Kako gasiti zejo

neznan uporabnik
tema odprta - 24. jul 2001 21:04 | ogledi: 3.197 | odgovori: 13

Pitna voda iz vodovodnega omrezja, studenca ali dobrega izvira mi najbolj prija pri gasenju zeje. Kaj pa Vi ostali? Kako se odzejate

neznan uporabnik

25. jul 2001 8:13

Pozdravljeni, Henri! Tudi jaz večinoma pijem vodo. Prvič zato, ker odžeja, drugič pa zato, ker nima kalorij. Če vzamemo, da ima lahko brezalkoholna negazirana pijača v enem samem dcl tudi 46 kcal, mi pa je lahko spijemo tudi liter na dan, je bil vnos kalorij s pijačo že 460 kcal. In kje je hrana, ki jo pojemo? Pri sebi sem ugotovila, da je res najbolje piti vodo, saj sem se zaradi sladkih pijač zredila. Voda pa je zdrava za kožo in celo telo. Tu in tam si privoščim požirek ohlajenega navadnega tekočega jogurta. Rada imam tudi ledeno kavo. Včasih pa si v vodo zmešam žličko cedevite. Beti

neznan uporabnik

25. jul 2001 14:42

Pozdravljeni Zdi se, da se v teh vročih dneh res zelo težko odžejamo, nikakor nam ne pašejo sladke pijače, zato jaz pijem ledeno limonado brez sladkorja- se pravi voda + limonin sok + ledene kocke. Osvežujoče, neredilno in zdravo! Lep počitniški pozdrav......Anja

neznan uporabnik

28. jul 2001 2:07

Za mene je za zejo najboljsi ledeni caj - najljubsi caj skuhajte kot obicajno, ohladite in dodajte kocke ledu ter nekaj limone. Po zelji seveda tudi sladkor.

neznan uporabnik

28. jul 2001 17:21

Najboljso mi bile vsec vrstice od Beti Dodati je treba, da se zeja oglasi ze z izgubo 4-8 dl, kar znese 1-2% telesne teze. Na dan potrebujemo pribl. 2,5l vode. Le to kolicino ne pridobimo zgolj z dnevnimi obroki hrane (1 liter), zato je treba razliko nadomestiti z rednim pitjem vode (1,5l). V zivljenju je pac tako, da kakor nanese in smo utrujeni ali pa sicer brez volje, se v nas budi obcutek potrebe po kaksni drugi pijaci, kot je voda. Ali s tako odlocitvijo res gasimo zejo? Delno ze, ampak kaj pa dodatne kalorije, ki se zbirajo okoli pasu? Najbolj odzeja voda, sveza in hladna (ne mrzla), tudi mineralna. Kava, caj, ledeni caj, limonade s kofeinom (kola) sicer stimulirajo in pozivljajo vendar nas silijo na vodo in tako pripomorejo k "izgubi" telesne tekocine in obcutku zeje. Zelo priporocljive so lubenice, melone, paradizniki in kumarice. Odzejajo in so dajalci vitaminov. Torej se malo pa bo vrocine konec in zato pijte preko celega dne vodo in uzivajte zelenjavo. Na zdravje Henri

neznan uporabnik

28. jul 2001 17:42

Sem pozabila dodat da imam najraje ledeni caj narejen iz caja brez teina - tako kot se dobi decaf kava se dobi tudi decaf caj. Kdor pa redno pije crni caj je lahko razveseljen nad novico da so sedaj tudi strokovno dokazali da pripomore k znizanju nevarnosti rakavih bolezni. Pitje vsake tekocine pa samo po sebi povzroca izgubo vode - saj je nase telo ne vsrka celih 2,5 litra - drugace bi vsak dan dodali ali izgubili 2,5 kg .

neznan uporabnik

29. jul 2001 22:14

Večina ledenih čajev slovenskih proizvajalcev je tako ali tako brez teina. Nahoku, ali morda poznate točno določen tip čaja, ki vsebuje tein? Tema, ki jo je načel Henri, je bila v teh dneh zelo aktualna, saj so temperature krepko presegle 30 stopinj. Sama se lahko pohvalim, da sem na včerajšnjem pikniku popila kar 3 litre naravne mineralne vode z manj CO2. Medtem ko so drugi žejo gasili z multivitaminskimi sokovi (ti so kar popularni zadnje čase, se vam ne zdi?), sem sama uživala v svežini vode, z mislijo, da sem naredila nekaj dobrega tudi za celotno telo. Mimogrede, ali pripravlja kdo doma kakšen sok? Morda iz breskev, korenja ali drugega sadja? Po možnosti brez sokovnika... Prosim za kakšen dober recept! Pozdrav, Beti.

neznan uporabnik

31. jul 2001 8:09

Tein (v obliki teofilina in teobromina) je sestavina vseh črnih, zelenih in rdečih čajev. Čaji rastejo v Aziji. To, kar pri nas imenujemo "čaj" in "ledeni čaj" je narejeno in zelišč, šipka in podobnih reči, ki ne vsebujejo teina. Samo enkrat sem zasledila slovensko pijačo na bazi pravega čaja, pa še to zelo razredčeno. Tein je manj škodljiv kot kofein, ker učinkuje v telesu po drugačnih poteh, pa še njegove koncentracije v skodelici čaja so mnogo manjše kot v kofetu. Kava je tudi pražena, zato vsebuje rakotvorne proste radikale. Čaj, še posebno zeleni, pa učinkuje antioksidativno - preprečuje raka. "Decaf" čaj je proizveden s pomočjo kemije, zato ni ravno najboljša stvar za organizem. Če si res žejen, je kozarec vode verjetno res najboljša rešitev. Samo na žalost nimajo vsi kraji v Sloveniji provorstne vode... Če izgubljamo veliko tekočine (šport in rekreacija!), je potrebno misliti na izotoničnost pijače. Izbire je kar nekaj, za silo bo dobra vsaj cedevita (s tem, da date na kozarec vode pol manjšo količino, kot pa piše na embalaži). Sicer pri nas doma pogosto pijemo MultiDan (ta nima ne preveč sladkorja, ne umetnih sladil) in ga še malo redčimo z vodo. Najboljši pa so naravni sokovi (na njih piše 100%), ki jih potem redčiš z vodo 1:1. Kalorij je tako bistveno manj. Nekoč se je dalo kupiti pijačo jabolko in črni ribez od Radenske. Bili sta zelo harmoničnega okusa in z malo kalorijami. Jih ne najdem nikjer več. Ali so slovenski potrošniki res tako tumpasti, da se nalivajo le s cukrom? Ah, pa pivo... Pivo je poleti res zakon. Zdrava zadeva, če ostaneš pri enem do dveh na dan. recimo, da tistih viška kalorij prineseš notri, ker ti v vročini itak ne paše jesti, kajne?

neznan uporabnik

31. jul 2001 8:39

Zivjo! Se strinjam, da je za pogasit zejo najboljsa voda, vendar jaz osebno ne vidim razlike med domaco vodovodno in kupljeno. Ali je sploh kaksna razlika? Jaz imam obcutek, da jo samo napolnejo v steklenice in prodajajo. Ce se motim, mi oprostite. Za odzejat so dobri tudu domaci ledeni caji. Zjutraj skuham sadni caj in do popoldne se ze ohladi. Drugace pijem zjutraj črnega (Earl Gray, English Breakfast, Darjeling,...), popoldne pa mi zapasejo zeleni (Japonska cesnja,...). Seveda so ti caji zmeraj topli in niso za odzejat. Tako kot anglezi imam tudi jaz vcasih caj ob 17-ih. Rada imam tudi aromatizirane. Mislim, da imajo v čajni hisi Cha zelo veliko izbiro cajeh. Kaj pravite ostali? LP, Andreja

neznan uporabnik

31. jul 2001 10:46

Zivjo, tudi jaz sem za vodo! Med kupljeno in vodovodno ni bistvene razlike, mogoče samo po močnem deževju, ko je vodovodna malo slabša. Od vseh vod imam najraje čisto studenčnico. Dobro odžeja tudi voda z nekaj kapljami limone.

neznan uporabnik

31. jul 2001 12:15

Hana in Maca k sreči živita nekje, kjer jima teče dobra voda. To je lep Slovenski privilegij, pa ne povsod. Na Viču v Ljubljani ali v Novem mestu jaz vode ne morem piti. Še čaj ima priokus. Kolikor vem, imajo veliko problemov s tem Prekmurci in pa Cerkniško območje. Tam kjer živim sedaj (Radomlje) mi pa po vodovodu res priteče enaka voda kot iz steklenice Zlate kaplje. Smo jo dali na analizo. Da bi bilo še dolgo tako

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti