Šarlota

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

tema odprta - 2. mar 2005 15:34 | ogledi: 3.599 | odgovori: 10

Sem sicer izkušena kuharica in znam pripraviti marsikaj, a nisem se še lotila šarlote. Tiste prave, z jajci in želatino, pa v več barvah (kot jo imajo v gostilni Šiker, pa včasih so jo imeli Pri Treh ribnikih...). Nekaj sem sicer našla v nekih kuharskih knjigah, a ni tisto ta pravo. Mi lahko katera pomaga, zelo ji bom hvaležna, Mamamia

mamamia

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

2. mar 2005 16:10

Ce imas knjigo Pecivo sestre Vendeline. Notri je recept in po tem receptu sem jo delala jaz. Bila je lepa in dobra. Ce nimas ti lahko napisem. lp Vesna Vesna Milek Recko

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

2. mar 2005 16:24

Odlična je amerikanska šarlota iz Slovenske kuharice Felicite Kalinšek. Z malo variacijami jo zlahka pretvoriš v nekaj zelo podobnega Šikerjevi sarloti. Lep pozdrav, Sonja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

2. mar 2005 16:55

Reca, lepo prosim, če mi napišeš recept (lahko tudi na direktno pošto, če meniš, da bi na Forumu preveč obremenjevali druge), saj je ta knjiga, ki jo omenjaš, ena redkih, ki jih na polici še nimam (čakam, da me kdo razveseli za kak praznik). Limnol, tudi tebi hvala za odgovor, bom pri prijateljici, ki ima to knjigo, pobrskala. delala pa bom tako verejtno kar po obeh, da vidim, kaj mi bo ratalo. nekak strah imam pred šarloto. Tak strah sem imela tudi pred kvašenim testom, potem pa ko sem prvič delala pletenico za Veliko noč, mi je testo že po drugem vzhajanju skorajda prišlo nasproti (tašča je bila navdušena, jaz pa tudi). Hvala še enkrat obema, Mamamia mamamia

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

2. mar 2005 17:11

mamamia, jaz sem ti ga že poslala! Hehehehe, in dober tek! LP Zala

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

2. mar 2005 22:30

Mamamia jutri dopoldan ga napisem. Zdajle mi je tako zadisalo po spancu in ti se zdajle prav gotovo ne bos lotila dela. Jutri pa zagotovo. lp Vesna Vesna Milek Recko

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. mar 2005 8:45

Reca, ni panike, šarloto bom delala konec tedna. Bo treba vrniti kak dekagram od izgubljenih petih kg, ko smo odvečno naslago spravili proč...Hvala v naprej, Mamamia mamamia

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

3. mar 2005 9:40

No in tukaj je recept za pomarancno sarloto prepisan od sestre Vendeline. 4 jajca, 12 dag lsadkorja, 10 dag moke. Nadev za biskvitno rulado: 20 dag marmelade, razmesamo z 1 zlico ruma. Pomarancna krema: 6 jajc, 20 dag sladkorja, 6 dcl belega ali rdecega vina, razredcenega s pomarancnim ali limoninim sokom, 2 dag ali 8 listov zelatine, konjak ali rum, limonin sok. Iz beljakov stepemo trd sneg, hkrati dodamo rumenjake in sladkor, ter dalje stepamo, da zmes dobro naraste. Del moke potreseno po zmesi in jo narahlo s kroznim dvigovanjem kuhalnice zmesamo. Postopno in na enak nacin vmesamo preostalo moko. Testo vlijemo za pol prsta visoko v namazan in pomokan pekac, damo v pecico in pecemo 10 minut pri 220 stopinjah. Se vroco plosco namazemo z vroco rumovo marmelado, takoj tesno zvijemo, nato rulado ohladimo in narezemo na rezine. Model v obliki polkrogle splaknemo z vodo in ga oblozimo z biskvitnimi rezinami. V tako oblozen model vlijemo pomarancno kremo in ga cez noc postavimo v hladilnik. Naslednji dan sarloto zvrnemo. Okrasimo jo lahko s stepeno smetano in pomarancnimi krhlji. Pomarancna krema: rumenjake in sladkor damo v kotlicek in mesamo, da se zmes speni. Prilijemo mesanico vina in soka, dodamo v vodi namoceno zelatino in stepamo v vodni kopeli, da se krema zgosti. Se vroco kremo vlijemo med mesanjem med sneg sestih beljakov. Dalje stepamo v mrzli odi, da se krema ohladi. Po okusu kremo odisavimo z rumom ali konjakom in dodamo malo limoninega soka. Upam da sem bila dovolj hitra. lp Vesna Vesna Milek Recko

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. mar 2005 9:42

Reca, najlepša hvala, bom poročala o rezultatih, pa Zali seveda tudi. Pozdrav, Mamamia mamamia

Marjetka cvetka  

član od: 27.12.2004

sporočila: 1569

3. mar 2005 11:45

Hojla! Pred leti sem hodila na en tečaj peke peciva,kjer smo delali šarloto po tem receptu in moram reči,da je odlična! sestavine:4 rumenjaki,200 g sladkorja,1/2 l mleka,1 vanilijev sladkor,20 g želatine,1/2 l sladke smetane(trije lončki),malo maraskine,malo kakava,malo kave,za okras pa še pol lončka sladke smetane,otroški piškoti in čokoladni okraski! Izdelava:Rumenjake in pol sladkorja penasto umešamo,postopoma prilivamo vrelo mleko z vanilijo,dodamo ostali sladkor in stepamo nad paro,da se krema zgosti.Primešamo želatino,ki smo jo namočili v hladno vodo,da se je stopila.Mešamo,da se krema ohladi in ko se začne zgoščevati,ji dodamo še stepeno sladko smetano. Model namažemo z oljem,vanj vlijemo tretjino vanilijeve kreme v katero smo dodali maraskino.V drugo tretjino damo kakao,v tretjo pa kavo.Seveda kremo kombiniramo po želji. Postavimo v hladilnik za tri ure.Model oblijemo z vročo vodo,da šarloto lažje zvrnemo na pladenj. okrasimo s stepeno smetano,otroškimi piškoti in čokoladnimi okraski. Pa dober tek! Marjetka cvetka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti