Muffin ali cupcakes?

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

3. jul 2012 7:11

Meni se tudi zdi, da je potička mala potica, ki z m.....ini in podobnim nima nič kaj skupnega. Raje dajmo potem peščene potičke preimenovat v mafine, pa bo mir. Mislim, da je ena beseda kalibra zgoščenke v jeziku čisto dovolj. 

Sonja

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

3. jul 2012 8:25

Glede peskovniških potičk ima G. Gradišnik prav, pa se vseeno tudi meni ne zdi posrečeno to poimenovanje za muffine/mafine, ker v kulinariki izraz "potička" že obstaja in, kot je bilo pravilno izpostavljeno, pomeni nekaj drugega. Tudi etimološko to ni upravičeno, kajti potica < povitica, muffin/mafin pa ni v nobenem smislu povit, zvit ali zguban. Prej vlit; vlivanček? Ne...

 

Kaj pa pravite na sledeče:

ang. muffin/mafin = sln. kolaček

?

 

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

3. jul 2012 8:48

Kolaček smo uporabljali že zdaj .

Potička je pa en tak hecen izraz in ker je hecen tudi kolaček sam,  zakaj pa ne, čas bo pokazal, kaj se bo prijelo, če se bo

lp

mzm

gazela  

član od: 6.7.2010

sporočila: 55

3. jul 2012 9:54

Ko sem jih pred kratkim naredila in jih je videl moj dveletnik, je takoj rekel da so to kolački (veliko gleda Nodija in tam jih tako imenujejo).

gazela

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

3. jul 2012 15:41

Nodi ima prav :)

 

m**(*)in haha

 

Sporočilo je spremenil(a) bannanna dne 03. 2012 15:43

Vesnuska  

član od: 1.1.2011

sporočila: 944

3. jul 2012 19:19

Potička je za mene mini potica. Kolaček je pa mini kolač. In muffin oz. cupcake je pač majhen kolaček oz. mini tortica.

Postavila sem se v položaj zmedenega kuharja, ki je našel recept za potičko. Ker revež ne ve kaj to je v google iskalnik slik vtipka ''potička'' in najde... poglejte sami.

Če vtipka kolaček pa seveda najde nekaj drugega...

 

 

Vesnuska

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. jul 2012 20:21

Enkrat je nekdo predlagal, naj bo TV sprejemnik gledalnik, pa je drug dodal, naj bo potemtakem WC- sralnik ...

Debatam o poimenovanju stvari, ki jih sprejemamo in postajajo naše iz tujine, se je težko izogniti. Za večino nas je potička mini potica, mafin ali cupcake tudi za večino vemo, kaj ji pomeni a tisti, ki obvldajo slovenski jezik, očitno menijo drugače. Kako torej skombinirat slovensščino in kulinariko?

 

Je pa res, da smo v peskovniku z modelčki delali potičke, pa tudi niso bile z nadevom ampak bolj kot cupcake (pa saj vemo kaj pomeni cup in kaj cake ... ).

 

Ne vem, kaj si naj mislim, a še vedno mufin oziroma cupcake zae težko pomeni potička ...

mamamia

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

4. jul 2012 3:19

Samo da v am. angleščini muffin (ta sladek) in cupcakes niso eno in isto.

Cupcakes je navadno testo kot za torte (razno razni biskviti) spečeni v majhnih modelčkih. Okrašeni po želji ali pa ne, krasni so tisti, ki so iz pol testa za "maslene" biskvite in pol mase za cheesecake.

Muffin se naredi tako, da se zmiksanim mokrim sestavinam dodajo suhe, samo malo premeša (najbolje samo s kuhalnico), zlije v modelčke in speče. Muffini so po večini bolj kompaktini in pogosto vsebujejo sadje (banane, borovnice, češnje, jabolka, datlje) ali zelenjavo (korenček, cukinije), suho sadje in/ali oreščke. IMHO, vsak muffin mora imeti en poštem muffin top.

 

Vanja

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

4. jul 2012 8:51

Zame je potička tista v pesku in nobena druga...

 

Loni Makaroni

watermelon  

član od: 26.6.2012

sporočila: 18

30. sep 2013 16:54

A imate kakšen recept za cupcakes testo brez jajc?


Soffy je napisal/a:
S čim pa okrasite cupcakese? Na internetu se najde ogromno idej kako okrasiti, ampak jaz kot začetnica in glede na ponudbo dekorativnih elementov na slovenskem tržišču, bolj malo spravim skupaj? :)


Soffy


Nala sem ta recept za kremo:
http://www.kulinarika.net/recepti/14047/sladice/krema-z

watermelon

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti