Barvanje pirhov

dj  

član od: 14.1.2003

sporočila: 445

tema odprta - 12. mar 2005 21:53 | ogledi: 26.450 | odgovori: 25

Včasih baravam jajčka s čebulo, včasih z barvami, sedaj pa že dve leti kombiniram tudi z barvami, ki dajo videz školjčnega vzorčka.

Na jajčka barvana z rdečo, zeleno, rumeno,... pa dam slikico z motivi iz papirnatih servietov, ali pa narišem vzorčke z barvami, ki se lepijo (narišeš motiv na pvc mapo, ko se posušij ga odlepiš in prilepiš kamor hočeš).

Zelo lep vzorček se naredi tudi, če jajček oviješ z večjim število kuhinjskih gumic (križ kraž ali vzporedno), jih namočiš v barvo ali pa kar kuhaš v čebuli. Ko se jajček posuši, pobereš stran gumice in črte pobarvaš z barvicami ali flomastri.

Pri nas z otorci veliko eksperimentiramo. Je zelo zabavno.

Na mizo naredimo pogrinke z papirinatim zajčkom za vsakega gosta posebej, ki držijo jajčka. S pomočjo origami tehnike zgibamo kokoše in piščančke, ki so posejani na sredini mize okoli velike vaze. V vazi so ponavadi bukove veje, ki že poženejo listke, forzicija ali narcise. Na vejah visijo majni stekleni in leseni jački.

Enkrat bi rada jajčka obaravala v nežne pastelne barve, ki so narisane na vrečkah z barvo ali v raznih revijaj. Vendar pri nas še nisem videla jajčk z belo lupino. Ali se pri nas sploh kje dobija? Jajčka z rjavo lupino se ne da tako pobarvati.

Nekoč sem prebrala na prozornem ovitku za jajca (mislim, da od Jate), da so pri nas zelo redka (samo 5%) in da bela jajčna lupina prevladuje pri ameriških kokoškah.

ivonja  

član od: 26.2.2005

sporočila: 523

12. mar 2005 23:41

Na enem izmed forumov sem zasledila, da se da jajca barvati tudi tako da jih skuhamo v teranu oz. katerem cenejšem črnem vinu. Zanima me, če kdo pozna (poleg kuhanja v čebulnih olupkih) še kakšne druge naravne metode za barvanje jajc - da se dobi čimveč različnih odtenkov...Teh umetnih barvil ki jih imajo v trgovinah smo že malo naveličani... Pozdravček, Ivonja ivonja P.S. Dj Mislim da se pri nas teh belih jajčk po katerih sprešuješ ne dobi - se mi zdi da se včasih celo kakšen sem ter tja najde med navadnimi ampak to je bolj izjemoma... Sporočilo je spremenil(a) ivonja dne 12. mar 2005 23:43:12 Sporočilo je spremenil(a) ivonja dne 12. mar 2005 23:43:44

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

13. mar 2005 9:22

Pred leti smo bili na dopustu v Grčiji in imajo jajca snežno belo lupino. Sem prinesla domov pokazat. Poskusila sem z hibiskusom in šipkovem čaju, ter teranu - za katerega se je izkazalo, da bi bilo bolje če bi ga spili....Tudi čaj se ni nevem kako obnesel. Kakšne barve in školjčni vzorček? Letos smo se odločoli, da bomo " čebulkote " naključno pomazali z lepilom in jih pomakali v koruzni, pšenični zdrob. Za semena bomo pa poskusili, če bo kaj na jajčku ostalo. Lumpica

maychi  

član od: 12.9.2004

sporočila: 616

13. mar 2005 10:36

Ivonja. V novi številki revije Unikat, je kar nekaj predlogov, kako obarvati z naravnimi materiali. Rumena:cvetovi regrata, bezga ali kamilice, listi in lubje jablane, prak kurkuma (zelo lepa živo rumena barva), trava Oranžna: prah rdeče paprike, čebulni olupki Rdeča: sok rdeče pese, sok maline, borovnive ali robide, rdeč radič, olupki rdeče čebule Rjava: kava, lubje in listi hrasta, lubje slive, listi hmelja, listi in mesnate lupine oreha Zelena: listi koprive, listi bezga, špinača, zelena solata Modra: sok bezgovih jagod, rdeče in črno grozdje, rdeče zelje To so predlogi, vendar je dopisano, da je intenzivnost barve odvisna od tega katere dele uporabimo, vrste in starosti rastline, koliko sonca je vsrkala med rastjo... Upam, da bo kaj pomagalo in da bodo pirhi letošnje leto lepo uspeli. Lp, maychi

mc maya  

član od: 28.11.2001

sporočila: 474

13. mar 2005 10:39

dj, s čim prilepiš na jajček slikco iz servietov? To bi tudi jaz poskusila. lp, maja

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

13. mar 2005 13:19

Obstaja posebno lepilo za salvetno tehniko. Dobiš ga v Levčku (BTC klet), na Čopovi v Antusu, v Prometeju (Mala ulica), Art (City park) in verjetno še kje. To je v Ljubljani ( ne vem odkod si). Imajo pa še veliko drugih zamimivih stvari. Prodajalke so prijazne, vse ti lepo razložijo in svetujejo. Imajo tudi plastična jajčka ter iz stiroporja. Te lahko prav tako oblepiš pa jih imaš za dalj časa. S to tehniko lahko narediš slike (jaz sem jih delala tudi za darila), prilepiš na majco, vazo, pladenj, steklo... Lp stana

ssilva  

član od: 23.2.2005

sporočila: 428

13. mar 2005 14:02

Prisrčen pozdrav vsem! Očitno prihaja čas za barvanje jajčkov. Sama sem dve leti zapored delala takole: kuhana jajčka sem namazala z lesnim lepilom (Mekol) in jih povaljala v različne sestavine: rdeča paprika, pšenični zdrob, Vegeta, koruzni zdrob, drobno mleta sol, zdrobljena zelišča - majaron, meta, peteršilj....in verjetno še v kaj, pa se prav dobro že ne spomnim več. V košarici, natlačeni s senom izgledajo prečudovito.. Zanimivi so tudi pirhi, ki sem jih videla v nekem vrtcu - povaljani v drobce barvic, ki so ostali od šiljenja. Seveda to pomeni, da je potrebno našiliti kar nekaj barvnih svinčnikov - no, mogoče pa ni problem.. ssilva

-pika  

član od: 25.2.2005

sporočila: 399

13. mar 2005 15:41

haj Ssilva :tvoji jajčki zgledajo super vendar me zanima če to potem kaj odpada mislim te sestavine po katerih jajca povaljaš.kako pa to lepljenje izvajaš vse naenkrat namažeš ali po etapah. Maychi: tudi tvoje barvanje jajc je zelo zanimivo.Mene samo moti ko jaca kuhaš naprimer v kavi in če jajce med kuhanjem poči ima potem kavni okus,ker te jajca ki mi počijo tudi pojemo. kristina

ssilva  

član od: 23.2.2005

sporočila: 428

13. mar 2005 18:04

Kristina. Ja, malce pa rad odpade kakšen prahek. Da bi jih prav hudo prekladali sem pa tja - temu res niso najbolj namenjeni. Ni pa tako hudo, saj sem jih vedno nosila okrog - v službo, sorodnikom, prijateljem... Dela se pa lotim takole: vnaprej pripravim sestavine v katerih bom valjala jajca - v skodelice za puding, ko so bolj okrogle in ne prevelike. Potem pa na vsako jajce sproti s čopičem nanesem lepilo in ga povaljam v.... Ko mi zmanjka ene sestavine, se lotim druge itd. Ko pa ravno omenjaš barvanje tehnika Maychi, sem se pa spomnila še na marmorna jajca - imajo videz marmorja. Najprej jih skuhaš, nato jim natolčeš lupino iz vseh strani, nato jih pa daš v krop kjer so se kuhali olupki rdeče čebule in pustiš čez noč. To niso ravno pirhi, ker dobijo vzorec šele ko so olupljeni, so pa zelo dekorativni na velikonočni mizi. No, kakor za koga. Upam, da sem kaj pomagala. ssilva

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

13. mar 2005 21:48

Jaz bom letos barvala jajca turskih putk. V Prometeju sem kupila skatle iz lepenke. V pokrov, ki se raztavi, bom dala idrijsko cipko-zajcka-in cezenj prosojnico. V skatlo bom nadevala drobne oblance in na to pobarvana jajca. Bela jajca pa bi mogoce nabrale pri branjevkah na trznici. lp Vesna Vesna Milek Recko

ivonja  

član od: 26.2.2005

sporočila: 523

13. mar 2005 23:02

Maychi in ostale hvala za nasvete. Bom poskusila, me že firbec matra kaj bo ratal!! Pozdravcek, ivonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti