Kateri vok?

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

25. feb 2005 8:44

župca, upam, da te nisem preveč prestrašila s sestavinami:) Ni tako hudo, v gl. so začimbice:) Ribice - ja seveda, se da, sploh je fino če imaš kako bolj vzdržljivo ribo (za premetavnje mislim) in jo lahko mariniraš, recimo v mešanici limoninega soka in začimb, lahko pa dodaš k temu še žličko olja (lahko tudi olivnega, čeprav ga kitajci ne poznajo - ampak saj kitajci ne bojo vedli, a ne?;) - prisegam na kombiniranje kuhinj - od vsake najboljše:) - tako nastajajo novi in izvirni recepti:) Mislim, da so pogoste sploh v tajski kuhinji (mamamia, popravi me, če se motim, ker nisem prepričana) in v kuhinjah obmorskih dežel JV Azije. Največ mislim, da se uporablja losos, vsaj v ang. knjigah o kit. kuhinji, verjetno pa oni uporabljajo predvsem ribe iz Pacifika, do katerih je tu težje prit, ampak se da po mojem tudi kako postrv ali krapa fino naredit:) Jaz z ribami še nisem veliko delala, ker ne maram njihovih kosti:) Bom se pa 1x spravila tudi na to poglavje, ker so fantu všeč:) Veri

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

25. feb 2005 11:58

Tako kot pravi Veri, tudi z ribami se da čarati v voku, sploh Tajci in Burmanci to počno, pa Vietnamci tudi. Riba naj bo lepo narezana na kose, dobro je, da je črvsta (primeren je na primer ribon oziroma arbun, tudi škarpena). Še manj časa bo potrebnega za pripravo hrane kot pri mesu. Lahko pa uporabimo tudi lignje, še posebej pa imajo v JV Aziji radi rake, shrimpse ali prawnse (prvi so iz morja, drugi iz vode na riževih poljih, so nam povedali na tistem koncu sveta). Sem te rake videla že tudi pri nas, v bolje založenih ribarnicah, zamrznjene seveda, lahko pa jih tudi nadomestimo z nam bolj znanimi oziroma bližjimi škampi ali kozicami. Vere, tebe bo gotovo zanimal recept za ribje tortice. Sila preprosta reč za pripravo - sveži ribo z začimbami vred zmiksaš, oblikuješ tanke tortice in polpetke, opečeš in postrežeš, lahko tudi hladne. Aja, še to - na daljnjem vzhodu veliko jejo ribo, pripravljeno na pari. Če nimamo bambusovega soparnika, si pomagamo z žico, ki je priložena vsakemu pravemu voku - tačas ko pacamo druge sestavine se riba na mreži lepo pari in navzame okusa zelenjave in začimb. Pozdrav vsem, Mamamia mamamia

Majarončica  

član od: 14.11.2010

sporočila: 1

14. nov 2010 17:46

Ojla. Mene pa zanima, ali lahko VOK uporabljam tudi na električni plošči, ali pa mora biti poseben gorilnik na plin. Ta zadeva stoji? rada bi kupila enega, ampak si ne upam kar na slepo, da ga potem ne bi mogla uporabljati ... HVALA! Majarončica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

14. nov 2010 20:22

Seveda ga lahko uporabljaš na električni plošči ali steklokeramični, tudi na indukciji. Kupiš takega s ploščatim dnom, to je običajno velikosti najmanjše plošče na štedilniku. Tiste ta prave, z bolj špičastim dnom in iz tolčenega železa, imajo bolj redki tu pri nas.

Mamamia

mamamia

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

14. nov 2010 22:23

Majarončica je napisal/a:
Ojla. Mene pa zanima, ali lahko VOK uporabljam tudi na električni plošči, ali pa mora biti poseben gorilnik na plin. Ta zadeva stoji? rada bi kupila enega, ampak si ne upam kar na slepo, da ga potem ne bi mogla uporabljati ... HVALA! Majarončica
Lahko ga uporabljaš, ampak učinek ne bo čisto ta pravi, ker za vok rabiš res močan ogenj (puristom celo klasičen plinski gorilnik ni dovolj, ampak kupujejo posebne gorilnike). strelka

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

15. nov 2010 0:09

Kar se oblike tiče, prodajajo tudi posebna stojalca - tak okrogel obroč, da lahko tudi špičast vok stoji na ravni površini (samo jaz pri nas nisem videla še niti špičastih vokov niti teh stojal, to sem videla samo v knjigah in na amazonu;)), ampak vseeno na elektriki ne bo isto - ker enostavno ni dovolj močna. Jaz še vedno prisegam na plin, zdaj ko imava Gorenjev štedilnik (ni reklama, samo res dober štedilnik:) z dvojnim plinom za vok, sem pa sploh čisto srečna:) (štedilnik je že 5 let star, tako da to ni nekaj novega). Ta štedilnik ima en gorilnik tak, da ima tri oboroče ognja, kar seveda neprimerno prej segreje in bolj močno greje. Za vok je res super! Ker tam morajo stvari hitro zakrknit, da ostanejo hrustljave in če jih dolgo pajcaš, niso več tako lepo trdne in fajn, ampak postanejo kot navadna dušena zelenjava - kar ni isto! Ampak če nimaš plina, potem pač elektrika, bolje išta nego ništa, kupi vok in delaj mogoče malo manjše količine not, da bo štedilnik sfolgal. http://vecna-optimistka.blogspot.com/

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti