Nekaj belokrajnskega

neznan uporabnik
tema odprta - 15. jun 2001 12:08 | ogledi: 2.956 | odgovori: 3

Hm, med vami se bo sigurno našel kak Belokranjec, ki mi bo lahko pomagal.

V Metliki sem poskusila eno jed, katere sem žal pozabila ime, recepta pa sploh nisem izvedela, zdaj pa bi rada oboje :))

Da opišem:

gre za neko jed iz suhega kruha namočenega z veliko jajc, potem pa to maso, če sem prav razumela stlačijo v neko črevo oz. pekač in spečejo, pečeno pa narežejo na rezine in ponudijo kot prilogo k mesnim jedem. Izgleda kot pečena koruza. Ker mi je bilo zelo všeč in ker sem zagovornik tega, da je treba domače jedi ohranjati, bi rada to še kdaj pripravila, pa ne vem niti, kje najti recept, ko pa ne vem imena.

Hvala za pomoč.

neznan uporabnik

15. jun 2001 22:48

Pozdravljeni! Iz opisa sodeč sklepam, da gre za t.i. "belokranjski nadev". Recept: - 75 dag belega kruha - 35 dag kuhane prekajene svinjine - 5 dag suhe slanine - 9 jajc - sol,malo juhe (svinjske) - 1/2 metra volovskega črevesa - 10 do 15 dkg masti za pečenje Kruh in kuhano svinjino zrežemo na kocke. Jajca stepemo in z njimi navlažimo kruh, po potrebi dolijemo juho, v kateri se je kuhalo meso. Solimo (oz. začinimo po okusu). Maso premešamo in jo nadevamo v črevo. Vse skupaj naložimo na pomaščen pekač, polijemo z vročo mastjo in lepo rumeno spečemo. Pečen nadev zrežemo in ponudimo kot prilogo. Ta nadev so pripravljali ob večjih praznikih. Dober tek in prav lep pozdrav, Beti.

neznan uporabnik

19. jun 2001 13:54

Zadeva je poznana tudi na Gorenjskem, kjer se ji reče "prata". Recept se razlikuje v malenkostih (mislim, da je moja teta uporabljala bistveno več jajc, od suhega mesa pa vratovino pa precej peteršilja in česna- sicer pa je postopek isti). Prato se je jedlo predvsem za veliko noč, kot prilogo. Črevo načelno dobite pri mesarju, ob predhodnem dogovoru seveda. Veliko uspeha, ta jed je bila namreč nekaj najboljšega kar sem v otroških letih jedla in še danes se je z veseljem lotim - na krožniku seveda!;)

neznan uporabnik

19. jun 2001 17:10

Pozdravljeni, pravzaprav je stari originalni recept vseboval kar 24 jajc, vendar je sodobna kulinarična stroka to število zaradi ekonomičnosti in zdravstvenih razlogov zmanjšala in temu primerno priredila ves recept. Beti

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti