Priprava jajčevcev

Mikica  

član od: 10.12.2004

sporočila: 37

tema odprta - 26. jan 2005 10:55 | ogledi: 24.654 | odgovori: 10

Živjo!

Včeraj sem hotela za kosilo pripravit jajčevce, pričakovala sem, da bodo taki fajni, rahlo hrustljavi. Pa sem jajčevec najprej olupila, okorogle rezine pomokala v ostri moki z malo soli, nato sem jih polagala v ponev z oljem in glej ga zlomka, jajčevci so popili vse olje! Bljak! Sploh mi ni ratal tako, kot sem mislila. Nikakor nisem mogla "ustvarit" jajčevce takšne kot sem imela v mislih. Enostavne in fajne. Prosim, pomagajte. Kako jih vi pripravite, da se ne napijejo olja in da so taki tapravi? Hvala in lep snežni dan še naprej vam želim!

Mikica

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

26. jan 2005 11:09

Jajčevce (melancane) je fino pred kuhanjem narezati na rezine in posoliti ali pod grilom na hitro popeči, da izločijo vodo in grenčine - če tega ne narediš, so celo malo strupeni, saj vsebujejo ... - ne bom morila kaj, strupe pač:) potem jih fino popivnaš z brisačko, da jih obrišeš do suhega in delaš z njimi kar ti pač paše. Ker na ta način odstraniš vodo, se ne bo vse napilo in bojo bolj hrustljavi. V tem primeru tudi lupljnej ni neobhodno nujno, čeprav jaz za cvrtje vseeno bi olupila. Za druge stvari oz. načine priprave pa ni treba, nasolit ali popečt je pa treba v vsakem primeru. Moka je lahko ostra ali ne, jaz mam rajši tip 500 ne pa 400 kot so obišajno ostre moke, pa mi tudi rata. Pazi tudi na temperaturo olja, mogoče je bila prenizka. Ker bojo jajčevci že prej malo obdelani (žar ali sol), jih lahko pečeš malo manj časa na malo višji temperaturi, pa bo. Uapm, da ti naslednjič rata! Veri

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

26. jan 2005 11:11

Jaz jih olupim, narezem na kolobarje in v amc-ju specem na suho brez mascobe. Dajem jih v skledo. Ko so peceni jih zacinim s soljo, poprom, cesnom, petersiljem, kisom in bucnim oljem. Na prvi pogled zgledajo kot lignji v solati. Jemo jih z domacim kruhom in so bozanski. Enako delam s sanpinjoni ali buckami. lp Vesna Vesna Milek Recko

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

26. jan 2005 12:05

Jaz pripravim jajcevce tako, da jih narezem na 1cm debele rezine, ki jih pokuham v vreli vodi minuto ali dve, odcedim in nato popecem na zelo malo olja. Nikoli ne cvrem. In ne lupim. Najbolj se mi prileze s trzasko omako (okus majckeno spominja na pecene peprike). julia

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

26. jan 2005 13:10

jajčevce uporabim na sto načinov, nikakor pa jih ne cvrem, ker pač ne maram cvrtja. V vseh receptih piše, da naj bi jih prej naslolil zaradi genčin, ampak to predolgo traja in meni niso čisto nič grenki, zato sem to opustila. Za strupe mislim da je za lase privlečeno. najbolj hitri so zame takole: opreš (ne lupiš), narežeš na 1,5 cm kolobarje ali po dolgem na rezine in popečeš na rebrasti ponvi. Ponve ne mastiš, špać pa lahko jajčevce na obeh straneh namažeš s čisto malo olivnega olja s čopičem. Pečene majčkeno soliš ali premažeš s kakšno fajn zadevo (pesto genovese, red pesto, tapenada, tržaška omaka, namaz iz oljk, majoneza...) Sporočilo je spremenil(a) malan dne 26. jan 2005 13:11:03

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

26. jan 2005 13:33

Žal, malan, za strupe ni za lase privlečeno... Bom poiskala zapiske, kjer mam vir (knjigo, ena Biochemistry, se mi zdi, se ne spomnim avtorja), kjer je vse lepo razloženo, tudi katere snovi in kako delujejo. Ni da bi ravno umrl od tega, zdravo pa vseeno ni. Pa tudi iz lastnih izkušenj in izkušanj ostalih (razen mame) v družini, ti lahko zagotovim, da to ni v redu. Vse nas te snovi zelooo dražijo - nekaterim oteče grlo, drugim je slabo, nekaterim oboje,... Mami se namreč tudi ne da zafrkavat s tem nasoljevanjem ali pokuhanjem ali popečenjem in tako nihče noče več pri njej jest melancan. Če jih jaz naredim na opisan način (seveda lahko tudi pokuhane - kot naredi julija), pa brat niti opazi ne, da so v kaki hrani! Vsak po svoje ptiček poje, saj tudi vsak dan pomfri jest ni zdravo, pa eni tudi to počenjo in trdijo, da je ok:) jaz sem melancane sovražila do takrat, ko sem jih prvič sama naredila - zdaj jih mam pa prav rada! Veri

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

26. jan 2005 14:39

A ste že poskusile polnjene melancane? Iranci (ali Turki, ne spomnim se prav) imajo eno fantastično jed, rečejo ji Imama je vrglo - jajčevci so polnjeni zgolj z zelenjavo, malo začimbic (tudi cimeta) in potem pečeni v pečici. To je za tiste, ki ne jedo mesa, medtem ko so pri nas doma bolj čislani jajčevci, polnjeni z mletim mesom in potem zapečeni v pečici. Če katero zanima, lahko pošljem recept. Aja, pa azijci jih pripravljajo na sto in en način, sploh tiste ta male, baby eggplant jim pravijo. Mamamia mamamia

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

26. jan 2005 16:14

Seveda zanima - obe varianti:) Jaz sem jih naredila na par indijskih načinov - iz tiste male knjigice Indijska kuhinja, prav fajn:) Veri

pinka  

član od: 17.6.2004

sporočila: 929

26. jan 2005 19:17

Jaz jih pa imam najrajši ocvrte. Obvezno jih olupim, narežem na kolobarčke okrog 2- 3cm malo povegetam in pustim cirka 10 minut. Odvečno tekočino zlijem stran pomokam, povaljam v jajcu z malo mleka in na koncu povaljam v drobtinah položim v vroče olje. Olje na koncu popivnam iz jajčevcev! LP

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

27. jan 2005 11:27

Jaz z jajčevci nič ne kompliciram. Narežem jih na centimeterske rezine in popečem v rebrasti ponvi na kapljici ali dveh olivnega olja. S paniranjem se mi zdi preveč dela. Nasploh se mi ne da ukvarjat s pohanjem, veliko dela je, nezdravo pa še nič kaj dobro se mi ni zdi. Naredila sem tudi že kaviar za raveže, pa musako, včasih jih dam v lazanjo, včasih polnjene,... Lani pa sem na trgu kupila celo ta male - baby eggplant. Samo na pol sem jih prerezala in popekla. Je blo super tudi ker je dobro zgledalo zaradi peclja, ki sem ga kar pustila gor, le na pol sem ga prerezala. Mami pa jih je tudi že vlagala. Res ogromno variant za tele melancane! LP, Darja

ddarinka  

član od: 9.12.2004

sporočila: 158

27. jan 2005 11:42

Tudi pri nas jemo jajčevce na več načinov (pred pripravo jih nasolimo in odcedimo), največkrat pa jih pečemo na žaru, neolupljene, narezane na kolobarje. Vedno spečemo večjo količino in jemo najprej tople, največkrat zraven rib (ki so se tudi spekle na žaru) in tudi jajčevce pomakamo v tržaško omako, ostale pripravim v marinadi iz dobrega vinskega kisa, malo vode, olivnega olja, česna in peteršilja, za spremembo pa uporabim tudi druga zelišča - majaron, timijan... Lp ddarinka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti