Šmorn

mihana  

član od: 22.9.2004

sporočila: 122

tema odprta - 21. mar 2005 7:22 | ogledi: 13.971 | odgovori: 17

prosim če mi poveste kako se naredi?? vem da naj bi bilo nekako testo palačink...

lp

mihana

pinki  

član od: 18.3.2003

sporočila: 88

21. mar 2005 9:31

Mihana LP pripravi testo za palačinke; 3 dl mleka 3 dl mineralne vode (radenske)jaz uporabim včasih tudi pivo namesto mineralne, 3 jajca 30- 40 dag moke (pol ostre pol mehke) 1 žlico sladkorja ščepec soli, malo mletega cimeta in maščobo za pečenje, olje ali margarino. Testo mora biti malo gostejše kot za palačinke in naj nekaj časa počiva. Na pomaščeno ponvo zlij za 4-5 palačink testa malo popeci potem pa začni testo trgati oziroma drobiti toliko časa, da je pečen. Pečenega posuješ s sladkorjem.Veliko uspeha in dober tek. !!!! Slavko Pajntar

simonasovre  

član od: 8.8.2002

sporočila: 101

21. mar 2005 11:24

Če ne želiš zdrobljenega, peci testo najprej zelo počasi na eni strani, obrneš in spet počasi zapečeš še na drugi strani ( podoben izgled kot zelo debela palačinka), nato ga samo obložiš z nadevom ali premažeš in prepogneš.Jaz včasih dodam v maso tudi naribane olupljene jabolke, ko je pečeno pa malo posladkam. Otroci ga imajo zelo radi. Dober tek. Simona Sovre

mihana  

član od: 22.9.2004

sporočila: 122

21. mar 2005 12:54

hvala mihana

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

21. mar 2005 15:57

Tudi jaz največkrat tako delam šmorn,kot so opisali doslej.Enkrat pa sem probala tako,da sem pomaščen pekač dala v vročo pečico in ko je bil ograt,nanj vlila maso za šmorm.Ko je bila skorjica lepo zapečena, sem vzela ven in razrezala ,malo posladkala in še za kratek čas dala nazaj.To je bil pa tisti pravi šmorn.Seveda pride v poštev le takrat ko se dela za več oseb. Aki

Pomlad  

član od: 26.5.2004

sporočila: 91

21. mar 2005 16:10

V šmoren gre vedno sneg beljakov, da je testo bolj rahlo. Se pa strinjam s Tjašo, da se da za začetek malo pobrskati po bazi in / ali internetu, pa morda odpreti kakšno knjigo za osnovne informacije, potem pa postaviti bolj konkretno vprašanje če še kaj ni jasno.

ajetam  

član od: 28.6.2004

sporočila: 272

22. mar 2005 7:50

Šmorn pogosto naredim iz mletih ovsenih kosmičev, ki jih dam namesto moke. Če dodaš še mlete lešnike, pa je okus še boljši.

sanchyy  

član od: 6.4.2005

sporočila: 2

7. apr 2005 18:35

Pri nas vedno pečemo šmorn v pečici. Narediš nekoliko bolj gosto maso kot za palačinke (jaz ne dodajam sladkorja), v pečico daš pomaščen pekač, ko se segreje vanj zliješ maso. Pečeš 20-30 min (odvisno od količine), ko se pričnejo delati "valovi" in šmorn rahlo porjavi, je pečen. Šmorn lahko postrežeš kot glavno jed, z vsemi vrstami solat, z marmelado ali pa celo s sladkorjem...moj tast ga je tudi zraven enolončnice, namesto kruha... Uspešno peko! sanchyy

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

7. apr 2005 20:03

Hojla, jaz sme si pa ravno danes popoldne pri bici spekla šmoren "v roru", kot mi rečemo - oziroma v "pečici" tstega starega štedilnika z veliko ploščo na vrhu, kuri se na drva - skratka, šmoren je bil izredno okusen (kot vse jedi, pečene v tisti pečici), naredila sem ga iz polnozrnate moke, 2 beljakov in 1 rumenkaj+ vanilin sladkor, z dodatkom na tanke lističe narezanih jabolk, zlatih rozin, pšeničnih kalčkov ter DOMAČIH VLOŽENIH BRUSNIC, vse skupaj potreseno s cimetom, za osvežitev zraven še nekja žlic jogurta - moje prvo konkretno in v miru pripravljeno in pojedeno kosilo v tem tednu :) ter predvsem brezskrbno (izpitna živčnost) :)) bilo je res NJAM! saj si lahko predstavljate :) Aja, pekla sem v pekaču, ki sem ga prej rahlo namastila z olivnim oljem, tudi raztrgati se je dalo posamezne koščke povsem brez težav, potem pa sem jih še malo zapekla....SUPER! Brusnice so dale pa piko na i :) LP Zala

Szdenka  

član od: 22.10.2003

sporočila: 220

7. apr 2005 22:14

Sanchyy temu na Koroškem ne rečemo šmoren v pečici, temveč "pokrli", moja mama reče tudi "veša", verjetno, ker je tako vijugasta, kot veša - nočni metulj. Zala se mi kar sline cedijo od tvojega pripovedovanja, melanholična pa sem tudi zaradi tvojih koroških izrazov. Tudi jaz imam bico ki ima ror... Lep dan jutri vam želim Korošica na Primorskem Sporočilo je spremenil(a) Szdenka dne 07. apr 2005 22:14:55

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti