Želatina-ponesrečena ;)

janja512  

član od: 9.2.2003

sporočila: 282

tema odprta - 25. jan 2005 14:24 | ogledi: 5.507 | odgovori: 12

Sem se srečala z enim čudnim problemom. Pred par dnevi sem želela narediti sadno strjenko- in kaj se mi zgodi? Ko sem naložila mešano sadje :kiwi, jagode, banane in pomaranče, je želatina, kljub temu da sem jo propravila po navodilih, ostala tekoča. Potem sem naredila preizkus in vsako sadje posebej dala v kozarec in polila z želatino. V vseh kozarcih se je strdila, le kjer so bili kiviji je ostala tekoča. Zakaj? Ima morda kakšno čudno sestavino, ki preprečuje želiranje? čudo-ludo Upam da ima kdo kako razlago za to. Prosim za kak odgovor. Hvala!

Janja Mihalj

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

25. jan 2005 14:59

JEp, kivi bi resnično znal biti problematičen. V sebi ima neke posebne encime, ki se med drugim kregajo s skuto (postane grenkasta), uporablja pa se tudi za mehčanje mesa (govedino obložimo z rezinami kivija in pustimo čez noč v hladilniku, pa so zrezki mehki kot maslo) - je tudi ena od sestavin neke korejske jedi (bulkogi ali nekaj podobnega) kjer se ga prav tako uporabi za mariniranje mesa. Čeprav... delala sem že sadno torto in sem jo obložila z rezinami kivija, pa polila s prelivom za torte in se je brez problema strdil. Saj preliv za torte v bistvu je želatina, čeprav se ga malce drugače pripravlja. Kljub vsemu bi za nestrjevanje želatine obtožila kivi. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

25. jan 2005 16:31

tudi jaz sem že delala sadno torto (v bazi) s kivijem, pa se je preliv za torte lepo strdil. Mogoče drugič namesto navadne želatine probaj s prelivom... Včasih je kaka malenkostna razlika, dodan kak strjevalec... Čeprav se strinjam, da je preliv v bistvu želatina... Drug nasvet bi bil, da predno naložiš kivi v želatino oz. predno ga obliješ z njo, ga popivnaj s kuhinjsko brisačko, da odstraniš mokri sloj iz njega. Tako bodo encimi počasneje prodirali iz kivija v želatino. In polij ga z malo ohlajeno želatino, ne s čisto vročo, da no stik med njima čim manj prevoden za razne snovi... Veri

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

25. jan 2005 19:20

Tinca, mene pa zanima to z kivijem in govedino. Ali kivi pusti na mesu kak čuden okus? Lumpica

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

26. jan 2005 12:42

Ne Lumpica, na tisti korejski zadevi se sploh ni čutilo da bi imel kakšen okus po kiviju. Gre namreč za zelooo tanke (1-2 mm) koščke govedine, velike cca 4x4 cm, ki se jih potem še začini in na hitro popeče na žaru. Enkrat sem stestirala tudi doma na zrezkih - kivi sem seveda potem odstranila in meso normalno začinila, pa razen tega, da je bilo zelo mehko ni bilo čutiti nobene razlike. Dobi se tudi posebna sol za mehčanje mesa, ki naj bi vsebovala isti encim (papain, popravite me če se motim), vendar se mi je zdelo, da je pustila nekak kemičen priokus in sem jo vrgla stran. Tako ali tako so jo kupili moški za na jadranje, pa nobeden ni pogledal a je notri navadna sol ali ne. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

26. jan 2005 13:14

Jaz pa s em pred nekaj dnevi pripravljala panno cotto. Recepta nisem našla, pa sem delala po spominu. Običajno je bila moja panna cota vzorčna - lepo se je tresla, pravšenj okus. No, tokrat pa sem dala preveč želatine je bila tako trda, da bi imeli razbite glave, če bi si jo med seboj metali. Ampka hec - enim je bila pa všeč, so pojedli cel kupček, drugi pa smo pojedli samo borovničev preliv. Škoda da nisem dodala kivija, po moje bi bila panna cota pravšnje konsistence. To pišem v tolažbo tistim, ki se jim kaj ponesreči. Hvala pa vsem za te navedbe o kivijo, doslej o tem nisem imela pojma (preliva na tortah se je namreč vedno strdil, tudi če sem ga prelila čez kivi). Mamamia mamamia

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

26. jan 2005 19:07

Kivi bom absolutno preizkusila. Lumpica

majna  

član od: 30.9.2003

sporočila: 17

27. jan 2005 12:00

Ne spomnim se kje,mogoče prav na vrečki želatine, vendar pred kratkim sem prebrala da da kivi uniči želatino. Je mogoče katera opazila da je želatina v malih vrečkah veliko močnejša kot tista ki je pakirana po 200g ? lp majna majna

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

27. jan 2005 12:05

Meni se tista v veliki embalaži ne stopi tako lepo, možno, da tudi slabše dela... Ker ne vem na pamet, kakšen je rok trajanja, je še ne bom obsodila, ampak je pa možno... Veri

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

27. jan 2005 14:05

niso vsi prelivi želatina, eni so tudi agar, mogoče tisti deluje

ganesha  

član od: 10.2.2005

sporočila: 10

21. feb 2005 14:08

Sadne kisline/enzimi v kiwiju, ananasu in papaji v bistvu izničijo strjevalni efekt želatine, ne vem sicer zakaj, je pa tako. Točen odgovor bi najbrž vedel kakšen kemik s področja prehrane. Jaz v tujini (Poljska) nabavljam to kar Američani rečejo Jello, ali žele po domače, pri nas se dobi Foster-Clark v LeClercu in Interspar (predrag). Na vseh znamkah poljskih želejev je opozorilo, da se svežih kivijev, ananasain papaje ne zaliva s pripravljeno želatino. By the way imajo pa poljski želeji okuse gozdnih sadežev, kosmulje, breskve, maline, limone, pomaranče, jagode, višnje. ganesha

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti