Kompot iz visenj

neznan uporabnik
tema odprta - 6. jul 2001 23:45 | ogledi: 21.905 | odgovori: 16

Takole Vam vedno uspe in se zelo je enostavno:

7 kg visenj, oprati in izkosciciti, le tem dodati 2 kg zelirnega sladkorja in pokriti.

Po stirih urah visnje skupaj s sokom razdeliti v kozarce za vlaganje (6 litrskih kozarcev) in v vsakega dodati eno zlico visnjevih koscic (za aromo). Kompot na gosto napolniti do 2 cm pod robom. Rob kozarcev ocistiti kakor tudi gumice in pokrovcke (robove s krpo iz vrele vode, gumice in pokrovcke pa prekuhati) in kozarce zapreti.

Potem pa v pecico, ko ste jih razvrstili v plitvo posodo z vodo (pribl. 2 cm visoko), tako, da boste lahko med kuhanjem vsak kozarec lahko skozi okence pecice opazovali.

Pri +200°C tako dolgo segrevati dokler se v vsakem kozarcu zacnejo dvigovati zracni mehurcki. Potem izkljucite pecico in pustite stati pol ure. Se vroce kozarce vzamete iz pecice, odlozite na pripravljene kuhinjske krpe in kozarce pokrijete, da se ne ohladijo prehitro. Takoj ko so hladni, preverite ali so pokrovcki dobro prijeli (ce niso, preverite zakaj niso prijeli, ocistite, zaprite in ponovno zakuhajte kot zgoraj). Kozarce s kompotom v shrambo.

Tak visnjev kompot nima dodane vode in je v

lastnem soku. Ima zelo intenzicno, svezo aromo, le sadezi izgubijo na svoji obliki (saj so izpustili sok).

Tak kompot je lahko samostojna sladica ali pa dodatek k sladoledu in nenazadnje se iz njega da narediti odlicen zavitek.

Lep pozdrav.

Henri

neznan uporabnik

11. jul 2001 23:49

Živjo Henri! Bravo! Še morda recept za višnjev liker Ažokoh

neznan uporabnik

12. jul 2001 8:09

Živjo! Zanimiv recept. Ampak sladkor mora biti želirni?

neznan uporabnik

12. jul 2001 8:10

Živjo, Henri, recept za kompot je zelo mamljiv in ga nameravam danes preizkusiti. Bi bil mogoče dober še s kakšnim drugim sadjem (malinami, borovnicami, jagodami)? Kako pa narediš iz njega tisti "odličen" višnjev zavitek? Podobno kot s svežimi višnjami? Lep pozdrav.

neznan uporabnik

12. jul 2001 17:41

Ahoj Matjaz o likerjih vem bore malo. So pa lahko izredno fine pijace. Dober dan Olga visnje ne zelirajo ravno dobro, pa tudi nacin priprave (ne izkuhas sadja) zahteva zelirnio sladkor. N.pr. ko izkoscicis visnje in jih tako pripravis kot sem predlagal, nastane poseben kompot, bolj gost, skoraj zele, ampak tudi visnje so se tukaj, sicer zmalincene in vse ima krasen okus. Zivjo maca drugo sadje, razen cesenj, se nisem poizkusil. Tudi cesnje se da tako vloziti, ampak se zdalec nimajo takega okuso kot visnje. Visnjev zavitek iz visnjevega kompota na predlagan nacin, bos lahko naredila, tako kot vsak zavitek. Visnjev kompot je zeliran in sadezi so tudi zraven. Lep pozdrav vsem skupaj Henri

neznan uporabnik

15. jul 2001 22:06

Zivjo maca Kako si zadovoljna s pripravo visnjevega kompota, tako kot sem opisal? Moji kozarci (17) so v redu. Eden pa se je razletel pri segrevanju. Vzel sem ga za poizkus, prej je bila v njem paprika (tovarnisko polnjena).Verjetno je temperatura +200°C za take vrste kozarcev previsoka, torej, ne uporabljam jih vec. Henri

neznan uporabnik

16. jul 2001 8:37

Zivjo, Henri, pohvalno, da si izkoščičil za 17 kozarcev češenj! Jaz sem jih pripravila slabih 6 kg. Nisem jih pasterizirala v pečici, ampak kar v loncu z vrelo vodo. Od tega sem en kozarec slabo zaprla in ga bom prej porabila. Se že veselim! Kako izkoščičiš češnje? Jaz nimam druge priprave in sem si pomagala kar z odvito sponko za papir.

neznan uporabnik

17. jul 2001 8:41

Dober dan maca Doma imamo napravo za izkoscicenje cesenj/visenj: "Cherrymat", izdelek Leifheit. Mogoce ga lahko dobite pri Kreku? Pozdrav Henri

neznan uporabnik

18. jul 2001 2:22

Živjo maca! V merkatorjevi trgovini na oddelku za kuhinjske pripomočke imajo ročni stiskalnik za česen (v obliki klešč). Na ročaju ima tudi drobilec za orehe in nastavek za izkoščičenje češenj in višenj. To je močan aluminijasti stiskalnik. Z njim gre kar hitro. Ažokoh Spremenil(a) - matjaz dne 18 jul 2001 02:23:39

neznan uporabnik

18. jul 2001 14:25

Živjo, tukaj sta dva recepta za višnjev liker: VIŠNJEV LIKER 200 g zrelih višenj, 200 g sladkorja, 1 cimetova skorjica, 1 nageljnova žbica, olupek 1 pomaranče, 1 steklenica žganja. Izkoščičene višnje premešajte s sladkorjem, cimetom, žbico, narezanim pomarančnim olupkom in nekaj višnjevimi koščicami. S tem napolnite steklenico, zalijte z žganjem in pustite stati 10 tednov. Potem precedite, pretočite v steklenico in pustite stati še nekaj tednov. DIŠAVNI VIŠNJEV LIKER 500 g višenj, 250 g želirnega sladkorja, 0,5 cimetove skorje, 9 mandljev, 5 nageljnovih žbic, 1 ščepec muškatnega oreščka, 1/8 litra vode, 1 steklenica vodke (0,7 litra). Izkoščičene višnje naponite v steklenico s širokim vratom, dodajte začimbe in mandlje, ter prelijte z vodko. 4 tedne pustite zoreti na temnem prosturu. Potem precedite, prelijte s sirupom iz sladkorja in vode in pustite še nekaj časa zoreti. Lep pozdrav!

megi  

član od: 9.10.2001

sporočila: 334

14. jul 2003 7:59

Henri , ali je ta kompot kot džem. Ali je dovolj sladko. Zelo me mika narediti. martina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti