Stepanje sladke smetane

*Etka  

član od: 19.2.2004

sporočila: 744

tema odprta - 18. jan 2005 11:31 | ogledi: 33.845 | odgovori: 36

Pozdravljeni! Sem še mlado bitje, ki se z velikim veseljem uči kuharskih mojstrovin. Priznam, da sem naredila že kar nekaj dobrot, vendar imam zelo malo izkušenj s sladko smetano. Čez nekaj dni bom za svoj rojstni dan pripravila Preprosto torto s sadno kremo (sestra Vendelina- Meščanska kuhinja). Zanima me, koliko časa naj stepam smetano (da ne bo premehka ali pa se bo od prevelikega stepanja spremenila v kaj čudnega :)), da bom lahko z njo okrasila torto? Ali naj dodam utrjevalec in koliko le tega? Hvala za odgovore.

Temo je spremenil(a) *Etka dne 05. nov 2008 16:12:24

harmonija  

član od: 12.8.2003

sporočila: 222

18. jan 2005 11:58

Ojla, Marjetka! Iz izkušenj ti predlagam, da vzameš 2/3 navadne smetane (najboljša je zeleno-rumena od Ljubljanskih mlekarn), 1/3 pa rastlinske. Smetano stepaš, da postane čvrsta. Ker je notri rastlinska smetana, je smetana bolj obstojna in ne potrebuješ utrjevalcev. Lažje je tudi okraševati z njo, lahko jo mažeš ali brizgaš. Ker je mešana z običajno sladko smetano, tudi nima okusa po rastlinski smetani. Veliko uspeha in lep pozdravček! Harmonija

NIA  

član od: 21.10.2004

sporočila: 208

18. jan 2005 12:40

meni je najbolj všeč pomurska-modra embalaža in ti ni treba dodajat utrjevalcev.stepaš pa malo dlje. NIA

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

18. jan 2005 12:54

Še nekaj nasvetov na temo sladke smetane - vse kar ima pridevnik "alpsko" ali "trajno" boš stepala zelo dolgo, tako zelo dolgo, da se ti bo zdelo da ne more nič ratati. Lahko da tudi ne bo. Prav tako se dlje stepa smetana ki jo vzameš direktno iz hladilnika (ne sme biti pa topla oz. sobne temperature). Pri stepanju sladke smetane ne sme biti zraven nobene vode (suha posoda, suhe metlice oz. stepalka). Z metlicami zmeraj kroži po posodi, saj se ti lahko na sredini smetana že spremeni v maslo oz. se sesiri, ob robu pa bo še vedno premehka. Če boš upoštevala zgornji nasvet - jaz bi obe smetani stepla v ločenih posodah in potem dobro zmešala z metlico (res še nisem poizkusila kako se stepeta smetani če ju zliješ skupaj). RAstlinska smetana je za krašenje tort res bolj primerna ker ne "steče" če je pol ure na toplejšem prostoru, tudi se ne sesiri in je lepo kompaktna. Okus pa je res stvar okusa. Če ti ne rata ni rečeno, da si karkoli naredila narobe. Lahko preprosto ne rata. Se zgodi. Tekočo smetano lahko porabiš za omako, sesirjeno pa namesto margarine v pecivu. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

harmonija  

član od: 12.8.2003

sporočila: 222

18. jan 2005 13:03

Ojla! Tinca, jaz vedno obe smetani zlijem skupaj v isto posodo in vedno brez težav stepem v uporabno smetanco. Pa še en "piskrček" je manj za pomivati. Lep pozdravček, za kastrolco pa hvala enako! Harmonija

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

18. jan 2005 13:06

Rastlinska smetana v modri embalaži (nek naš proizvajalec, italjanske mi niso všeč) se super in zelo hitro stepe! če te ne moti okus ali če imate koga, ki mora pazit na holesterol, je super izbira! Jaz imam vedno eno na zalogi doma, kadar hočem kaj na hitro naredit... Lahko jo uporabiš v kateremkoli receptu, samo segrevala je jaz že nisem. Sem pa jo uporabljala tudi v takih receptih, pa pač potem vmešala stvar not - recimo stopljena čokolada se super vmeša. Živalska ima drug okus, ki smo ga bolj vajeni in je tudi fajn. vzemi raje tisto od Lj. mlekaren (rumeno-zelena), traja precej dlje kot razne Merkator, ali Spar variante... Koliko stepeš: da stojijo vršički, ki jih pustijo metlice približno pokonci, lahko se pa malo povesijo. Odvisno zakaj jo rabiš. Za nekatere stvari mora bit bolj trdo stepena (za krasit), za nekatere pa manj (za zmešat s kako kremo). Pa še to: zelo fajn za smetano stepat je tak lonček, ki ima luknjo v pokrovu, skozi katero daš metlice in stepaš, da ti ne šprica po celi kuhinji, sploh živalska zelo šprica, ker je na zač. bolj tekoča. Jaz navadno ne dajem utrjevalca, se nikoli ne spomnim in nikoli niti ni potrebe. Za krasit in za prvič pa verjetno ni slaba ideja. Daj eno vrečko na 1 smetano (250ml). K rastlinski ti ga ni treba dajat, ker sama od sebe pride trša. Sadje dobro odcedi (če bo iz kompota), če ga boš dodajala smetani. Vse najboljše! Veri

*Etka  

član od: 19.2.2004

sporočila: 744

18. jan 2005 15:08

A je kdo mogoče že naredil torto po tem receptu: Preprosta torta s sadno kremo (sestra Vendelina- Meščanska kuhinja). To me zanima, ker vem da se ob nepreverjenih receptih rado zgodi kaj tragičnega No ime recepta je že takšno, da naj bi bilo vse skupaj preprosto, vendar cvikam glede biskvita, da ne bo kake vbokline na sredini torte:) Sem se že praktično odločila, da bom raje kupila že narejene oblate. Kaj menite o tem? Pa hvala za vse nasvete, ki ste mi jih dali do sedaj.

Sporočilo je spremenil(a) *Etka dne 05. nov 2008 16:12:59

lejčy  

član od: 18.3.2004

sporočila: 95

18. jan 2005 16:15

Marjetka, jaz vedno naredim biskvit za torto doma, ker je veliko boljši od kupljenega ter zelo preprost in vedno rata: 6 jajc, 12 dag sladkorja, 15 dag moke, 1/2 pecilnega, 1 vanilin ; lahko pa dodaš kakav ali čokolado , v tem primeru pa dodaj žlico ali dve mleka. Jajca in sladkor stepeš da masa naraste, dodaš moko s pecilnim praškom, testo vliješ na pomaščen in z moko potresen pekač in pečeš na 180 približno 25 minut. Kar se pa tiče smetane pa je meni po okusu bolj všeč navadna kot rastlinska, čeprav bolje izgleda in se obnese rastlinska. V redu pa je tudi mešanica kot je omenila Harmonija. Naši imajo najraje sadno torto z jogurtovo kremo (jogurtova strjenka), ker je osvežilna in ne preveč nasitna. Uporabim različne vrste sadja, sveže ali iz kompota in je vedno zelo dobra. Lejčy

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

19. jan 2005 9:47

Živijo! Jaz sem tudi že preizkusila s segrevanjem rastlinske smetane (v njej sem stopila jedilno čokolado) in se je stvar kar dobro obnesla. Sicer se nista v osnovi smetana in čokolada tako dobro povezali, ampak potem ko sem ju ohladila in stepla pa je kar v redu izpadlo. Lp, Katjuška

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

19. jan 2005 10:43

tudi jaz ponavadi uporabljam mesanico rastlinske in alpske smetano v razmerju 1:2 ali 1:1....kar tekoci zmesam skupaj v posodi za stepanje in zmiksam! Pride res krasna smetana, najboljsa...ne stepa se nevem kako dolgo, je pa precej pomembno da je SMETANA DOBRO OHLAJENA! Priporocam uporabo direkt iz hladilnika, in tudi potem, ko bos torto ze okrasila, jo postavi na hladno. Kar pogumno! :) LP Zala

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

19. jan 2005 11:07

Tudi metlice za stepanje naj ne bojo tople - direkt iz pomivalnega stroja - v tem primeru jih ohladi pod mrzlo vodo. Biskvit delam po svojem receptu: Svetli biskvit, ki sem ga dala v bazo in mi je vedno ratal - tudi v tvojih letih:) Samo ne preveč mešat, pa bo. Sicer pa lahko nareiš eno generalko prej, če nisi ziher - doma bojo gotovo veseli:) Veri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti