Marinada za meso na žaru

neznan uporabnik
tema odprta - 22. jun 2001 20:50 | ogledi: 16.723 | odgovori: 17

Pozdravljeni,

poletje je čas piknikov. Zanima me, ali kdo pozna še kakšen domiseln recept za marinirano meso na žaru? Jaz ponavadi zmešam vrsto začimb z oljem in pustim meso za nekaj časa v mirovanju. Poleg recepta za marinado me zanima še recept za kakšno omako, ki jo prelijemo čez meso, ki se je peklo na žaru.

Hvala za predloge in lep pozdrav,

Beti.

neznan uporabnik

22. jun 2001 22:51

Nenavadna je marinada za 0,5 Kg piscancjih bedrc ali prsi (brez koze) z ananasom na zaru: 1 dcl ananasov sok, 2 jed.zlici olja (nikakor olivno "vergine") 1/2 caj.zlicke sladke paprike in poper iz mlincka. Vse sestavine zmesati, bedrca (prsa) namazati in pokrito 1 uro marinirati. Ostalo polovico mari- nade uporabite pri peki na zaru, pokri- to in pri zmerni temperaturi (oglje naj samo tli) pol ure pecete in pri obracanju bedrc (prsi) mazete z preostalo marinado. Ananasove kolute pa na zar zadnjih 10 minut. Potem pa ko ste gotovi pa se ananasovo omako: 1/2 ananasa, 2 sveze cebulice (tudi malo zelenega stebelca), rumeno svezo papriko, nekaj kapljic zelenega tabaska 1/4 caj.zlicke soli, poper iz mlincka: Iz 1/2 ananasa odstarnite lupino in sredico, tako ostane pribl. 30 dag sredice, Cebulico in papriko na fino sesekljate in vse v mali ponvi pri mali temperaturi pribl. 10 min. kuhljate, pa poper in tabasco pred serviranjem. Malo drugace kot po navadi, kaj ne? Pozdrav Henri

neznan uporabnik

8. jul 2001 20:33

Tudi za pripravo marinade in predvsem piknika si je potrebno vzeti čas. Marinada je lahko osnovna s tem da dodamo na drobno narezano baziliko, luštrek (ne preveliko - rad prevrame vonj) in vejico šetrajke. Piknik oziroma peka na prostem pa je poglavje zase. Nasvet kako presenetite svoje lačne goste. Debelejše zrezke ali debelejše kose mesa pecite na zmerni temperaturi v globoki kotlovini, kateri ste prilili nekaj martinade. Ko so zrezki v notranjosti primerno mehki jih prestavite na vroč žar in jih z obeh strani na hitro popecite nad razbeljenim ogljem. gostom boste ponudili zares sočne zrezke z prijetno aromo in čudovito barvo. Pa še nekaj: še boljšo aromo boste dobili če boste namesto oglja uporabili razžarjene kose vinske trte. malo več je dela s pripravo "dveh roštiljev" a se splača. Poskusite, kajti gostje in vi se boste počutili zelo zelo "njam", Matjaž azokoh

neznan uporabnik

10. jul 2001 17:43

Pomarancna marinada z Whiskey-jem (primerna za ribe, npr. losos) V posodi zmesajte enako kolicino (1/2 skodelice ali 1 kavno skodelico) vsake izmed sestavin: Whiskey Svez pomarancni sok Sojina omaka Rjav sladkor Zelene dele mlade cebule, drobno narezane Dodajte zlicko ali dve limoninega soka, 2 stroka drobno narezanega cesna in nekaj popra. Vse skupaj zmesajte in prelijte preko rib. Uporabite taksno posodo da marinada enakomerno prekriva vse ribe. Pokrito marinirajte 1 - 1,5 ur v hladilniku in pecite na zaru - pri peki lahko prelivate s preostalo marinado. Dober tek!

neznan uporabnik

11. jul 2001 23:21

Živjo! Henri! Lepo prosim za odgovor, kaj je narobe z olivnim oljem "vergine"? Morda slabe izkušnje, ali ni primeren za ribe? azokoh

neznan uporabnik

12. jul 2001 18:30

Matjaz z olivnim oljem extra vergine ni nic narobe. Posebej pri jedeh na zaru pa ga jaz osebno ne uporabljam neposredno, zaradi posebnega okusa, ki ga pri tem dobi. Vsekakor pa uporabljam "vergine" tudi pri jedeh iz zara. Za zacimbo. Henri

neznan uporabnik

13. jul 2001 2:10

Hojla, "extra virgin" ali "devisko" olivno olje tudi ni priporocljivo za cvrtje in kuhanje na zelo vrocih temperaturah, saj ima veliko nizje smodisce kot pa recimo navadno olivno olje (okrog 130C, v primerjavi z navadnim oljem katerega smodisce je preko 190C). V tem receptu pa je tako ali tako samo 2 zlici olja, tako da je ta podatek manj vazen.

neznan uporabnik

31. avg 2001 1:15

Hojla! Poletja bo že skoraj konec in nihče se ne pohvali s kakšnimi novimi recepti iz poletnih žar piknikov. Žalostno. Dajmo obnovimo malo temo. Kmalu bo čas trgatve in sezona piknikov bo zopet zacvetela. Ažokoh

neznan uporabnik

31. avg 2001 9:11

Moji podatki govorijo o tem, da se termične lastnosti olivnega olja ne razlikujejo od drugih običajnih olj. Za pečenje je primerno. Za cvrtje pa ne - za to so primerna le namensko rafinirana olja ali arašidovo. Kar se marinade tiče, se je na piščancu oz. puranu na naših piknikih zelo obnesla mešanica olja (olivnega, žal...)4 žlice, medu 2 žlici, limone 2 žlici in ruma žlico. Mislim, da še sol in poper. Zraven paše gosta pokuhana paradižnikova omaka, v kateri je nekaj poljubnih začimb in še malo limone in ruma.

neznan uporabnik

31. avg 2001 16:42

Ja, moje enciklopedije pa se vedno trdijo da je "devisko" ali "virgin" olivno olje drugacno kot navadno olivno olje

neznan uporabnik

1. sep 2001 16:03

Nahoku ima prav. Moj mojster za barbecue, pri kateren sem imel priliko 4 ure gledati, pomagati in jesti, je tudi takega mnenja. Lep pozdrav Henri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti