Poceni kosilo

TanjaR  

član od: 7.7.2004

sporočila: 63

tema odprta - 10. feb 2005 10:46 | ogledi: 24.524 | odgovori: 26

Zanima me, če lahko naštejete nekaj receptov, ki so predvsem poceni.

Za kosilo mi včasih zmanjka idej, predvsem pa se mi zdi, da bi včasih res lahko malo ceneje prišla s hrano skozi mesec.

Če imate kakšen predlog, bo moja denarnica hvaležna.

TanjaR

suzanar  

član od: 29.1.2004

sporočila: 458

10. feb 2005 11:44

Veliko idej je v temi "kaj jutri za kosilo". Poceni so kake mineštre,testenine - seveda je cena odvisna od cene omake. Najdražje je pa v vsakem primeru meso. Sem zadnjič kupla slabe pol kile zrezkov (navadne, goveje - nič posebnega) in je prišlo čez 1.200,00 SIT. Glede na to, da nismo glih neki močni jedci mesa, mi je to zadostovalo za 6 ljudi, a se mi je vseeno zdelo dosti. Po pravici povedano jaz veliko rešim z mineštrami, raznimi krem juhami, krompirjem, testeninami, paradižnikovo omako... Iz mletega mesa naredim ragu ( ki ga tudi shranim v skrinjo) in je potem uporaben za marsikje ( iz kile mesa 3 porcije za 5 ljudi - seveda dam precej paradižnikove omake) Me pa rešuje, da pridelam veliko zelenjave doma, ki jo potem shranim v skrinjo za pozimi. A kljub vsemu so računi za hrano kar precej veliki. Mislim pa, da največ nanesejo ostali prigrizki, sadje, sendviči, sladkarije... Pa saj sem napisala cel roman. Se opravičujem. Suzana

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

10. feb 2005 11:44

- testenine na 100 in 1 način - vodni žličniki s solato - pizza "počisti hladilnik" - krompirjeva omaka s kislimi kumaricami + govedina iz juhe ALi hrenovka - špinača, pire, pečeno jajce - šmorn + solata - ješprenj - zelenjavne juhice, zraven pa hitre miške ALI kruhove šnite ALI češpljevi cmoki s kompotom - razne rižote - pečen krompir, potresen s sirom + solata ... Najceneje te pride, če sama kuhaš juhe, kompote, če kaj vložiš ali zmrzneš, ko je sezona zelenjave. Ta čas, na primer, pridejo polnjene paprike kar drage. Ampak če imaš zmrznjen paradižnik, papriko in vzameš meso v kakšni akciji, se pa cena vsaj prepolovi... Ista stvar je pri juhah. Če jo skuhaš iz kosa mesa in zelenjave, imaš že skoraj celo kosilo, pa še juhe ti ostane za kakšen dan, dva. Pa poglej, kakšna je cena instant juh. Da ne govorimo o kvaliteti! Ali pa češpljevi cmoki, štruklji... LP, Stanka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

10. feb 2005 11:48

Hja, hitro in poceni kosilo so skutni cmoki s solato. Narediš testo iz moke, jajc, soli in malo vode, pustiš, da malo stoji, potem dodaš žlico ali dve skute, oblikuješ žličnike in jih skuhaš v vreli bodi. Odcediš in daš v namaščen pekač, potreseš s sirom in zapečeš v pečici. Vmes pripraviš poljubno solato in to je to. Ali pa krompirjevi zrezki. Naribaš surov krompir, dodaš moko, malo muškatnega orešča (mletega seveda), jajce, da je testo lepo gladko. Z zajemalko spuščaš maso na maščobo, da se oblikuje lep, tanek zrezek. Lepo ga opečeš z obeh stran, odcediš na papirnati brisači, postrežeš pa s kakšno solato (in morda z omako, če je pri roki kakšna tatarska ali kaj podobnega; naši otroci te zrezke prelijejo kar s kečapom, jaz pa z ničemer). Morda zapečene testenine? Na čebuli in začimbah po okusu (zeleni peteršilj, drobnjak, česen, por, bučke) prepražiš mleto meso, dodaš malo kečapa oziroma paradižnikove mezge, potem to premešaš s kuhanimi testeninami (najbolje s polžki, spiralami, pentljami, školjkicami in podobnim), streseš v našačen pekač in po želji potreseš tusi s sirom. Če maso preliješ z mešanico stepenega jajca, kisle smetane, malo mleka in kakšne začimbe (sol, poper obvezno) je še bolj nasitna. Lahko pa namesto mletega mesa v kuhane testenine (najbolje se obnesejo kvadratki oziroma take tanke ploščie) preprosto zmešaš z na koščke narezano šunko in to preliješ s tepenim jajcem in smetano ter zapečeš v pečici. Bo za začetek dovolj? Meni se to zdijo jedi, ki ne zahtevajo veliko priprave, so poceni, pa še precej ljudi naenkrat nasitijo. Pozdravček, mamamia mamamia

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

10. feb 2005 13:22

Namesto puranjih prs se pogosto dobi v akciji puranje perutničke ali stegna. Meso ločiš od kosti in uporabiš za razne omake, rižote, paprikaš. Nakockano podelaš v kakšno omako, zmešaš s testeninami, zapečeš v pečici. Meso s puranjih peruti je praktično belo, le nekoliko bolj čvrsto in malce več dela je z njim. Lahko pa peruti prej pokuhaš in odluščiš kuhano meso, ki ga spet lahko porabiš v razne testeninske, riževe solate, za namaze itd... Glede na stisko s časom se velikokrat zatečemo k predpakiranemu in že delno obdelanemu mesu in zelenjavi, vedar se da tu največ prihraniti. Me je že velikokrat izučilo - kg piščančjih beder na tistem strioporastem pladenjčku stane tudi do 40% več, kot če jih kupiš pri mesarju, na kilo. Relativno poceni te pride zapečen krompir (krompir skuhaš, prav tako 2-3 jajca v trdo. Na koleščke narežeš par hrenovk. Olupljen krompir v plasteh nalagaš v pekač vmes pa rezine trdo kuhanih jajc in hrenovk. Poliješ s prelivom iz jajc in kisle smetane ter zapečeš v pečici. Lahko narediš tudi ribjo varianto (namesto jajc in hrenovke daš na rezinice narezan surov osličev file). Jaz recimo vedno kupujem piščančja prsa s kostjo, ki jo potem skupaj s kožo dam posebej zmrznit in jo porabim za kuhanje zelenjavne juhe, tako da dobijo malce mesni okus. Relativno poceni jed je tudi ocvrt sir (če vam že ravno ne gleda iz ušes). Včeraj sem kupila enega ki ga ima sosed v akciji (in je moram priznati zelo dober)- dobre pol kile je bilo nekih 600 sit. Če upoštevam še paniranje pa kruh in domačo tatarsko omakco je iz tega ratalo kosilo za 4 za cca 1100 sit. Poceni sta tudi kislo zelje in repa, ampak kaj ko je tisto kar mora stopiti noter (kralj živali) tudi kar drago. Uh sem se razpisala... Kot da tudi jaz ne bi imela občutka da čist preveč porabim za hrano. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

lisička  

član od: 21.7.2003

sporočila: 588

10. feb 2005 14:59

Poceni kosila: - ješprenj z zelenjavo, skutine palačinke zapečene v pečici in kompot, krompirjevi svaljki in paradižnikova omaka, krompirjev golaž, gobova juha in češpljevi ali marelčni cmoki in kompot, krompir pečen v pečici in solata, ješprenj kot rižota z zelenjavo, testenine z drobtinami in solata, kruhovi cmoki z omako in solata, štruklji, krompirjeva musaka (namesto mesa daš samo prepraženo čebulo in plasti premažeš s kislo smetano ), na vrhu pa stepeš jajce in malo mleka, če imaš še malo sira za porabit pa potreseš še sir. Dobra je pečena kaša s suhimi slivami, pa ajdova kaša z gobami, zaroštan močnik. Veliko si pa pri kosilih pomagaš z mletim mesom. Že manjša količina v omakah in kot dodatek v juhe zadovolji najhujše mesojedce. Gobica

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

10. feb 2005 15:19

- krompirjevi njoki s sirovo omako (oboje domače, je že v bazi) - sirovi vlivanci (jajčni vlivanci, ki jih skuhaš, odcediš in daš v nepregorno posodo potreseš s sirom, poprom in prepraženo čebulo in zapečeš v pečici), zraven lahko kaka omaka ali solata - koruzne tortilje (domače, tudi v bazi) in kak nadev iz ostankov v hladilniku (npr.najin nadev za tortilje) - burek (iz domačega vlečenega testa) in solata - mlečni riž + kompot - domače testenine (lahko tudi koruzne, riževe za spremembo), lahko polnjene, recimo kaneloni z zelenjavo ali šampinjoni (z mesom so malo dražje, lahko se pa tako znebiš tistega koščka šunke, ki se valja po hladilniku:)ž - špageti s paradižnikovo omako (lahko tudi vloženi pelati ali paradižnikova kaša + začimbe, seveda, lahko tudi česen in čebula, olivno olje, sir,... ali sezonsko zelenjavo) - tudi moj prirejen recept za lepljiva rebrca je zelo poceni (verina vroča lepljiva rebrca), zraven daš riž, kuskus,... - jetrna pašteta (domača in pečena) in kak svež doma pečen kruh za zraven - omlete - narastki iz ostankov V bistvu karkoli narediš sama je ceneje kot če je delno pripravljno, npr njoki so v trgovini 650-1200 sit/kg, pa še zmrznjeni ali bogvekakšni, sama jih lahko narediš za 70 sit (kila krompirja in 10-20 dag moke), vlivanci prav tako (jajce, moka, sol, mleko), domače testenine te stanejo manj kot 200 sit na kg in so precej bolj nasitne kot kupljene (preverjeno!), čeprav ravno testenine so zelo poceni tudi kupljene! Splača se, če si sama delaš različne testenine, njoke, vlivance, svaljke, gojiš in sušiš začimbe in zelišča, pečeš kruh, sušiš sadje in gobe, vlagaš kompote, kuhaš marmelade, zmrzneš kostanjev pire, ki je jeseni zastonj,... Predvsem pa da uporabljaš sezonsko zelenjavo in da greš ponjo na trg - vsaj zelenjava in meso tam je ceneje! Kar pa sploh ne velja za recimo fižol, maslo in še kakšno podobno stvar:( Veri

lejčy  

član od: 18.3.2004

sporočila: 95

10. feb 2005 15:51

Poceni in predvsem hitro pripravljena kosila. -Meni in vsem mojim so všeč testenine s tuno, katerim dodam česen in sladko smetano, včasih tudi por, zraven pa kakršnakoli solata. -Piščančji file narežem na trakove, ga popečem na olivnem olju, dodam toast sir, sladko smetano, česen, če imam pa tudi gobe in ponudim z rižem, kašo, testeninami, krompirjem. -Poceni so tudi razne zelenjavne juhe, zraven pa palačinke, ali skutni cmoki, ali krompirjevi svaljki, pa kruhova štruca. -Tudi golaž iz govejega mesa pride kar poceni, jaz imam iz kg mesa za trikrat, vsakič ga ponudim z različnimi prilogami, oz. ga shranim za čase, ko za kuhanje primanjkuje časa. -Pri nas pa še posebno obožujemo žitarice; riž, kaše, ješprenj; ki jih jemo z zelenjavo in dodatkom sira, parmezana ali malo smetane, pa solata in kosilo pride zelo poceni.Všeč nam je tudi prosena kaša s kislo repo ali zeljem, zabeljena s čebulo prepreženo na olivnem olju, lahko pa tudi z ocvirki. Saj kosilo ne pride ne vem kako drago, če ni nekaj posebnega, veliko pa nanesejo razne drobnarije in dodatki, pa sladkarije, pa popoldanski prigrizki, pa tudi sadje ni ravno poceni. Lejčy

H.B.  

član od: 4.1.2004

sporočila: 27

10. feb 2005 17:11

Še ena ideja. Pri nas si velikokrat pripravimo poščančja prsa (1), ki jih narežemo na drobne kockice in začinjene z "domačo vegeto" močno popečemo v ponvi. Zraven pripravimo kockice kruha (vedno ostane kak kos starega), ki ga pomočimo v razžvrkljano jajce in na kratko popečemo v vročem olju. Poleg pa kakšna solata, pa je. Najemo se 4-je (2 otroka). LP in dober tek! Brane

Sweetie  

član od: 22.1.2004

sporočila: 1268

10. feb 2005 18:33

zeljne krpice, pa še kaj zraven, ali pa tudi ne Sweetie

capala  

član od: 15.9.2003

sporočila: 75

10. feb 2005 18:54

Stanka te lahko prosim za recept za vodne žličnike in pa za krompirjevo omako. Lp, capala capala

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti