Dieta holesterol

tanca  

član od: 13.6.2004

sporočila: 76

tema odprta - 26. feb 2005 19:32 | ogledi: 29.227 | odgovori: 8

Pozdravljeni!

Zanima me, če ima kdo izkušnje pri dieti zaradi povišanega holesterola. Mami so namreč predpisali trimesečno dieto,z velikimi omejitvami, kaj sme jesti in kaj ne. Ker bi ji rada pomagala in nas skrbi tudi, da bi zaradi te diete shujšala (je bolj pri ta suhih), vas prosim za nasvete, recepte (predvsem enostavne recepte za ribe), izkušnje...

Hvala!

tanca

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

26. feb 2005 22:56

Tako iz glave vem da je zelo koristen fižol v vseh variantah in pa karkoli je iz moke naj bo iz polnozrnate,oz. čim manj prečiščene.To da se je treba izogibat živalskim maščobam je itak jasno.Če še ni na olivnem olju,naj se čim prej odloči za ta korak(če je težek prehod ga lahko uvaja postopoma).LP Aki

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

27. feb 2005 9:39

Hm, hm, hm.... da se spomnem! Moja mama in fantova mama sta namreč obe na tovrstni dieti. Fantova mama, ki je bolj dosledna, je med drugim začela uporabljat: - sojino ali pa rastlinsko smetano za kuhanje, - običajen sir je zamenjal tofu in mozarella, - uporablja le še ČISTO MALO soli, nič več kock ali vegete, za okus pa doda malo več začimb ali zelišč, - je le polnozrnate testenine in polnozrnat riž, - posneto mleko, - kruh si peče sama doma in to iz polnozrnate moke, ovsenih kosmičev pa malo mešanih semen, - popolnoma je izločila meso iz svoje prehrane in je le še ribe, - med kuhano zelenjavo je uvrstila sojo (mislim, da zeleno, ker da je še najboljšega okusa) - na sploh veliko stročnic (, če tvoji mami ne povzročajo prebavnih problemov), - poleg tega uporablja samo še olivno olje, - vsak večer je kefir ali pa nemasten jogurt z lanenimi semeni (zaradi prebave!). Med celo zame okusnimi jedmi iz njene kuhinje je na primer pečen riž z mocarelo in rezinami paradižnika, pečene nadevanje bučke ali paprike, od rib pa največkrat jpripravlja morske. Lososov file si recimo popeče na žaru ali pa v ponvi na čisto malo olivnega olja, če pa se ji zalušta omake, si jo naredi s sojino oz. rastlinsko smetano za kuhanje (v večjih marketih boš dobila eno italijansko - Gran Cucina -, na kateri prav piše, da je brez holesterola). Jo bom vprašala za nekaj receptov pa ti jih v naslednjih dneh pošljem. Glede hujšanja pa ni skrbeti, sej holesterolna dieta ne pomeni, da ne ješ ampak le, da moraš spremeniti svoje prehranievalne navade. Poleg rednih obrokov pač da ne uporabljaš več živil in dodatkov, ki imajo preveč nenasičenih maščob in kaj vem, kaj še vse. Tako da niti moja mama niti tašča nista zaradi holesterolne diete shujšali. Pozdravček, Tjas

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

27. feb 2005 10:34

Domač jabolčni kis je baje zelo dober za zniževanje holesterola. LP stana

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

28. feb 2005 12:05

Iz lastnih izkušenj vem, da je dieta zaradi povišanega holesterola ena lažjih za vzdržat. Jaz sem jo morala kombinirat s tisto zaradi žolča in seme ene tri meseca prav trpela, saj so ene jedi dovoljene za eno, pa prepovedane za drugo (fižil na primer - za holesterolsko je priporočljiv, pri žolčni ga ne smeš niti pogledat). Kot so povedlai že tisti pred menoj: osnovno pravilo je izogibati se živalskim maščobam, zato je tudi prepovedano uživanje svinjskega mesa, ki jih ima največ, pa masla in masti. perutnino je treba jesti brez kože, ribo pretežno kuhano (ne se ustrašit, največji ljubitelji rib vam bodo rekli, da je ni čez dobro kuhano ribo, in jaz se s tem strinjam), če pa že kdaj pečeno, pa prav tako brez kože kot perutnino. Priporočljivo meso je na primer tudi kozliček, pa konjsko meso. Odpade torej tudi vse mogoče cvrtje, pa kvašena testa in kremasti izdelki. Holesterolska bomba je rumenjak (beljak pa je prav priporočljiv), pa kisla smetana na primer tudi, da o majonezi ne govorim. AMpak ob vseh vrstah mesa, ki so dovoljene, pa ob dejstvu, da so sadje in zelenjava še kako priporočljivi, mislim, da z jedilnikom ne bo težav. Če sem jaz, ki sem jedec sto na uro, in to vse prej kot discipliniran, zmogla, bo verjetno tudi vaša mama. res pa je, da jaz brez zdravil nisem zmogla, saj sem ob holesterolu imela krepko povišane tudi trigliceride, ki so veliko bolj trdovratni. Sicer pa imajo v vsakem zdravstvenem domu tiskovine, na katerih piše, kaj je dovoljeno in kaj prepovedano pri vseh mogočih dietah. Če ste mogoče v manjšem kraju, mi sporočite elektronski naslov, pa bom poslala tekst brošure. Če se le da, pripravljajte zelenjavo na pari, kot začimbe laghko uporabljate vsa sveža zelišča in predvsem olivno olje. Če mama ne mara okusa, ga razredčite z nekaj belega rastlinskega olja, pa bo tudi prav. Seveda pa je omejitev pri tej dieti odvisna od tega, za koliko je holesterol dejansko zvišan, koliko je mama stara in kakšni so drugi izvidi. Pretehtati je treba vse možnosti in potem najti najbolj primerno varianto. Predvsem pa naj mama ne pozabi na gibanje. Tudi moja mama je imela težave z izrazito povišanim holesterolom, a ker se je vedno zdravo prehranjevala, pri dieti praktično ni imela kaj izpuščati oziroma spreminjati prehranjevalnih navad. Zato je morala jemati zdravila, je pa dosledno, vsak dan, vsaj uro prebila na sprehodu v gozdu, čez konec tedna je zlagoma pešačila tudi po dve uri. In se je brestovalo. In še kot animivost: z očetom sta tako rekoč pol stoletja na isti hrani, le da je mama bolj pazila na prehrano in ni jedla prekajenih stvari, ker jih pač ne mara, enako je bilo z mastnimi deli mesa, tudi z alkoholom ni nikdar pretiravala. Jedla je veliko sadja in zelenjave, redko kakšne klobase ali pašteto, bolj je bila na skuti, sirih in jogurtu. Oče pa vse obratno. Rezultat? Ona s holesterom in težavami z ožiljem, oče pa zdrav kot dren - kaj je to holesterol nima pojma, gibal se nikoli ni kaj prida, saj je vse popoldneve preležal, medtem ko je bila mama vedno polna energije. Samo dokaz več, da je presnova, ki nam je dana, bistvenega pomena pri predelavi tistega, kar vnesemo v telo. KAr brez strahu torej. Če holesterol res ni nevarno zvišan in če je mama sicer dobrega počutja, bo z nekaj omejitvami pri prehranskih navadah šlo hitro na bolje. Veliko uspeha ji želim, Mamamia mamamia

tanca  

član od: 13.6.2004

sporočila: 76

18. mar 2005 11:35

Hvala vsem! Jaz pa sem mislila, da nihce ni odgovoril :) Mama se ze drzi diete in vsi izumljamo nove recepte, ki so nekoliko bolj zdravi... Le ribe in morske sadeze moramo se uvesti na nas jedilnik (s tem kar odlasamo), ampak upam, da se bomo tudi tega lotili, ko dobimo kaksen lahek in enostaven recept. Imam pa se eno vprasanje: ravno sem hotela zaceti pripravljat maso za palacinke, pa me zanima, ce je kaksna varijanta, da bi jih lahko tudi mami jedla. Ce nadomestim navadno z polnozrnato moko, dam posneto mleko... Ne vem samo, kaj naj naredim z rumenjakom (bo kaj narobe, ce ga ne bo?) hvala se enkrat

mufin  

član od: 19.11.2004

sporočila: 259

18. mar 2005 13:11

Jaz pečem palačinke samo z beljaki, vodo in polnozrnato moko.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

18. mar 2005 14:30

Za palačinke ne vem, kakšne bi bile brez rumenjaka, a če Mufin pravi, da gre, potem bo že šlo. Rumenjak je namreč holesterolska bomba, kot kisla smetana na primer. Ribe dajte čim prej na jedilnik, a ne pečene v olju. Če pa že, pa naj mama sname kožo, tako bo v telo vnesla manj maščob. Poskusite raje kuhano ribo - Dalmatinci vam bodo zatrdili, da je ni okusnejše orade od tiste kuhane. PA ne samo morske, tudi postrv na modro (kuhana) je zelo dobra, sploh ker se zraven lahko je tudi zelenjava, ki se kuha v vodi, nad katero položite ribo. Pa kuhana škarpena in brancin. Je pa treba paziti, da se riba ne razkuha, ker potem je res vse prej kot užitek jesti tisto razkuhano brozgo. Deset do petnajst minut v sopari, nad vodo torej, v kateri se je kuhala jušna zelenjava, pa krhelj limone, od začimb pa sol in poper ter česen, morda še malce vina ali kisa, bo dovolj, da bo meso lepo mehko in prežeto z okusi, kakšna kaplja olivnega olja čez ribo pa tudi ne bo škodila. Morske sadeže pa tistim z zvišanim holesterolom odsvetujejo, ampak sama se jim nisem nikdar čisto odrekla. Sem jih na morju namesto trikrat na teden jedla samo enkrat, pa je šlo. Veliko uspeha, Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

MOJ vrtTrixi
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti