Marinada za meso na žaru

neznan uporabnik

1. sep 2001 21:23

Ko sem pripravljala marinado za puranje meso sem zmešala olivno olje, bučno olje in začimbe. Pred tem pa sem meso namazala z gorčico. Bilo je super! In ko smo že pri oljih: katera olja uporabljate doma? Pozna kdo morda orehovo olje ali arašidovo? Jaz se namreč na olja kaj dosti ne spoznam. Beti

neznan uporabnik

3. sep 2001 10:36

Orehovo sem videla le v lekarni , arašidovo pa pa imajo vsake toliko v trgovini, naj bi bilo odlično za cvrtje (visoke temperature). Morda ima čisto blag okus po arašidih. Ni med najcenejšimi. Kot posebnost priporočam sezamovo olje, vendar ne "kitajsko", ker je aromatizirano. Naravno ima prav prijeten okus, je pa še kar drago. Uporablja se za namaze, solate z dodatki mesa oreščkov ipd, nekatere sladice in kitajske jedi.

neznan uporabnik

4. sep 2001 12:58

Ko smo ravno pri sezamovem olju - kupila sem ga za recepte iz knjige Kitajska kuhinja za slovence in očitno naletela na aromatiziranega. Vsaka jed, ki sem jo skušala skuhati s tem oljem je dobila prevladujoč okus po nevemčem. Obenem je pri segrevanju tudi prav neprijetno (za moj nos) smrdelo. Žal pa sem v vseh naših trgovinah videla samo kitajske variante tega olja - ne pa čistih, ki jih omenjate. Ima še kdo kakšno izkušnjo s tem oljem - morda ga samo jaz ne znam uporabljati. LP Tinca

neznan uporabnik

14. sep 2001 18:40

Hojla. Tinca, pridružujem se k tvojim ugotovitvam. Ko sem uporabljal sezamovo olje kitajske proizvodnje, nam je cela kuhinja dobila neprijetne vonjave. Tudi nad okusom nismo bili ravno navdušeni. Morda je bilo res to krivo, da je preveč aromatizirano. (Kolega mi je dejal, da niso vsi slovenski želodci za kitajsko hrano in naj se raje držimo kar naših "kranjskih" receptov.) Ažokoh

neznan uporabnik

15. sep 2001 3:43

Tudi jaz se strinjam da ima kitajsko sezamovo olje zelo mocan vonj - se posebej ce ga uporabite za prazenje zelenjave in mesa z rizem, tako kot za kitajsko hrano. Ne vem ce bi rekla da me ravno moti, ampak ima zagotovo drugacen vonj in okus. Nisem pa se videla preciscenega, ne-kitajskega... Spremenil(a) - nahoku dne 15 sept 2001 03:47:46

neznan uporabnik

6. jun 2002 14:42

Ker smo doma končno dokončali vrtni kamin in kupili plinski žar (litoželezna plošča), me zanima, kaj vse pripravljate za popestritev jedilnika na žaru (ok, vem za čevapčiče, pa purana s sirom, pa klobasice, pa krompir, pa čebulo, pa perutničke....). Kakšna zelenjava na žaru?? Kako pripravljate bučke ali pa malancane (s čim jih začiniti, koliko čas peči? Hvala larisa

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

13. jun 2002 21:00

Hojla! Larisa. Litoželezna plošča je po mojih izkušnjah kar prava naložba. Še boljša je v kombinaciji z globoko ploščo. Prva ti nadomesti ponev druga pa kozice. Praktično vsa kuhinja na prostem za poletno - piknik sezono. Še posebno če je v kombinaciji z vrtnim kaminom še streha. Iz izkušenj ti povem, da je mene velikokrat presenetila ploha ravno, ko sem imel pripravljeno hrano za na ploščo. Malo večji dežnik, pa veselo naprej s kuho na prostem. Kaj se tiče izbere živil in časa pečenje je zelo relativno. Stvar domišljije, kako je vse skupaj narezano na debelo ali tanko, ali je pečeno naravno ali v raznih omakah, ali je pečeno hrustljavo ali tatarsko in še veliko je vsega tega odvisno od idej in okusov. Priprava hrane na žarih in raznih ponvah na piknikih ne pozna konca domišljije. V raznih temah na forumu smo že vse mogoče omenjali. Morda za popestritev piknika ideja, ki smo jo uprizorili na pikniku ob zaključku plavalnega mitinga za otroke. Bila je prava paša za oči "mamic": XXL PLESKAVICE NADEVANE Z ZELENJAVO Litoželezno ploščo namažemo z maščobo in primerno segrejemo. Med tem časom oblikujemo pleskavico do velikosti plošče (najenostavneje tako, da damo kepo mesa v polivinilasto vrečko in jo z roko sploščimo na mizi, vrečka naj ne bo masna) in jo na plošči na eni strani opečemo. Pleskavico obrnemo (tu rabimo pomoč ali veliko spretnosti, da se nam ne raztrga. Po drugi (opečeni) strani jo namažemo z mešanico gorčice in ajverja, in jo posipamo s nasesekljanim peteršiljem. Eno polovico obložimo z narezano zelenjavo (čebula, paradižnik, paprika, malancan, bučka... prosto po prešernu, kar pač imamo), dodamo nekaj rezin sira in pokapljamo s kečapom ter pleskavico prepognemo, tako da nadev prekrijemo z drugo polovico. Spodnjo polovico tako zapečemo, nato pa še enkrat obrnemo. Seveda tudi tokrat zelo previdno. Takšna XXL pleskavica, kot so jo poimenovali naši otroci je zelo prijetnega videza še bolj pa okusa. Naj ne bo skrivnost - marsi katera takšna pleskavica se ob obračanju raztrga, takrat je med gosti nekaj smeha, kadar se pa lepo posreči, je dežurni pek pri vrtnem kaminu deležen veliko pozornosti in kuharskega spoštovanja. Mislim da vam bo uspelo. Takšno pleskavico je potrebno tudi primerno zalivati - voda še za v čevelj ni dobra! Dober tek in še lepše vreme ob vrtnem kaminu. Ažokoh! Sporočilo je spremenil(a) matjaž dne 13. jun 2002 21:07:45

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti