Soda bikarbona

Bernarda  

član od: 18.1.2005

sporočila: 298

tema odprta - 25. feb 2005 19:01 | ogledi: 5.137 | odgovori: 4

Že več receptov se mi je ponesrečilol kjer sem uporabljala sodo bikarbono (medenjaki, mufini). Zanima me ali so kašna posebna pravila kako uporablati to sodo bikarbono. Še najraje pa bi jo zamenjala s katero drugo stvarjo. Katera je to?

Bernarda

gogy  

član od: 5.12.2004

sporočila: 51

25. feb 2005 20:24

Namesto sode bikarbone je pecilni prašek ki ga dobiš v vseh trgovinah LAHKO pa ga zamenjaš in poskusiš kaj BIO . Mislim na pecilni prašek iz VINSKEGA KAMNA, ki ne vsebuje fosfatov. SPLOŠNO PRAVILO:Pri peki peciva pazi!!! v moko vmešaš pecilni prašek , in to zmes dodajaš stepenim jajčkom pa sladkorju POČASI ( najbolje, da jo razdeliš na 3 približno enake dele) . Mešaš na roke z metlico, ne s strojčkom!!! res zelo, zelo počasi. Mešaj tako, da z melico dvigaš maso in ji tako "dodajaš" zrak. Tudi meni se stvari sprva niso hotele posrečiti, ker sem jih prehitro vmešala (že masa se je kar "vsedla"). Veliko uspehov! gogy

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

26. feb 2005 17:06

Pecilni prašek je sestavljen iz enakega dela sode bikarbone in vinskega kamna. Če recept hoče sodo, dam jaz sodo in je bilo do zdaj še vedno ok, lahko pa daš malo manjšo količino pecilenga, pa bo trudi v redu. Ampak ni soda noben baubau, samo nikakor ne sme prit v stik s tekočino sama zase. Dobro jo vmešaj v moko, ki jo boš uporabila za pecivo (ali kake druge suhe sestavine, če ni moke) in potem, ko zmešaš suhe in mokre sestavine skup, daj takoj pečt, pa po mojem ne sme bit nič narobe. Kako mešaš, ti je že gogy lepo razložila, jaz imam za take stvari najrajši tisto kuhlo z luknjo v sredini, gre hitreje. Predvsem, ko vmešaš sneg moraš zelo narahlo vmešat, pa boš videla, da bo ratalo! ko dobiš grif, je pa 1-2-3:) Veri

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

26. feb 2005 21:16

Se strinjam. Moko s pecilnim (dobro premešano) dodaj čisto na koncu. Hitro premešaj in daj v ogreto pečico in ne odpiraj vrat pečice vsaj 10 min-15 min. Če moraš dodat še sneg iz beljakov, daj tega za moko s pecilnim. Pa naj raste... lp čisto nekaj uporabnega. S pecilnim se zelo dobro očistijo zamazani kontakti na akomulatorju ali v aparatih, ki so na baterije.... Sodo pa lahko uporabljaš kot razkužilo za npr krtače za lase... juhica

tina tw  

član od: 12.4.2004

sporočila: 26

27. feb 2005 10:51

Kolikor vem jaz: za peko medenjakov je nujno potrebno uporabljati sodo bikarbono, ker mravlična kislina v medu prepreči pecilnemu praški, da bi izhajal CO2 oziroma ga izhaja znatno manj, zato pa so medenjaki, ki jih napravimo s pecilnim praškom znatno bolj trdi kot tisti, ki jih napravimo s sodo. Enkrat sem božične medenjake napravila s pecilnim praškom in so bili tako trdi, da si jih komaj pregriznil. Sedaj, ko uporabljam sodo so boljši, mehkejši. Tina Kuder

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti