Kateri vok?

brittney  

član od: 18.2.2005

sporočila: 102

tema odprta - 21. feb 2005 16:56 | ogledi: 12.738 | odgovori: 26

zanima me, kateri vok kupiti, da bo kvaliteten?

Temo je spremenil(a) brittney dne 21. feb 2005 16:57:20

lejčy  

član od: 18.3.2004

sporočila: 95

21. feb 2005 17:38

Jaz sem si kupila Tefalovega iz akcije v Mercatorju, mi je zelo všeč, vsestransko uporaben, pa še nič se ne prijema, ker je teflonski. Prijateljica pa ima litoželeznega, ki ga je kupila v Merkurju, ne poznam proizvajalca, je tudi v redu, je pa bistveno dražji. Lejčy

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

21. feb 2005 18:33

Jaz imam pa že kar nekaj let emajliranega od Emo Celje in je tudi v redu. Nimam želje po drugačnem.

Encijan  

član od: 11.5.2004

sporočila: 399

22. feb 2005 8:49

Tudi jaz sem si kupila vok iz Mercatorjeve akcije, ker ga doslej še nisem imela, pa nimam kaj dosti receptov za pripravo jedi v njem. Vem, da se da pripravljatii krasne stvari (tudi zelenjavne, ki jih jaz obožujem), zato se priporočam za kak nasvet ali pa llink. Najbrž je tudi že na kulinariki tekla razprava o tem? Encijan

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

22. feb 2005 9:36

Litoželezni! Vse ostale sva uspešno uničila:) s kuhanjem, seveda. Res pa je, da kuhava v gl. samo v voku (plus priloga, seveda). Veri

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

22. feb 2005 11:11

Tudi jaz prisegam na litoželezni vok, če že ne morem do tistega pravega vzhodnjaškega, tolčenega. Tefalovega sem v akciji kupila tudi jaz, ampak to ni tisti pravi vok (ta mora biti stožčast, da lahko daš sestavine na stran in tam tudi obstanejo, tačas ko po dnu pražiš drugo sestavino za isto jed). So že razlogi, da mora biti litoželezen in s čim ožjim dnom (pri vzhodnjakih je dno skoraj čisto špičasto, tako da ga lahko dajo le na gorilnike, na štedilnike pa sploh ne). Pred leti smo tudi mi imeli emajliranega, ampak to ni to. Iz izkušenj torej vem, da je razlika, ali je kitajska (in tajska ter myanmarska in vietnamska seveda) hrana pripravljena v litoželeznem ali kakšnem drugem voku. Ampak na koncu koncev ima vsak od nas svoj okus in svoja pričakovanja, glavno je, da nam hrana tekne. Encijan, ti bom na direktno pošto poslala nekaj osnovnih receptov za pripravo hrane v voku, sicer pa imaš na kulslo med eksotičnimi jedmi kup receptov gospe Marinke, ki nam je s svojo knjigo o azijski kuhinji že pred leti odstrla marsikatero skrivnost vzhodnjaškega načina priprave hrane. Zame je ta knjiga še danes zakon. Obilo užitka vsem, Mamamia mamamia

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

23. feb 2005 9:41

Mamamia, meni tudi:) Saj veš,d a sva nora na wok!:) Veri

melika  

član od: 16.9.2002

sporočila: 36

23. feb 2005 10:48

Tudi jaz se priporočam za recepte ! Že vnaprej hvala. Meli meli

župca  

član od: 12.5.2004

sporočila: 348

23. feb 2005 11:54

Nimam voka pa me pravzaprav zanima, kaj je tisto najbolj zanimivo pri voku-je to drugačen okus, trend, okusnejša hrana, drugačna hrana? Če me prepričate, ga kupim. LP, župca

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

23. feb 2005 12:19

Draga župca, čar priprave hrane v voku je v tem, da ostane predvsem zelenjava dokaj sveža, da torej ne uplahne, kot praviloma pri našem načinu priprave. Finta je v tem, da se vse sestavine hitro prepražijo na izjemno visoki temepraturi, s tem obdržijo sočnost in veliko hranljivih sestavin v sebi. Tudi zdrava je tako pripravljena hrana, saj ne potrebujemo veliko maščobe in drugih dodatkov, da je jed okusna. Okus je zato seveda nekoliko drugačen, kot če hrano pripravljaš v drugih posodah, a to je bolj zasluga začimb in dodatkov - sojina omaka, ostrigina oziroma hoisinova omaka, ingver, prašek petih začimb, ki dajejo ton kitajskim jedem. Mislim, da vok nima povezave s kakšnim modnim trendom, če pa jo že ima, je to vsekakor pozitivno. In še eno veliko prednost ima vok - jed je pripravljena v nekaj minutah, edino kar vzame nekaj časa je priprava in sekljanje zelenjave in mesa. To pa lahko storiš tudi dan (ali večer) prej, in naslednjega dne je okusno, predvsem pa zdravo kosilo na mizi v nekaj minutah. Toliko za začetek, če te zanima še kaj, se kar oglasi. Mamamia mamamia

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

23. feb 2005 13:10

Hrana je * nama najbolj okusna:) res je to stvar okusa, ampak jo vsi z veseljem zmažejo:) * bolj zdrava, ker je ne cmariš 100 let, * lepša na pogled, ker so mali koščki različnih barv in oblik skupaj in res strašno lepo zgleda! Pa res je * hitro pripravljena, narežeš vse sestavine in prepražiš v 5 minutah, zaliješ z omakico iz začimb, sojine omake, lahko jo še zgostiš ali dodaš kako aromatično olje, da se hrana lepo sveti,... pa je:) Po navadi je pripravljeno vse skup prej kot se skuhajo špageti (najprej pristavim vodo, potem začnem rezat). * Pa praktična je oblika, ker gre veliko vanj, hkrati pa lhko delaš tudi male količine, kar je zelo praktično, ker ves čas dodajaš sestavine. Če prosiš moža ali otroke, da ti pomagajo rezat zelenjavo in meso, boste gotovi v 10 minutah, preverjeno! (Ker še nimam otrok, mi pomaga samo fant:) In vmes se lahko vse lepo zmenite, kako je bilo v šoli, službi,... druženje, skratka in nobenemu ni nič hudega, ker so dela dokaj luštna - surova zelenjava ni umazana, mastna in jo je čisto fajn rezat:) Aja, če te to še ni prepričalo, ti povem, da je moj bratec začel jest zelenjavo, odkar se je mami odselila in kuham razne kitajske zadeve v voku - pa čeprav prej ni maral kitajskih restavracij:) Fajn je tudi zato, ker se da med koščke zakrinkat kako stvar, ki je recimo zdrava ali jo nekdo obožuje, nekdo drug pa ne mara - v mešanici različnih zelenjav se izgubi in je navadno dotični "izbirčnež" ne opazi in je zelo zadovoljen:) Moj bratec kao uradno ne je paprike, v voku mu je pa prav všeč:) Pravi, da če se ne čuti, tako kot ne mara, potem je. Midva zadnje čase ekperimentirava z drugimi jedmi, ampak oba že pogrešava vok - če ga en teden ne narediva, sva kar malo bolna:) Res lahko poješ ogromno zelenjave na ta način - v solati je nikoli ne bi mogla pol toliko; ravno prav je kuhano, da gre lažje po grlu in ravno prav še surovo, da je čvrsto, barvito in sveže. Kar se pa tiče izkazovanja ljubezni s hrano, pa včasih korenček ali kako drugo trdnejšo zadevo narežem na srčke:) Prijetno presenečenje na krožniku:) Če boš kupovala, kupi čim težji vok. Veri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti