Puran

neznan uporabnik

13. jul 2001 1:52

>s "perfect" sem ciljal na Vaso misel, da niste vedeli o uvozenih puranih v Slovenijo, in na dejstvo, da se nahajam v Svici:-). Pomota... nisem vedela o uvozenih puranih iz Kalifornije. Med drugim vem tudi to da vecina ljudi potuje za Bozicne praznike in da se jih vecina ustavi doma. Kot berem, veliko potujete in jeste po Sloveniji, torej bi bilo to cisto mogoce. To da je bil puran uvozen v Svico in ne v Slovenijo je pa tako ali tako zanemarljivo... >Trgovci na svetu sicer uvazajo in izvazajo vsemogoce. Kupci/potrosniki pa kupujejo vse to. Ne samo v Svici, tudi v Sloveniji in ce imajo denar. Ja, tega se ze nekaj casa zavedam - tako kot se vsi razgledani ljudje ki so ze kdaj pogledali preko plota. Mislim da me bolj preseneca da ljudje kupujejo stvari kot pa da jih prodajajo - ste ze jedli sladoled s Kube ali pa pizzo s Kitajske ali pa mogoce kaviar iz Brazilije? Ce bi ga kdo prodajal, bi ga zagotovo - ne zato ker je najboljsi in svetovno priznan ampak samo zato da lahko recete da ste ga jedli, kajne? >Mojega purana sem kupil iz radovednosti. Nisem bil razocaran. Me veseli da slisim da je bil puran okusen. Vseeno pa priporocam da si naslednjic kupite purana iz kake druge dezele - purani niso najbolj naravno bogastvo Kalifornije. So pa zato pomarance, svez pomarancni sok, ter ostalo sadje in zelenjava - mogoce ga tudi prodajajo v Svici, poizkusite! Verjamem v to da je potrebno podpirati lokalno ekonomijo, to velja tudi za vse vrste mesa - ste ze videli kdaj kako izgledajo velike farme zivine v ZDA (tudi v Kaliforniji)?

neznan uporabnik

16. jul 2001 12:57

Pozdravljeni Henri! Vino je bilo kar v redu, oziroma zelo v redu. Je rdeč Libnčan iz hriba Libna nad Krškem. Po okusu in sestavi skoraj enak kot cviček ali rdeč bizeljčan. O krokarski obari za zdravljenje mačka pa nekaj podrobnosti: Purana sem pripravil podobno kot opisuje recept: Kokošja obarapo krajevnem načinu (globoko pri Brežicah) – Kuhajmo po domače / Kristina Merc-Matjašič / Mladinska knjiga 1985 stran 83. Približno takole – nekaj po knjigi nekaj po svoje seveda: Sestavine: puranji kolki in puranji hrbet, lahko tudi vrat, 2 l vode Šop jušne zelenjave ( vejice peteršilja, zelene, šetraja, luštreka, dva lističa bazileke) 4 dag domače masti 2 žlici moke za svetlo prežganje 1 žlička paprike ¼ žličke ostre paprike 1 žlička paradižnikove mezge 1 paradižnik 1 paprika 1 koren 1 rezina gomoljne zelene 1 kolerabica 1 lovorov list poper, sol 2 dcl rdečega libnčana – hrib nad Krškem.(najbolj se pa poda tisto vino, ki je razlog za zdravljenje mačka) Za prilogo krompirjeve žgance. Puranje kose še razrežemo na primerne kose in damo kuhat sw jušno zelenjavo. Peteršilj, zeleno, šetraj, luštrek, lovorov list in baziliko povežemo, da jih lahko odstranimo, ko je jed kuhana. Paradižnik, papriko, koren, rezino gomoljne zelene, in kolerabico narežemo na kocke in kuhamo z mesom do mehkega. Na masti napravimo z moko svetlo prežganje, ga razkuhamo in mu dodamo papriko v prahuin paraižnikovo mezgo. Prežganje vlijemo v obaro in kuhamo še deset minut. Solimo in popramo po okusu, obaro pa okisamo z 2 dcl domačega rdečega libnčana ali cvička. Zraven ponudimo krompirjeve žgance. Ažokoh

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

27. sep 2009 9:56

Prav zabavno je bilo prebrati tole prastaro temo! Čeprav nisem našla tega, kar sem iskala .

Dobili smo namreč celega purana (cca 15 kg mesa). Rada bi ga dala v skrinjo, pa me zanima, če imate kakšno fajn idejo, kaj naj naredim iz manj kvalitetnih delov .

Že vnaprej hvala za kakšno idejo.

 

jasna

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

27. sep 2009 19:54

Obara, paprikaš.....

rimljanka - zasebno mnenje

neznan uporabnik

27. sep 2009 20:21

Bi skuhala kukr eno juho (tako kot iz stare kokoši, bolj na pol), potem bi pa meso (s kostmi vred) dala v pretenstano zelenjavo in še to vse skupaj na polahko krčkala toliko časa, da bi se tale čušpajz poenotil. japaja

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

27. sep 2009 23:29

Hvala, punci

Iz vratu in hrbta sem skuhala obaro. Prsi sem razrezala na zrezke, nekaj sem jih spanirala, nekaj pripravila v omaki (hvala bogu za pizzapan). Iz obrezkov sem pripravila omako za makaronovo meso. Perutničke sem "oskubila" in iz mesa skuhala golaž. Sem bila pridna, ane?

Ostali sta mi dve gromozanski bedri, ki sem ju zamrznila kar surovi in jih imam namen ob priliki speči v pečici (kao izpod peke). Malo sem skeptična, ampak druge ideje zaenkrat nimam...

jasna

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

30. sep 2009 15:28

Sveža puranova bedra posolimo in pustimo stati en dan, potem jih zamrznemo. Pred peko jih delno odtalimo, damo v nepregorno vrečko za pečenje, ki jo z zobotrebcem ali iglo večkrat preluknjamo in damo peči na 180 stopinj. Pečemo od 2 do 3 ure, vmes temperaturo zmanjšamo na 160 stopinj. Čas pečenja je seveda odvisen od velikosti bedra. Meso se čudovito speče, nastali sok pa porabimo za polivko priloge (testenine, krompir, žlikrofi....) Ps. Vrečko preluknjamo le na zgornji strani, tako, da nam sok ne more odteči. Peko moramo občasno kontrolirati, saj se je že zgodilo, da je bilo luknjic premalo in je vrečko razneslo. Vrat ponavadi zrežemo na cca 4 cm debele kose in ga naredimo kot pečenko, je zelo okusen. Ostale kosti pa za obaro, če je še kaj mesa na njih, v nasprotnem slučaju pa kot dodatek govejemu mesu, ko kuhamo juho. daga

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

30. sep 2009 16:23

Hvala daga :)

jasna

petardica  

član od: 15.9.2008

sporočila: 728

1. okt 2009 6:38

Celega purana še nisem imela, večkrat pa kupim dele puranov ali zrezke.Pri nas najbolj tekne pečeno meso z veliko zelenjave, namažem pa tudi z gorčico pride zelo dober okus. petardica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti