Krostata s čokolado

šjorca  

član od: 22.12.2003

sporočila: 233

tema odprta - 2. mar 2005 11:14 | ogledi: 7.419 | odgovori: 14

jah! rada bi naredila krostato s čokolado.....iz krhkega testa in nadevano z nutello. strah pa me je da bi se mi nutella sežgala če bi jo dala peči skupaj s testom (oz. spekla bi ga na pol...tako kot pri drugih krostatah). zato me zanima če ima kdo kakšen recept, za ga poizkusit....rada bi namreč da je debel nadev in predvsem da ni sežgan in izsušen. tako krostato so pekli pri Terpanu v Luciji , pa je nažalost propadel...pekli so tudi izjemno skutino tortico...ki pa jo lahko samo sanjam.

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

2. mar 2005 11:56

Kaj pa če pito do konca spečeš in ohlajeno nadevaš z nutello? Nekateri nadevi se dajo tudi na pečeno testo (tisti, ki se ne pečejo). Ali bi jo rada še pokrila s testom in je v tem problem? Če bo pokrita s testom, se nutela verjetno ne bo zažgaala, ker bo vmes, lahko pa jo malo razredčiš s smetano, če se bojiš. Veri

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

2. mar 2005 12:31

Jaz čokoladno krostato delam kot pravi Veri, spečem piškotno testo, tistih 8 - 10 minut da je lepo zlatorumeno, potem pa ga ohladim in nadevam s čokoladno maso. Čokoladno maso delam po prirejeni verziji recepta za čokoladno pito od Jamiea Oliverja, ker res funkcionira. Krema gre pa tako: Dobre 3 dl sladke smetane zavreš z dvema žlicama sladkorja. Ko zavre, odstaviš z ognja, dodaš 10 dag zmehčanega masla, 40 dag jedilne čokolade in nekaj žlic nutele (ne bit škrt). Mešaš dokler se vsa čokolada ne stopi in je masa enakomerna. Ko je zadeva že nekoliko ohlajena, po žlicah dodaš še en deci mrzlega mleka in pridno mešaš, da se vse lepo zmeša in se krema lepo sveti in je gladka. S tem namažeš ohlajeno testo za pito, kremi malo pomagaš, da se enakomerno razporedi po piškotni osnovi in na vrh potreseš z kakavom v prahu. To prepreči, da bi se krema po vrhu strdila in razpokala. Jaz včasih pred čokoladno kremo dno od piškotnega testa namažem še s kako fajn kislo marmelado, kombinacija čokolade in kisle marmelade je super! Že večkrat narejeo in garantiram, da stvar rata, pa tudi zdrži kar nekaj dni, ne da bi se krema posušila. Aja! Ta količina gre meni na piškotno osnovo, spečeno v nizkem nazobčanem pekaču za pite od 26 cm. Če boš delal v večjem ali bolj globokem, glej, da boš ustrezno povečala količine sestavin. Lp, Tjas

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

2. mar 2005 12:37

A tega nadeva ne mixaš oziroma smetane ne stepeš? Samo mešaš? ===

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

2. mar 2005 15:07

Tako je, samo zmešaš. Je čokolade toliko, da rata na koncu taka gosta krema, glih taprava za rezanje, da se nož lepo usede vanjo, pa nič ne teče. Narejeno že stokrat, tako da garant deluje. Tjas

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

2. mar 2005 18:31

Aja, skoraj bi pozabila eno pomembno malenkost čokoladne kreme za pito!!! Da dobi pravo gostoto, mora počakati vsaj nekaj ur v hladilniku!!!! Šele potem je taprava, gosta in mehka. Tjas

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

18. mar 2005 1:22

Tjas, prosim, mi lahko pomagas s piskotnim testom? julia

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

18. mar 2005 8:01

Ja, reci Julija, a samo ne veš izbrat, po katerem receptu bi ga delala ali se ti je ponesrečilo.... Če je problem samo izbira recepta, moj je sledeč - za eno pito (premer pekača je cca 26 centimetrov): -150 g zmehčanega masla (jaz ga recimo dam iz hladilnika zjutraj in popoldne ali pa zvečer se lotim pite) -ščep soli -120 g sladkorja v prahu -250 g moke (obvezno mora biti ostra) -1 jajce -2 do 3 žlice mrzlega mleka Najprej s mešalnikom penasto zmešam maslo, sol in sladkor v prahu. Nato masi dodam moko in jajce ter na hitro zmešam (z mešalnikom je najhitreje), da iz tega ratajo take večje grudice, kroglice, v glavnem nikakor ni podobno testu. Takrat dodam še tiste dve, tri žlice mleka in z dlanmi zgnetem v tako plastelinasto maso. Ne gnetem dolgo - samo toliko, da iz grudic rata enakomerno testo, tukaj ti ni treba obdelovat testa kot recimo pri vzhajanem testu. No, že preden začnem delati testo, si pripravim en večji kos ALU folije, v katero potem zavijem kepo testa in ga dam v hladilnik za nekaj ur. Če se ti mudi, ga lahko pustiš na hladnem tudi samo ene pol ure, ampak potem se boš morala bolj potrudit pri pekaču. No, za nadevanje testa na pekač jaz uporabljam kar Jamie Oliver način (on je tako delal pite v svoji oddaji in ob prvem poskusu sem ugotovila, da je mi je to praktično), in sicer vzamem kepo iz hladilnika, jo dam na desko za erzanje in jo zrežem na cirka 6 - 8 milimetrov debele rezine. S temi rezinami potem obložim pekač za pite (pred tem ga namažem z maslom in posujem z moko, če pa uporabljam kak drugačen pekač kot za pite, pa namesto masla in moke dam peki papir) in rezine testa polagam eno ob drugo. Poravnam jih, tako da se njihovi robovi združijo, za obod pekača pa rezine zrežemm še na trakove in obložim še obod. Prepikam, da se na testu ne bi naredil mehur. Potem pa, če se mi mudi, dam pekač s testom samo za dve minutki v zmrzovalnik in potem v peč, ko pa se peče, testu malo "ročno" pomagam, če se začne napihovat (ga z žico za juho malo potlačim). Če pa se mi ne mudi, dam testo za kako slabo urco v zmrzovalnik, in šele potem v vročo peč (na 180 stopinj C). Če hočes pito nadevat s kako kremo in sadjem ali pa čokoladno kremo, torej z nadevi, ki jih ne pečeš, potem peci piškotno osnov približno osem minut. Ko postane rumena in se ne sveti več. Nato jo ohladiiš in nadevaš s slaščičarsko kremo, čokolado,.... kar si si zamislila. Če boš pa delala pečen nadev, pa testo zapečeš za približno pet, šest minut, nato ga vzameš iz peči, na dno namažeš malo marmelade (seveda če govorimo o sladki piti , za slano raje uporabi kak drug namaz), čez pa vliješ nadev in v peč še za kake pol ure. Zveni moja procedura zakomplicirano? Upam, da ne. Napisala sem ti čisto vse podrobnosti, v resnici je pa že v prvem poskusu preprosto. Če te zanima še kaj, reci, upam, da sem povedala tisto, kar te je zanimalo glede piškotnega testa. Srečno pri pečenju! Lep dan, Tjas

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

18. mar 2005 8:54

Hojla, mene pa zanima, ali bi lahko ta cokoladni nadev za krostato uporabila tudi za npr. cokoladni nadev v buhtljih? Sicer bi izpustila nutello, ker nam ni vsec in je ne kupujemo, dala bi le sladko smetano in cokolado (smetane bi verjetnomorala dati malo manj, da se ne bi vse stalilo med pecenjem) - rada bi le, da bi bil nadev v dokaj normalnem stanju tudi, ko bi bili buhtlji hladni, se pravi, da ne bi bil trd kot cokoada pri sobni teperaturi...Hvala za pomoc! LP Zala

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

18. mar 2005 10:09

Tjas, prisrcna hvala za recept. Sem se odlocila, da preizkusim kar danes tole cokoladno krostato in me moja hci ze nestrpno priganja k peki. Sporocim nadaljevanje. Hvala. julia

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

18. mar 2005 10:44

zala, če dodaš dovolj smetane, se čokoladna krema ne bo strdila, brez skrbi - lahko pa prej narediš preizkus, ga bojo gotovo veseli:) Veri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Venturini
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti