Jedi po svetu

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

tema odprta - 17. jan 2005 20:41 | ogledi: 11.253 | odgovori: 58

Vidim da nekateri kar dosti potujete, pa sem radovedna, katera jed vam je bila v določeni državi ali deželi najboljša in pa česa pri vsej volji niste mogli spraviti s krožnika.

Naj bo malo za popestritev, da ne bomo vedno o potici ( ki je vsekakor najboljša pri mami)

Lumpica

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

17. jan 2005 21:19

Lani v Tuniziji: rižota z rozinami, čebulna omaka prav tako z rozinami in slastna krema, ki je izgledala bljak! pa se je izkazalo, da je ZELOOO dobra. Imela je še nek karamelni preliv... Fantazija! V Grčiji pa sarma v listih vinske trte in njihov jogurt, prelit z medom. Na Češkem pa cmoki, ki so se kar topili v ustih. In pivo... Kamorkoli grem, povsod najdem dobrote! Pa zakaj doma ne moreš te "eksotične" hrane narediti kot v deželi, od koder prihajajo? Verjetno je tudi v tem čar potovanj... LP, Stanka

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

17. jan 2005 22:29

Vcibej, cestitam na ideji za novo temo. julia

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

18. jan 2005 9:29

Vcibej, cestitke se od mene za res super novo temo! Zelo zanimivo, upam da se bo obdrzala na vrhu! :) Tunizija: kuskus, baklave, svezi datlji, prekrasne sladice v hotelu Egipt: granatna jabolka, mini banane, cokoladna torta (specena posebej za bratov rojstni dan ;)), polnjeni jajcevci, najboljsi zajtrki Japonska: Susi, japonski riz, losos, koruzna juha, kaki, ena najboljsih pizz (v ital. restavraciji) Belgija: vaflji, pizza(tu sem tudi jedla eno najboljsih pizz, v italijanski rest. seveda:)) Nizozemska: sir Francija: solata nicoise (s spodnjo kljukico na c), in seveda kavica in francoski rogljicki (brez tega sploh nisi bil v franciji) Italija: pizza in panettone, ter v Rimu testenine (metuljcki) z neko belo omako, ki je imela rahlo pikanten okus, v njej pa so bili vidno neki zeleni koscki (neko zelisce) - kaj bi dala spet za te metuljcke!!! Nemcija: parjene preste in pivo :), kitajska vecerja pri prijateljih .....pa se bi se kaj naslo In ce omenim se naso majhno Slovenijo, ki nam sicer ni tuja: STRUKLJI :o) LP Zala

Lady_L  

član od: 26.8.2003

sporočila: 1260

18. jan 2005 10:22

U Italiji su me se najviše dojmile tjestenine s umacima raznih vrsta i pizza (naročito kada gledam dok je rade) i punjeno povrće. A nakon ručka se nismo sladili kolačima, već sirevima. U Španjolskoj sam jela neobične salate kombinirane s pršutom i dinjom i hladne juhe. A Tirol neću pamtiti samo po bračnom putovanju nego mi je u sjećanju ostao ljubičasti hruskavi krumpir. A o kobasicama, pivi i kolačima (savijačama) da i ne pričam! Lidija...

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

18. jan 2005 10:43

S kruhom pomazano: Kitajska: preproste jedi iz voka iz domače kuhinje Tibet: arašidi in pivo Južna Koreja: govedina (bulgap ali tako nekako), ki ti jo na vroči plošči spečejo na mizi Čile: kava v topless barih Peru: kokin čaj San Francisco: burito v mehiških restavracijah Grčija: solate, tazdiki Turčija: polnjeni jajčevci Tanzanija: tople kokice na višini 3800 m s pogledom na Kilimandžaro Zanzibar: morske ribe vseh vrst na žaru na ribji tržnici; ne boste verjeli, zraven je še odlično sok iz sladkornega trsa Zlahka pozabljeno: Argentina: slavni zrezki mi niso bili všeč Škotska: fish and chips so se utopili v maščobi Avstralija: njihove znamenite pite na 100 in 1 način Šlo po isti poti nazaj... Tibet: slani čaj z jakovim maslom Ni šlo .. Najbolj smrdeči sadež na tem svetu dorian Pa še kaj bi se našlo... Sporočilo je spremenil(a) mimika dne 18. jan 2005 10:44:07 Sporočilo je spremenil(a) mimika dne 18. jan 2005 12:04:42 Sporočilo je spremenil(a) mimika dne 18. jan 2005 12:07:12

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

18. jan 2005 11:07

Toskana: čisto vse, še posebej pa florentinec in tagliate na rukoli, najbolj romantično kosilo v Chiantiju... (mmmm) Fiji: jastog na žaru Los Angeles: ameriški zajtrk in palačinke London: kava v Starbucksu, kosilca na kitajskih stojnicah Paris: kitajski fast food, zajtrki in domiselne solate Nova Zelandija: lamb chops in metina omaka Indonezija: nasi goreng-popečen riž, ponavadi z jajcem Grčija: tzaziki in grška solata Samoa: cvrtje na sto načinov bi raje izpustila! Toliko je še tega... No, pa se vračajo spomini... Kako je bilo lepo! Sicer pa je že klasika, ko se vrnem domov si zaželim maminega kosila. Na potovanjih pa tudi zelo pogrešam kuho, a takrat dobim največ idej. Nasledji podvig bo Indija. Tudi tam vem, da me ne bodo razočarali. Curry... :) Darja

Pomlad  

član od: 26.5.2004

sporočila: 91

18. jan 2005 11:16

Glede na to, da sem čisto sveža z vtisi zadnjega potovanja, je tole kakor nalašč zame: Za prste obliznit: Danska: dimljena jegulja, najboljša jabolčna pita z vanilijevim prelivom Norveška: fish balls Indonezija: chicken sate z arašidovo omako, gado gado, najboljša čokoladna torta na Baliju imenovana Death by chocolate Mehika: enostavno vse:) med drugim najboljsa skodelica kave na svetu Egipt: sahleb Sri Lanka: vedno znova mocno zacinjen curry, (egg) hoppers, kiri bath Uganda: najboljsi avokadov lassi na svetu Vedno in povsod: sveze tropsko sadje in sveze stisnjeni sokovi Ni slo po grlu: Gana: fufu in kekey

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

18. jan 2005 12:01

Res super tema, Jernej, kdaj lahko začnemo talat zvezdice?:) Vcibej jih lahko že kar na začetko pripišeš nekaj za tole:) Hm, moja potovanja so bila vedno zelo zanimiva, ampak v gurmanskem smislu pa precej okrnjena - tako ali drugače (kvaliteta in kvantiteta): jedu,jedu: * Panama: riž s piščancem, riž s kokosom, ameriške palačinke (debele) z javorjevim sirupom, čokoladni sladoled (verjetno uvožen) Vse bi pojedla, če bi le bilo kaj... LAČNAAAA! * Kuba: sok iz guaue (svež sadež ni dober, ko pa ga zmiksajo, dodajo sladkor in mleko ali vodo, je pa suuuuper!!! Morate probat!), pečene platane, rakci * Anglija: karkoli bi bilo v redu, sva bla čisto brez denarja in jedla samo toaste, pa 1x pico in fish & chips:) Pica je bla boljša. * Francija: čokoladna torta "Kraljica iz Sabe", ki je ostala najinim gostiteljem po praznovanju sinčkovega rojstnega dne - mam timing, a ne?;) NJAMI! Kdo hoče recept? Ja, valjda sem ga vzela! Za koga me pa mate?:) * Španija: paella in sadje! Ma čisto drug okus kot tu! * Portugalska: sadje! Pečen krompir je ok, ni pa nekaj posebnega. * Grčija - Krf: obvezno giros!!!! SUUUUPER!!! ogromno zelenjave in omake zraven in res fino meso! * Bosna: burek, čeprav mi je naš, ki je zvit v polžka (Miklošičeva) še bolj všeč (tam majo samo tega za narezat, ta baje ni dobro šel) * Hrvaška: na pol surova koruza, pečena na gorilničku na tablete, v velikosti ta velike škatle za vžigalice - bila je super:) Ne vem, če šteje, ker sva jo sama spekla... ne bi jedu, če ni res nujno: * Panama: vse ostalo, ker vse ocvrejo, sploh pa juka, ena kuhana korenina, kao krompir, čisto zanič, pa njihovi sladki kruhi - to je res navaden slan suh in zelo zanič kruh, ki ga pomočijo v sladkano in rdeše obarvano vodo - zanič!!!! Pa vse njihove konzerve... NIMAJO piškotov in nikjer NE DOBIŠ SADJA! * Kuba: kruh in jaca za zajtrk, samo na en način in samo ta zajtrk obstaja - jaca in kruh, pa sadje zraven, veliko mini pic, ki jih prodajajo na stojnicah zunaj, je zelo zanič, ena je bila pa super! * Anglija: totalno sva se preobjedla njihovega tasta, ki sva ga dobivala za zajtrk in mela potem še za kosilo, celo leto ga videt nisva mogla:) * Francija: mrzle pice in to, da mora bit vedno vino zraven in te silijo z njim * Španija: vse ok * Portugalska: sladice, ker imajo odločno preeeeveč rumnjakov, majo okus, ko da bi samo sladka jajca jedu, pa vampi z ribami - bljak! * Bosna: kava - mooočna! Je nisem probala, ampak zaradi nje nisem mogala celo noč spati, ker so jo drugi pili - na moji bodoči postelji... * Hrvaška: pokvarjen sladoled pri Šipcu:) Preveč česnovo v Dalmaciji... PS.: Panama - zeloooo slabo organizirana in neumna humnitarna akcija, Kuba - turistično, Anglija - na hitro, Francija - surfanje in štop, Španija - štop, Portugalska - turistična agencija (starši-obletnica poroke) NIKOLI VEČ Z AGENCIJO!, Bosna - štop, Hrvaška - štop, taborjenje in morje. Vedno sva na potovanjih shujšala - največ v Panami: jaz 5 kg (168 cm, 54 kg navadno, potem 48-49 kg, ne vem točno,vem da je blo pod 50, majo tiste vage v funtih) , fant 8kg (185 cm, 78kg normalno, okoli 70 kg potem) Sva se pa zaklela, da naslednjič greva pa nekam, kjer slovijo po dobri hrani! Veri Sporočilo je spremenil(a) Veri dne 18. jan 2005 12:32:37

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

18. jan 2005 12:45

Jaz sicer nisem tako popotniško usmerjena, čeprav sem nekaj sveta tudi že videla - Grčija - giros seveda (najboljši pri Ignaciu v Molyvosu, Lesbos), grška solata (čeprav je to baje izključno turistična hrana, jo dol pripravijo 100 krat bolje kot kjerkoli doma), musaka, jogurt z medom in svežim sadjem, piščanec z limonino omako Švica - raclette, špecli, zajčja obara pri moji sestrični, en poseben sir ki ga s posebnim rezilom režeš na oblance Francija - toskanska tapenada, siri Italija - sladoled na lopatke v Sirmioneu (Lago di Garda) ne bi hvala: - grško vino, - "pečen" piščanec s pergamentno kožo ki ga prodajajo v nemških obavtocestnih restavracijah - pizze a taglio po italijanskih fast foodih Hrvaška - še nisem dobro jedla, žal Madžarska - lahko da je bilo dobro a mi ni bilo všeč (čist premastno) Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

18. jan 2005 13:44

Burma oziroma Myanmar: pečeni rezanci z morskimi sadeži, curry iz svinjine z mangom, pečen riž s piščančjim mesom; pijača - odlično pivo Tajska: pikantna solata iz steklenih rezancev in perutnine, tiger prawns na žaru, garnele s česnom, kokosova juha s piščančjim mesom, jastog v lahko omaki, pečeni rezanci na vse načine, školjke z baziliko, pikantna juha iz rakov in školjk; pijača - travarica (dokler je bila) in potem viski na tešče in zvečer pred spanjem (vključno z otrokoma) za razkužilo, sicer pa odlično pivo Mehika: tortilje (z ulice seveda), burrito (ena vrsta tortilje z mesno zelenjavnim nadevom, pikantno), pečene paprike, polnjene z orehi in sirom; tekila v potokih, tudi piva nimajo slabega, vino pa se tudi najde kakšno dobro; koktajli za vsak okus Kuba: začinjen piščanec, riž s poprom in črn fižol kot priloga, pa neverjetne kombinacije sadja že pri zajtrku, z obveznimi jajci na 2o načinov seveda; čez dan pa koktajli, predvsem pina colada in mojito, za žejo pa pivo; imajo tudi dobra rdeča vina, večinoma sicer španska, in pa neverjetno dobre sadne sokove Francija - čebulna juha v jutranjih urah, mljac Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti