načine, recimo stankinega - zelo zanimivo:) Veri

ssilva  

član od: 23.2.2005

sporočila: 427

4. apr 2005 17:23

Tudi jaz pripravljam buhteljne natanko tako kot Stanka. Uporabljam domačo marmelado, ki je sicer zelo gosta, ni pa toliko trda kot industrijska. Testo pripravim v kruhomatu iz katerega lahko vzhajano testo dobesedno "trgaš", nadevaš z marmelado - torej minimalno dela. Poizkusi, bo šlo, boš videla! ssilva

suzanar  

član od: 29.1.2004

sporočila: 458

5. apr 2005 11:56

Teste ne valjam, ampak kar z roko sploščim. Razrežem na pravokotnike. Gor položim marmelado, prepolovim in brez nobenega stiskanja in mazanja robov položim v pekač. Tik eden zraven drugega. S čopičem namočenim v stopljeno maslo jih namažem in včasih še malo stisnem skupaj, da so bolj natlačeni. Še nikoli mi marmelada ni stekla ven. Kaj pa če daš preveč marmelade? Suzana

dj  

član od: 14.1.2003

sporočila: 445

5. apr 2005 12:43

Najboljše buhteljne pripravi moja stara mama. Tudi ona testo razvalja, razreže v kvadratke, nadeva z gosto marmelado in zapira kot culice. Ampak...Piko na i, pa naredi maslo. Vsak buhtelj namreč namoči v stopljeno maslo in ga nato položi v pekač z zaprtim delom spodaj. Buhteljen nadeva zelo gosto skupaj. Jaz vedno pravim, da ima 3-4 preveč v pekaču. Vendar marmelada nikoli ne teče ven. Buhteljni so sicer zelo kalorični ampak sočni, svetleči in hrustljavi. Probajte ne bo vam žal.

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

5. apr 2005 13:47

ja, vsak buhtelj moraš pomočit v neko maščobo, da se ne sprimejo, ampak nam je bolj všeč margarina za pečenje (min. 70% maščobe) kot maslo - stvar okusa:) Veri

barbara R.  

član od: 2.10.2004

sporočila: 108

5. apr 2005 13:54

Jaz delam, kot Stanka končam pa, kot dj-jina stara mama. Marmelada mi ni nikoli zlezla ven, imam pa občutek, da se mi posede.Oziroma ostaja lepo vshajano testo na vrhu, spodaj pod marmelado pa komaj da ga je kaj.Morda res preveč marmelade. barbara R.

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

5. apr 2005 18:10

JAZ TUDI NISEM IMELA POJMA KAKO IN KAJ, PA MI JE NEČAKINJA POVEDALA, DA TESTO IZ KRUHOMATA KAR OBLIKUJE V KLOBASO (PRIBLIŽNO TAKO DEBELO, KOT JE MINI POLI SALAMA), POTEM PA REŽE CCA 1 CM DEBELE REZINE, JIH NA ROKI ŠE MALO SPLOŠČI, NADEVA Z MARMELADO (KUPLJENO MARELIČNO) IN OBLIKUJE V CULICO, KATERE ROB POLOŽI NA PEKAČ. NATO SEM TO PREVERILA IN IZPADLO JE SUPER. LEP DAN VSEM SKUPAJ. MALC

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti