Stepanje sladke smetane

lučica  

član od: 28.10.2010

sporočila: 174

24. sep 2012 8:28

punce moje zlate uspelo je, tortica je v hladilniku!!! Hvala vam za vaše predloge in pomoč sem se potem včeraj dol vsedla spila eno  potem pa spet začela s stepanjem- res, da sem stepala dooolgo a je šlo. Sem si kar oddahnila. sicer krema ni bila ne vem kako trda, a stala je skup.

Vesnuska hvala za lepe želje!

 

lučica

lartep  

član od: 19.11.2008

sporočila: 165

24. sep 2012 10:52

Po mojem je bistvo v stepanju smetane v tem, katero vzameš, kako hladna je in koliko jo naenkrat stepaš.

Jaz najraje kupim smetano za stepanje ( živalsko, ne rastlinsko ) od Zelene doline, Lj. mlekarn ali Spara, Tuša. Se vedno takoj stepe. Najslabša je od Pomurskih trajna, še po 10 min ni pošteno trda.

Hladna mora biti tako smetana, kot posoda in stepalke. Tudi če je notri stopljena čokolada, mora biti vse dobro ohlajeno.

 

Pa najbolje je stepati vsako smetano posebaj, eno za drugo. Že če daš dve skupaj, traja precej dlje.

lartep

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15151

24. sep 2012 12:49

Kadar delam kremo iz stopljene čokolade, en dan prej dam v posodo tako smetano in jedilno čokolado in med mešanjem segrevam, da se razpusti. Čez noč pustim v hladilniku. Ko jo stepam proti koncu dodam cremfix, ravno tako kadar stepam samo smetano. Za torto je potrebna večja kompaktnost. Drugače pa najraje uporabljam navadno sladko smetano, ne te, ki so za daljšI čas, saj se res dolgo stepajo.

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

26. sep 2012 12:37

Še malo za hec:

Opazka takole mimogrede v pogovoru, ko sem v nahrbtniku nesla od kmeta domov sveže mleko. in posledično debate o starih načinih izdelave surovega masla ter  starih pripomočkih za stepanje smetane, je pripeljala do vprašanja, če bi se ob dovolj dolgem pohodu  tudi v nahrbtniku (da  v ločeni posodici je menda jasno) smetana spremenila v maslo.

Od besed k dejanjem: 

- Prvi poskus pred dnevi: četrt litra smetane v pollitrski posodici:  po 2,5 urah dolgem pohodu po hribih   je bila v posodici lepa stepena smetana.

- Drugi poskus danes:  enaka količina, enaka posodica - po 3,5 urah smo domov prinesli puter!!!

Je pa res šlo za domačo smetano, pobrano iz kuhanega mleka, ki je nekaj gostejša od kupljene za stepanje.

Ko boste spet imeli(-e) težave  s stepanjem smetane - po malo več kot 2 urah bo že ratalo .

 



Cila

Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 26. 2012 12:38

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

26. sep 2012 12:47

Cila, neverjetna si. Izbrala si daljšo pot, je pa koristna zate, ni kaj. Prav luškano tole za prebrat in upam, da boš pripravila še veliko stepene smetane in putra, na tvoj način.

zeta

kristina_91  

član od: 18.12.2013

sporočila: 2

27. feb 2014 12:39

Živijo. Mene pa zanima kakšnma je razlika med Smetano za stepanje in Sladko smetano? Katero uporabiti za kremo pri tortah?

kristina_91

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

27. feb 2014 13:14

Če nameravaš smetano stepati, potem seveda navadno smetano ali smetano za stepanje. Smetana za kavo je bolj razredčena, smetana za kuhanje pa ima včasih kake dodatke za zgoščevanje (ne pa vse). Nisem je še poskusila stepati, ampak kot dodatek k testu ali za glazuro se povsem v redu obnese.

Sonja

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

27. feb 2014 13:47

Tudi sama sem prišla do te dileme. Pred kakšnimi 20imi leti sploh nisem opazila smetane za stepanje, videla sem le sladko in kislo smetano. Zadnjič sem kupila sladko smetano (brez "za stepanje") pa se mi je čisto lepo stepla... ah, kakšne finte...

JJ

Binko83  

član od: 18.3.2011

sporočila: 92

27. feb 2014 14:16

Torej, se "samo" sladka smetana tudi stepe? Sem se spraševala nekaj dni nazaj, ko nisem vedela, katero naj vzamem. Vsekakor dober podatek. Hvala

Binko83

ursiii  

član od: 19.1.2011

sporočila: 543

27. feb 2014 14:29

Se stepe. Smetana za stepanje: trajna, 33% m. maščobe. Sladka je sveža in ima 35% m. maščobe, stepejo pa se obe. Jaz stepem ponavadi pol smetane  za stepanje in pol rastlinske kreme, tako mi je najbolj všeč.

ursiii

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti