Mladi sir v slanici

Ančka  

član od: 29.1.2005

sporočila: 18

tema odprta - 29. jan 2005 19:02 | ogledi: 16.115 | odgovori: 15

Upam, da mi bo kdo pomagal in mi izdal recept za izdelavo mladega sira v slanici, ki bi ga lahko tudi popekla, neda bi se razlezel v ponvi v omako. Sedaj ga kupujem, ker pa lahko dobim domače mleko, bi rada osvojila to sirarsko znanje in naredila kakšen kolutek tudi doma.

Lep pozdrav,

Ančka

Ančka

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

30. jan 2005 1:17

Je cisto preprosto, ti bom napisala, kako sem mladi sir delala jaz, pekla pa ga nisem nikoli, tako da ti ne znam odgovorit, kako bi se obnasal v ponvi. Uporabila sem 10l domacega polnomastnega mleka, ki sem ga prekuhala, potem sem dodala2-3 zlice sirila. KO so beljakovine zakrknile sem nastalo zmes precedila skozi gazo, stisnila iz nje cimvec tekocine lahko in potem obtezila vsebino v gazi ali z kamnom ali z vecjim loncem napoljnjenim z vodo. Pod gazo sem nastavila posodo, da je njo odtekala odvecna tekocina. Pocakala dan ali dva in mladi sir je bil gotov. Nabrano tekocino rahlo solis in vanjo polozis mladi sir. Druga varianta pa je, da solis vrelo mleko in naprej pripravljas po istem postopku in seveda potem ne solis se dodatno. Ker se izogibam uporabi soli, jaz sira nisem solila. lp julia

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

30. jan 2005 14:12

zivjo, domac mladi sir je res odlicen, zame veliko boljsi kot v trgovini! Julia, samo kot nasvet: za 20 L mleka zadostuje ze 1 mala zlicka sirila, zmesana v prb. 1,5 dcl vode (no, tako vem da to dela moj dedi). LP Zala

Ančka  

član od: 29.1.2005

sporočila: 18

30. jan 2005 14:45

Pa sta se le dve našli in mi pomagali. Julija in Zala, najlepša hvala. Kako mi bo uspelo, sporocim. Še nekaj me zanima, koliko sira priblizno dobis iz 10 litrov mleka. LP Ančka

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

30. jan 2005 15:57

Ancka povej no, kateri sir kupujes? lp Vesna Vesna Milek Recko

Ančka  

član od: 29.1.2005

sporočila: 18

30. jan 2005 17:09

Ne kupujem ga v trgovini, ampak na kmetiji, ki se ukvarja z izdelavo sira. Prodajajo tudi smetano, skuto in mleko. Za recept pa ne vprašam, ker imam slabe izkušnje z izdajo receptov ljudi, ki se s tem ukvarjajo za denar. Neradi izdajo recept. Enkrat sem vprašala eno slaščičarko za recept za dvobarvne polške - piškote, pa se mi je samo smejala. Od takrat ne sprašujem več profesionalcev za recepte. Rada pa bi sir naredila doma, ker ima tašča eno kravico in skute in pregrete smetane ne moraš jesti dan za dnem. Tak sir pa je vsestransko uporaben. Najraje ga doma popečemo na kancu olivnega olja - z obeh strani, na hitro. Pečene kose položim na svežo rukolo in to je božansko. Uporabljam ga pa tudi, ko pripravljam ražniče. Koščke mariniranega mesa, paprika, sir, navadna salama(pasja radost), lahko tudi hrenovka. lp Ančka

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

30. jan 2005 19:51

No in ravno zato sprasujem. Ravno to bi rada. Popecen sir na rukoli. Pa mi vsaj povej kako se rece temu siru. Na ljubljanski trznici imamo veliko izbiro sirov. Moja sestricna ima bio kmetijo in se ukvarja samo s pridelavo sira. Zanima me samo ime tega sira ce ni skrivnost. Vesna Vesna Milek Recko

Ančka  

član od: 29.1.2005

sporočila: 18

30. jan 2005 20:45

Kmetija, kjer kopujem ta sir, izdeluje le to vrsto sira in kolikor vem nima imena, gospa ga prodaja le kot SIR. Ne ukvarjajo se s predelavo na veliko, tako da nimajo svoje blagovne znamke, to je le malo večja kmetija. Svetujem ti, da na tržnici, ko boš kupovala sir, vprašaš ali ga lahko pečeš ali se bo razlezel, pa upam, da ti bodo ženske povedale po resnici. Kupit pa moraš takega, ki je shranjen v slanici, pred peko pa ga moraš osušiti. Jaz postavim kolut na krožnik, pod njega pa dan 6-6 kitajskih palčk, da se sir ne dotika krožnika. Osušen se lepše opeče. Ni pa vsak iz slanice dober za peko. Enkrat sem ga kupila pri "najboljšem sodedu", trgovka mi je zagotovila, da se ne bo razlezel, pa je nastala ena prav okusna sirova omakca. Če bi imela povabljene goste, bi jim namesto počečenega sira na rukuli, postregla s sirovo omako z rukolo. Tako, če hočeš koga pocrkljat in preseneti, prej stestiraj kvaliteto sira. LP Ančka

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

30. jan 2005 20:49

Hvala in lep vecer. Vesna Vesna Milek Recko

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

31. jan 2005 19:48

Ancka, iz 10 L mleka dobis....hja...no, ja, kar lep hlebcek! Imas doma model za sir? Imet moras takega z luknjami da bo voda lahko odtekala, in ga z necim obtezit in vmes cimveckrat obrnit...saj to verjetno ze ves. Nekako menim, da bos iz 10 L mleka dobila za dober kilogram mladega sira - ce pa ga bi pustila zoreti in bi zato vec tekocine slo ven, bi bil malo lazji - in tudi zelo dober, pravzaprav odlicen! In ne dat prevec soli za pripravo slanice - drugace je bljak! Iz lastnih izkusen lahko povem :) Veliko srece in povej, kako ti je (bo) uspelo, prav?! LP Zala

Ančka  

član od: 29.1.2005

sporočila: 18

31. jan 2005 21:57

Zala, stvar čisto obvladas, ti kar zavidam. Modelček moram še kupit, pa ne vem, če imajo to v trgovinah in iz česa je ta posoda. Vceraj sem tašči že povedala, da teorijo že skoraj obvladam, manjka mi še nekaj fines. Mogoče bo ta vikend že padel prvi kolut. Bomo vidli kolk mleka bo dala nasa kravica, ki je čist navadna in je samo suho seno nič silaže. Sporočim. LP Ančka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti