Različne vrste fižola, zamrzovanje živil

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

10. feb 2005 8:47

Stanka, hvala. Morda bom letos poizkusila. Za začetek ga bom šla vsaj kupit za solato oziroma čili, ki mi je super dober, vendar ne maram nobenega fižola iz pločevinke, ker se mi zdi, da ima priokus po pločevinki. A si ga poskusila, kako izgleda, ko je kuhan? Je še vedno podoben mehiškemu fižolu? mimika

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

10. feb 2005 9:04

Tudi jaz pločevink nimam najraje. Če se le da, se jim izognem-zato sem tudi kupila rdeč fižol za seme. Poskusila pa ga še nisem. Veš, ko grem na ljubljansko tržnico, se založim z zelenjavo, sadjem in domačimi izdelki, ki jih pri nas doma ponavadi ni za dobit (velike učke, ja!). Pa potem v naslednjih dneh komaj vse pojemo. In tako je romal fižol direkt v zmrzovalnik. Žal! LP, Stanka

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

10. feb 2005 10:10

Hvala vsem, zlate ste! Bom naredila kak pasulj (s tetovcem, seveda:) Ali imajo posamezne sorte kake značilnosti, recimo, da je kateri fižol bolj sladek, kateri pa bolj trpek? Lumpica, saj za nas, ki zivimo skup tudi ni problema, da bi zmrzovala zgance ipd, samo oce pa zivi na Primorskem in je vedno vesel, ce mu dam kaj s sabo, da ne je skoz gostiniske hrane in zrezkov, ki jh lahko naredi na tistem malem kohercku... Pa ajdove zgance ma rad (v bistvu vse iz ajde) in bi mu zmrznila lepo celo porcijo, da samo pogreje v mikrovalovki, kadar nima casa za kuhat... Veri

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

10. feb 2005 11:36

Za gravče na tavče in za prebranac se uporablja bel fižol, ki je tudi nekoliko bolj sladek in škrobnat, za pravi srbski pasulj pa se večinoma uporablja rajv fižol ali češnjevec, je pa povsem uporaben tudi beli. Če pripravljam kakšno latinsko ali južnoameriško jed uporabim kar temno rjav fižol iz konzerve, še boljši pa je črni fižol, ki pa se pri nas dobi zelo redko. Na omenjenem koncu sveta ga večinoma uporabljajo kot prilogo, praviloma ob rižu, zmečkanega ali pa kar v zrnu. Kaj več pa o fižolu ne vem, razen da je zamrznjen sila uporaben in fantastičen v solati z veliko čebule in bučnega olja. Potem pa me stisne žolč... Mamamia mamamia

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

10. feb 2005 13:31

Uh jaz pa obožuuuujem ta rdeči fižol iz konzerve. Je pa kar velika razlika med posameznimi vrstami (proizvajalci). Do sedaj mi je bil najboljši od šparove blagovne znamke, ki je za razliko ostalih tudi dovolj slan. Samo fejst (res fejst) ga je treba splaknit pa je božanski. Jaz ga uporabim tudi za matevža, se mi zdi da da še bolj poln okus. Dober je za vse sorte mehiških variant - nadevi za tortilje in podobno, pa v solati (z radičem, s tuno, sam z jajcem)Ta rjavega češnjevca uporabim samo za fižolovo juho in včasih za v solato. Kila belega me pa čaka že nekaj časa v shrambi, namenjena za prebranac. Najvišje na lestvici pa je tista redka stvar, ki se ji reče sveže luščen fižol. Ko stročji preraste užitnost ali pa preklar še ni čisto suh. Iz tistih svežih fižolčkov se skuha taka župca mmm.. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

12. feb 2005 21:56

Mislim, da se ta rdečemu reče kidney beans-se pravi ledvičasti fižol. Kako pa zgleda črni fižol, Mamamia? Kje pa se ga da pri nas kupit? LP juhica

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

12. feb 2005 22:57

Črni fižol sem videla na ljubljanski tržnici, pokriti del, je pa čisto črn, točno tak kot na Kubi. Veri

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

14. feb 2005 10:06

Juhica, je že Veri povedala namesto mene - mimogrede, Veri, midve bi lahko rekle kakšno o Kubi, kaj? Veš, da imam njihovo kuharsko knjigo, v španščini sicer, a mi jo znanci sproti prevajajo. Črn fižol v državah Latinske in Južne Amerike uporabljajo predvsem kot prilogo, velikokrat pomešanega z rižem, pretlačenega ali pa kar kuhanega. Dodajajo ga tudi tamkajšnjim enolončnicam. Okus se ne razlikuje bistveno od ostalih vrst fižola. Pri nas ga redko kdaj najdem tudi v konzervi, ampak zdaj, ko je Veri povedala za Lj tržnico, pa vem, kam me bo pot vodila ob naslednjem obisku v Ljubljani. Hvala za informacijo, Mamamia mamamia

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

15. feb 2005 20:02

Hmm. Če dobro premislim, sem tudi jaz imela doma enkrat stročji fižol, ki je imel črna zrna. Pa najbrž ni to to.? Se bom tudi jaz morala spravit v Lj. Če ne drugač tja k živalskemu vrtu.... Jak... lp juhica

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

16. feb 2005 10:45

No, saj tle pri ZOO, je pa ja fajn, juhica, pridi me kaj pogledat:) Veri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti