Poroka

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2510

17. maj 2016 16:22

To pa prvič slišim, ne v Prlekiji, ne na Koroškem, kjer zdaj živim, ni kaj takega. Darilo na poroki, v kakršni koli obliki že, denar, ali stvar, to pa ja.

marjja

branka.mahnic  

član od: 23.7.2008

sporočila: 1157

17. maj 2016 19:38

No, jaz sem tudi tako navajena, da, če pride kdo vabit na poroko, da se da nekaj denarja-pač po svojih zmožnostih. Ne vem zakaj, ampak je navada.

branka

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

19. maj 2016 17:30

Hvala vam za odgovore, bomo razmislili. Zdaj pa še vprašanje, ker predvidevam, da si bosta darilo zaželela v denarju. Koliko dajete?

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

19. maj 2016 17:43

Mi smo sorodstvu dajali po 500 do 800 evrov (dva primera). Hčerki od prijateljev, ker smo res bližnji, smo nameravali dati 500, a sem na srečo prej vprašala njeno mamo, torej mojo prijateljico, koliko bi bilo primerno. In je rekla, da bo družina dala 500 evrov, mi pa naj damo vsaj 200 evrov manj, ker mora družita dati več kot prijatelji. Na koncu smo se dogovorili, da lahko damo 350, smo pa potem ob prvem obisku mladega para nesli še darilo, nekaj, kar smo vedeli, da si želita, da bosta uporabljala in da ju spominja na nas.

mamamia

johana  

član od: 5.3.2014

sporočila: 12641

19. maj 2016 19:17

Mi smo sorodstvu dajali po 500 do 800 evrov (dva primera). mamamia  To je skoraj cela plača ali pokojnina nekaterih., pa brez zamere, Mamamia.

mopsika

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2510

19. maj 2016 19:17

Uf, kake cifre!

Nazadnje sva bila na bratrančevi poroki, dala sva 100€. Za primerjavo: enako sva dala za svakinjo za abrahama, pa sva bila kregana, da je preveč, enako od partnerjeve sestrične, da je 50€ preveč. Očitno smo res siromaki na Koroškem

No, jaz na poroko, na kateri bi "morala" dati 500€, pač ne bi mogla, pa tudi ne hotela iti. Je pa seveda odvisno tudi, koliko članov gre skupaj "pod eno kuverto". Midva sva dva.

 

Mammamia, brez zamere, ni mišljeno osebno.

 

 

 

marjja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

19. maj 2016 21:13

Mi smo tistih 500 do 800 dali kot dve družini skupaj, ker smo vedeli, da si stanovanje na novo opremljata in nista imela ničesar. Smo mesece prej vedeli za poroko in smo malo varčevali. 

Za to, kar smo dali prijateljevi hčerki, pa je bilo od naše štiričlanske družine, je hči nekaj primaknila, pa sin nekaj, in je šlo. Sicer pa sta mlada dva izročanje daril uredila tako, da se ni vedelo, koliko kdo primakne (če ta ni hotel), da ne bi spravljala kogarkoli v zadrego. To se mi zdi lepa gesta.

Za okrogle obletnice pa mi prijateljem zbiramo 50 evrov po osebi, taka je navada. Mi se včasih ne pridružimo ampak damo kaj svojega. Zadnje čase rada podarim dela znane likovnice, ki se ukvarja z značilno slovensko ornamentiko. Izjemno lepi motivi, dodelani, predvsem pa mi je pomembno, da odražajo nekaj resnično slovenskega in da je izjemno izdelano. Tako se odločam ali za kak slo motiv, ali za začetnico imena, ki je prav tako v osrčju slovenskih motivov, ali pa za horoskopski znak, kar gospa ustvarja zadnjih nekaj mesecev.

Tole je recimo črka A:



mamamia

Sporočilo je spremenil(a) mamamia dne 19. 2016 21:15

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

19. maj 2016 21:53

Lepo odvrzite sentimentalni balast svatbe in poglejte ekonomsko. 

- Denar pred svatbo pomeni, da v bistvu plačuješ avanse za gostijo. Ker tisti, ki vabi, nima denarja za avanse, to pridobi od gostov. 

- Če gostje poleg tega prinesejo še darila, pomeni, da so plačali pojedino in kupili opremo za mladi par.

- Kar pomeni, da se implicitnoa, da ne rečem, eksplicitno od mladega para pričakuje, da bo potem tole posojilo v enem doglednem času odplačal. In to se odplača z obdarvoanjem familij, ki so financirale avanse za svatbo (ker oni se bodo tudi nekaj ženili, njihovi otroci bodo tudi šli v šole ipd ipd).. v kakih 30-letih se bo tole lepo povrnilo.

Zdaj pa, kogar veseli vključiti se v tak krog, se naj kar. V bistvu je tak krog zelo fair. Tisto o "najlepšem dnevu v življenju" je pa itak sentimentalna maska za emocionalno ne posebej razvite ljudi. Življenje je kvalitetno, če je v njem veliko lepih dni, škoda je čakati na en vrhunec, potem pa dolgo nič in vmes sama povprečnost.

Vendelina jr.

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

19. maj 2016 21:56

BTW, darling, a sva medve kaj v žlahti? Ker, če dobro premislim, bi bilo čisto lepo, da bi pri vas malo varčevali, ker pri nas ravno nov kavč kupujemo......

Vendelina jr.

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

20. maj 2016 13:22

Opala, 500 evrov in več, to pa je cifra

Ok, razumem kot priča ( če lahko) ali kot starš....Toliko sigurno nimamo namena. Za obletnice  pa  tudi mi dajemo po 50 evrov in malo darilo, za ženske pa še rože. 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti