Stepanje sladke smetane

*Etka  

član od: 19.2.2004

sporočila: 744

22. jan 2005 9:44

Pozdravljeni! Hvala za vse super nasvete. Predvsem hvala Veri, ker si me prepričala, da je vredno narediti domač biskvit! Biskvit sem naredila po receptu "Svetli biskvit" (Veri), kremo pa po receptu iz knjige. Za kremo sem naredila mešanico rastlinske in živalske smetane, za krasiti pa sem stepla samo rastlinsko (tista od pomurskih se pa res fajn stepe!!) Torta je bila odlična, imela pa sem problem pri rezanju oblatov. Uporabila sem tisto tehniko s cvirnom. V notranjosti se mi je pri rezanju drobil biskvit. Potem sem z veliko težavo uspela ohraniti vsaj približno obliko oblata. Kaj je bilo narobe Drugače je bil biskvit odličen, mi ni nič skup padel. Moji domači so bili res navdušeni nad torto. Omembe vredno je pa to, da je to prva torta, ki sem jo spekla v svojem življenju. LP Marjetka Sporočilo je spremenil(a) sluga dne 26. jan 2005 13:59:00

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

22. jan 2005 13:17

MARJETKA , ČE LE IMAM ČAS IN SE ORGANIZIRAM BISKVIT SPEČEM DAN PREJ IN POTEM SE NA DRUGI DAN ,(KO SI BISKVIT ODPOČIJE )SUPER REŽE .Poizkusite in lep pozdrav. Marta

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

22. jan 2005 21:14

Marjetka, čestitam za prvo torto in za rojstni dan!:) Si vidla, da sploh ni bilo tako težko, a ne?;) Res je kot je rekla prekmurka, da se star biskvit lepše reže, vendar je boljši svež, zato ti predlagam za naslednjič kompromis: če imaš pri rezanju težave, pusti, da se biskvit dobro ohladi, predno ga režeš. Priznam, da ga jaz skoraj nikoli ne, ker se nam vedno mudi s torto, da jo bomo čimprej zmazali in jo takoj zrežem, ker se posamezni obalti hitreje hladijo kot cela torta, ampak dokler še nimaš toliko prakse, se splača malo počakat, ko boš pa naredila par tort, ti bo pa to itak mačji kašelj:) Najboljši za rezanje je po mojih izkušnjah zelo dolg nož - jaz uporabljam tistega, ki je bil originalno namenjen za pršut in se res super obnese, zelo priporočam! Biti mora daljši od torte in pa reži RES ZELO POČASI! Vmes ves čas obračaj torto, tako da najprej prerežeš skorjico in šele potem sredino - na ta način bo tudi povsod lepo ravno odrezan. Z nitko sem tudi jaz probala, je šlo čisto ok, ampak je precej večja komplikacija kot z dolgim nožem. Nitka včasih res malo stečka testo, ko jo oviješ okoli in stisneš, zato se testo mogoče bolj drobi... Če boš nasledjič delala še z njo, ti priporočam, da prej z nožkom prerežeš samo skorjico na biskvitu in tja napelji nit, da se bo lepo ulegla not in ne bo takih strižnih sil, ki raztrgajo testo. In pa če režeš na več kot 2 plasti, začni rezat zgoraj (najprej vrhnjo plast, potem tisto pod njo...) - tako imaš spodnjo plast vedno lepo trdno in je precej lažje rezat, imaš več kontrole, kot če režeš na pol del, ki nima na nobeni strani skorjice, ki bi ga držala. Seveda igra pri tem vlogo tudi velikost pekača: v manjšem pekaču (premer 24 cm) bo torta višja in jo bo zato lažje zrezat na več plasti, kot v večjem (premer 30 cm, recimo). Torej lahko pečeš ali v manjšem pekaču ali pa povečaš količino testa, če imaš težave - recimo vse sestavine krat 1,5 - torej v mojem biskvitu namesto 4 jajc jih vzameš 6 in tako naprej... Potem bo torta visoka tudi v večjem pekaču. Ali pa poraviš še kak beljak ali rumenjak, ki ti je ostal od česa drugega. Daš k ostalim, pa je, jaca lahko dodaš, če želiš, sploh beljak ne bo kaj veliko spremenil, rumenjaki bodo pa naredili bolj rumeno testo in dali okus - odvisno kako ti je všeč. Meni niso všeč peciva, ki imajo močen okus po jajcih, zato ker se potem bolj čuti biskvit, jaz pa imam rada, da je krema glavna:)ž Sicer se pa ne sekiraj, če se biskvit malo razdrobi ali kje strga - ko torto sestaviš in namažeš s kremo in sploh če jo še okrasiš, tega ne bo vedel več živ bog! To je najlepša stran biskvitov in kuhanja na splošno: da ne moreš zafrknit - vse se da popravit, navadno celo pri popravljanju nastanejo še boljši recepti kot so bili originali! Ups, se mi je malo tega vsulo - no, nič hudega, bomo dodali pa še to in to - ups, nisem se spomnila, da nimam glavne sestavine za tele recept ali pa pet stranskih, no bomo dali pa tole pa tole... Popolna svoboda in užitek!:) In potem njami in smo vsi srečni:) Kar pogumno v novo leto pečenja:) Veri

janja512  

član od: 9.2.2003

sporočila: 282

26. jan 2005 9:49

Jaz pa za rezanje uporabljam rezilo za torte v obliki nekakšnega loka oz. žagice - rezilo je drobcena žička. Jaz sem ga kupila v merkatorju in se res dobro obnese, ker imaš na straneh zarezice s pomočjo katerih reguliraš kako debelo rezino biskvita želiš izrezati. Če se ne motim stane okrog 1000sit Janja Mihalj

harmonija  

član od: 12.8.2003

sporočila: 222

26. jan 2005 11:37

Ojla! Tudi jaz za rezanje biskvita uporabljam takšno rezilo kot Janja. Ga ne zamenjam, ker so rezi ravni in enakomerni tudi v sredini biskvita. Včasih pa sem se mučila z označevanjem na robu biskvita in poskušala oznake ob sestavljanju spet zadeti. Tudi končni izdelek ob rezanju dosti bolje izgleda. Lep pozdravček! Harmonija

lučica  

član od: 28.10.2010

sporočila: 174

23. sep 2012 17:15

ne bom odpirala nove teme. Rabim pa vašo pomoč, ker ste mnoge veliko bolj izkušene kakor jaz, prosim.

Jutri imam rojstni dan(ta okrogel) in delam torto noa. Prišla sem do stepanja smetane za premaz torte in sem jezna ker se mi ne naredi, pa sem delala točno po receptu. A ma katera kakšno idejo kaj naj zdaj s to mešanico. Naj še poskušam stepsti al naj vse skup pustim in naredim iz te mešanice kaj drugega- Kaj

 Že vaprej vam hvala za vašo pomoč

lučica

s0ncek*  

član od: 23.4.2007

sporočila: 1191

23. sep 2012 17:27

Če ti še vedno ni uspelo, postavi smetano na štedilnik in vanjo zakuhaj puding - naj bo reeeeeees gost ... v ohlajenega primešaj penasto umešano maslo in to bo to. ;)

s0ncek*

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

23. sep 2012 17:46

Ali pa dodaj želatino.

mamamia

Vesnuska  

član od: 1.1.2011

sporočila: 944

23. sep 2012 21:52

lučica, če si uporabila smetano z 35% maščobe in čokolado solidne kvalitete, ki se ti je v mešanici popolnoma raztopila se zadeva mora stepsti do trde kreme. Mora pa biti primerno hladna. Najbolje je če je čez noč v hladilniku. Torej: zelo hladno mešanico stepaj kar nekaj časa, ne obupaj...ok če po 10 min ni sprememb dodaj želatino in naredi pač plast čokoladne panna cotte. Tudi to bo dobro, okus bo isti.

Veliko uspeha pri peki in vse najlepše ti želim. Lepo praznuj.

Vesnuska

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

23. sep 2012 22:29

glede na to, da gre kar za veliko količino smetane, je mogoče tvoj mešalnik ne zmore stepsti. priporočam, da vzameš kakšne 2 dl v visoko posodico in poskusiš stepsti. 

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti