Različne vrste fižola, zamrzovanje živil

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

tema odprta - 9. feb 2005 13:28 | ogledi: 7.969 | odgovori: 31

Fižola v kuhinji ne uporabljam veliko, opazila pa sem da je precej različnih na voljo... Zato me zanima, kakšne so razlike med različnimi sortami, za kaj se katera uporablja, katere so bolj škrobnate, katere bolj beljakovinske,...

Druga stvar, ki me zanima, pa je, katere jedi (že skuhane) se da zmrzniti in pogreti. Sama sicer navadno kuham in ne pogrevam veliko, vendar pa bi rada popestrila prehrano še komu, ki tega ne počne:) Ali se recimo žgance da zmrznit ali ne?

Veri

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

9. feb 2005 14:07

Odgovor na prvi del vprašanja. Pred kratkim sem prvič kupila adzuki fižol. Sicer ne vem, v čem se po sestavi razlikuje od naših fižolov, je pa zelo okusen. Droben, rdečkastorjav fižol, ki ga moraš zelo dolgo namakati (tudi po več kot 12 ur), ki ostane kompakten. Zelo vredu. Kupujem ga v trgovini Zrno do zrna, cena 800 sit za kilogram.

631141  

član od: 14.11.2003

sporočila: 612

9. feb 2005 14:44

Jaz uporabljam češnjevca in se mi zdi najboljši. Lp, Klavdija

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

9. feb 2005 15:42

Ja, ironija, edino adzuki poznam malo bolj, ker sem brala o njem v članku soja v kulinariki (tukaj), teh naših pa ne kaj prida - ali potem lahko vse te uporabljam za iste namene, ni važno katerega dam kam - sem opazila precejšnje razlike v ceni, npr. med tetovce, zelencem, češnjevcem, pa sem mislia, da je to kaj povezano... Itak lahko vedno nadomeščaš sestavine, če kake nimaš, samo zanima me, če so kakšne osnovne smernice - ta je boljši za to, oni pa za ono... Veri

maychi  

član od: 12.9.2004

sporočila: 616

9. feb 2005 17:04

Veri. Pri nas za pasulj uporabljamo oz. stari oče je, samo bel fižol. Sicer ne vem, kako se mu reče, lahko se pa pozanimam. Vse ostale vrste, uporabljamo kar tako, za kaj pride. maychi

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

9. feb 2005 17:18

Pa za prebranac moje mami (ki je itak najboljši ) se uporablja tudi beli fižol. lp, Marija

harmonija  

član od: 12.8.2003

sporočila: 222

9. feb 2005 17:29

Ojla! Beli fižol je tetovec. Lep pozdravček! Harmonija

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

9. feb 2005 18:00

Glede na naravo mojega in moževega dela in šolskih in izvenšolskih dejavnostih, je prihajanje domov zelo različno. Zato zamrznem vse kar leze in gre. Je pa res, da pašto, riž, polento, žgance nisem in tudi ne bom, ker tolikopa že stojijo in so lahko pogrete ali uporabljene kako drugače. Veliko pa kuham in zamrzujem ravno fižol, ki je tako vedno pripravljen za hitro solato ali za mineštre, ki jih obožujemo. Lumpica

andrejka  

član od: 1.8.2004

sporočila: 800

9. feb 2005 21:49

Za mineštre, fižolovo juho in solato češnjevec, za pasulj tetovec.

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

10. feb 2005 7:27

Ko je ravno govora o fižolih. Nekaj časa nazaj sem spraševala, kako se imenuje mehiški rdeči fižol (droben, kompakten, zelo okusen, lepo izgleda v solatah) in če se kje pri nas da kupiti seme zanj, da bi ga sama vzgajala? Se komu kaj sanja? Mimika

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

10. feb 2005 8:38

Mimika, jaz sem nekaj podobnega kupila v Lj, v pokriti tržnici. Fižol je lepe rdeče barve, čisto takšen kot mehiški rdeči, ki se kupi v pločevinki. Jaz ga ponavadi uporabljam za čili. Prodajalka mi je rekla, da ga lahko tudi zmrznem in pomladi posejem (kupila sem ga jeseni, ker nisem iz LJ). In tako me čaka v zmrzovalniku do ponovnega "rojstva". Imajo pa ga menda vedno. LP, Stanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti